Əməkhaqqına bir neçə icra sənədi yönəldildikdə tutulma necə aparılmalıdır?
Təcrübədə rastlaşırıq ki, müəyyən vaxt intervalında təşkilatın əməkdaşının gəlirlərinə yönəlik birdən artıq icra sənədi daxil olur. Bəs bu zaman öncə hansı icra sənədi üzrə tutulma təmin edilməlidir? Mövzu ilə bağlı suala vergi eksperti İlqar Əsədov aydınlıq gətirir.
Tutaq ki, 20.06.2024-cü il tarixdə əməkdaşın “X” şirkətindən aldığı kompüterə görə yaranmış borcunun onun gəlirlərindən tutulması ilə bağlı təşkilata icra sənədi daxil olur. Sənəddə əsas iş yeri dövlət müəssisə olan və əməkhaqqı məbləği 2.000 manat təşkil edən işçinin gəlirlərindən 20% tutulma aparılması bildirilir.
Beləliklə, şirkət icra sənədi üzrə tutulmanı həyata keçirməyə başlayır:
Gəlir vergisi - (2.000 - 200) x 14% = 252 manat;
MDSS – 2.000 x 3% = 60 manat;
İşsizlikdən sığorta haqqı – 2.000 x 0,5 = 10 manat;
İcbari tibbi sığorta haqqı – 2.000 x 2% = 40 manat;
Ödəniləcək net əməkhaqqı - 2.000 – 252 – 60 -10 - 40 = 1.638 manat;
İcra sənədinə görə tutulmalı məbləğ – 1.638 x 20% = 327,60 manat.
18.08.2024-cü il tarixdə müəssisəyə həmin işçi ilə bağlı yeni bir icra sənədi daxil olur. Bu dəfə predmet dövlət büdcəsinə olan vergi borcu ilə bağlıdır, icra sənədi üzrə tutulmalı məbləğ isə gəlirlərin 20%-i həddində müəyyən edilib.
Belə olan təqdirdə, mühasibat bölməsi hər iki icra sənədi üzrə tutulmanı təmin etməlidir:
İcra sənədinə görə tutulmalı məbləğ – (1.638 x 20%) + (1.638 x 20%) = 655,20 manat.
06.10.2024-cü tarixdə müəssisəyə həmin işçi ilə bağlı daha bir icra sənədi daxil olur. Bu dəfə predmet aliment tutulmasıdır, faiz dərəcəsi isə əmək haqqının 40%-i olaraq müəyyən edilib.
Bu halda mühasibat bölməsi əvvəlki “X” şirkəti ilə bağlı icra sənədi üzrə tutulmanı saxlamalı, aliment tutulması ila bağlı icranı tam yerinə yetirməli, vergi borcları üzrə icra tutulmasını isə 10% həddində təmin etməlidir. İkinci icra sənədi ilə bağlı bütün tutulmalar bitdikdən sonra birinci icra sənədi üzrə tutulma davam etdirilməlidir. Çünki “İcra haqqında” Qanunun 75-ci maddəsinə əsasən, aliment tutulmaları vergi borcları üzrə, dövlət büdcəsinə vergilər üzrə borclar isə digər təşkilatlara olan borclardan daha öncəliklidir.
Aliment tutulmasından sonra vergi borclarının yalnız 10% həddində tutulmasına səbəb isə Əmək Məcəlləsinin 176-cı maddəsidir. Həmin maddəyə əsasən, əməkhaqqından bir neçə icra sənədinə əsasən məbləğlər tutularkən bütün hallarda işçinin əməkhaqqının 50%-i saxlanmalıdır. Qeyd etdiyimiz sonuncu normanın aliment tutulmalarına aidiyyəti yoxdur. Bu o deməkdir ki, üçüncü icra sənədi üzrə aliment tutulması əməkhaqqının 70%-i olaraq müəyyən edilsəydi, bu sənəd tam icra ediləcəkdi, vergi borcları ila bağlı ikinci sənəd isə icra olunmayacaqdı:
MDSS – 2.000 x 3% - 60 manat;
İşsizlikdən sığorta – 2.000 x 0,5%= 10 manat;
İcbari tibbi sığorta - 2.000 x 2% = 40 manat;
Ödəniləsi net əməkhaqqı – 2000 – 252 – 60 – 10 - 40 = 1.638 manat;
İcra sənədinə görə tutulmalı məbləğ (1.638 x 40%) + (1.638 x 10%) = 819 manat.
Onu da qeyd etmək yerinə düşər ki, tutulmalar əməkhaqqından vergi, MDSS, işsizlikdən sığorta, İTS kimi icbari ödəmələr tutulduqdan sonra qalan net əməkhaqqından hesablanır.

Как производится удержание, если на заработную плату направлено несколько исполнительных документов?
- Просмотры 110
В практике встречается ситуация, когда в течение определенного времени в организацию поступает несколько исполнительных документов, касающихся доходов сотрудника. Какой из этих документов должен быть исполнен в первую очередь? На этот вопрос отвечает налоговый эксперт Ильгар Асадов.
Предположим, 20.06.2024 года в организацию поступает исполнительный документ о взыскании задолженности сотрудника перед компанией «X» за компьютер, приобретенный им. В документе указано, что необходимо удержание 20% из доходов сотрудника, основной рабочий местом которого является государственное учреждение с зарплатой 2.000 манатов.
Таким образом, компания начинает осуществлять удержания по исполнительному документу следующим образом:
Налог на доходы – (2.000 - 200) x 14% = 252 маната;
MDSS – 2.000 x 3% = 60 манатов;
Взнос на страхование от безработицы – 2.000 x 0,5% = 10 манатов;
Взнос на обязательное медицинское страхование – 2.000 x 2% = 40 манатов;
Чистая заработная плата – 2.000 – 252 – 60 – 10 – 40 = 1.638 манатов;
Сумма по исполнительному документу – 1.638 x 20% = 327,60 манатов.
18.08.2024 года в организацию поступает новый исполнительный документ по тому же сотруднику. На этот раз предметом является задолженность перед государственным бюджетом, сумма удержания по исполнительному документу также составляет 20% от доходов.
В этом случае бухгалтерия должна обеспечить удержание по обоим исполнительным документам:
Сумма по исполнительному документу – (1.638 x 20%) + (1.638 x 20%) = 655,20 манатов.
06.10.2024 года в организацию поступает еще один исполнительный документ по тому же сотруднику. На этот раз предметом является алиментное удержание, процентная ставка которого установлена на уровне 40% от заработной платы.
В этом случае бухгалтерия должна оставить удержания по предыдущему исполнительному документу от компании «X», полностью выполнить алиментные удержания, а удержание по налоговым долгам должно составлять 10%. После завершения удержаний по второму исполнительному документу, следует продолжить удержания по первому документу. В соответствии со статьей 75 Закона «Об исполнительном производстве», алиментные удержания имеют приоритет перед задолженностями по налогам и задолженностями перед другими организациями.
Причиной удержания только 10% от налоговых долгов после алиментных удержаний является статья 176 Трудового кодекса. Согласно этой статье, при удержаниях из заработной платы по нескольким исполнительным документам всегда должно оставаться 50% от заработной платы сотрудника. Последняя норма не относится к алиментным удержаниям. Это означает, что если бы третий исполнительный документ устанавливал алиментное удержание в размере 70% от заработной платы, этот документ был бы полностью исполнен, а второй документ по налоговым долгам – нет:
Сумма по исполнительному документу – (1.638 x 40%) + (1.638 x 10%) = 819 манатов.
Также следует отметить, что удержания производятся из чистой заработной платы после вычета обязательных платежей, таких как налог, MDSS, страхование от безработицы и обязательное медицинское страхование.