İcarə müqaviləsinin vergi orqanında qeydiyyatı
Vergi ödəyicisi ilə fiziki şəxs arasında bağlanmış icarə (kirayə) müqaviləsi notarial təsdiq olunmalıdır? Bu müqavilə vergi orqanında necə qeydiyyatdan keçirilir?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 33.2-ci maddəsinə əsasən, bu Məcəllənin 34.3-1-ci maddəsinin müddəaları nəzərə alınmaqla, vergi ödəyicisinin filialı, nümayəndəliyi və ya digər təsərrüfat subyekti (obyekti) olduqda, vergi ödəyicisi həm özünün olduğu yer üzrə, həm də filialının, nümayəndəliyinin və ya digər təsərrüfat subyektinin (obyektinin) olduğu ünvan üzrə vergi uçotuna alınır.
Vergi ödəyicisi tərəfindən filialı, nümayəndəliyi və ya digər təsərrüfat subyekti (obyekti) olduğu yer üzrə uçota alındıqda, “Vergi ödəyicisinin filialının, nümayəndəliyinin və ya digər təsərrüfat subyektinin (obyektinin) olduğu yer üzrə vergi uçotuna alınması haqqında ərizə” kağız formasında və ya “İnternet Vergi İdarəsi” vasitəsilə elektron qaydada doldurularaq vergi orqanına təqdim edilir. Ərizəyə təsərrüfat subyektinin bu fəaliyyətin yerinə yetiriləcəyi ünvanı təsdiq edən sənədin (mülkiyyət hüququnu təsdiq edən sənədin, icarə müqaviləsinin və ya qanunvericiliklə nəzərdə tutulmuş digər sənədin) surətləri əlavə edilir. Bu zaman icarə müqaviləsinin notarial qaydada təsdiq olunması vergi orqanı tərəfindən tələb olunmur.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 33-cü, 34-cü maddələri, Vergilər nazirinin 06.03.2013-cü il tarixli 1317040100206300 nömrəli əmri ilə təsdiq edilmiş “Vergi orqanlarında vergi ödəyicilərinin uçotunun aparılmasına dair Qaydalar”

Регистрация договора аренды в налоговом органе.
Договор аренды (съема) между налогоплательщиком и физическим лицом должен быть нотариально заверен? Как этот договор регистрируется в налоговой службе?
В Государственной налоговой службе при Министерстве экономики сообщили, что в соответствии со статьей 33.2 Налогового кодекса, с учетом положений статьи 34.3-1 данного Кодекса, если у налогоплательщика есть филиал, представительство или другое хозяйственное подразделение (объект), налогоплательщик регистрируется по месту нахождения как своего основного офиса, так и по адресу нахождения филиала, представительства или другого хозяйственного подразделения (объекта).
При регистрации налогоплательщиком по месту нахождения филиала, представительства или другого хозяйственного подразделения (объекта), заявление "О регистрации по месту нахождения филиала, представительства или другого хозяйственного подразделения (объекта)" подается в налоговый орган в бумажной форме или электронно через "Интернет Налоговую Службу". К заявлению прилагаются копии документа, подтверждающего адрес, по которому будет осуществляться данная деятельность (документ, подтверждающий право собственности, договор аренды или другой документ, предусмотренный законодательством). В этом случае нотариальное заверение договора аренды налоговым органом не требуется.
Основание: статьи 33, 34 Налогового кодекса, "Правила учета налогоплательщиков в налоговых органах", утвержденные приказом министра налогов от 06.03.2013 года под номером 1317040100206300.