Aksiz vergisi tutulan əməliyyatın məbləği necə hesablanır?
Aksiz vergisi tutulan əməliyyatın məbləğinin hesablanmasına dair mövzunu vergi ekspertləri şərh edir.
Vergi Məcəlləsinin 185.1-ci maddəsinə əsasən, Azərbaycan Respublikası ərazisində istehsal olunan neft məhsulları üçün vergi tutulan əməliyyatın məbləği vergi ödəyicisinin müştəridən və ya hər hansı digər şəxsdən, o cümlədən barter əsasında, aldığı və ya almalı olduğu haqqın topdansatış bazar qiymətindən (aksiz, yol vergisi və ƏDV çıxılmaqla) aşağı olmayan məbləğidir. Azərbaycan Respublikası ərazisində istehsal olunan digər aksizli mallar üçün vergi tutulan əməliyyat istehsal olunan malların miqdarı hesab olunur.
Misal 1. Vergi ödəyicisi 2024-cü ilin avqust ayında istehsal etdiyi 10 ton Aİ-92 benzinini və 3 ton dizel yanacağını istehsal binasının hüdudlarından kənara çıxarıb. Vergi ödəyicisinin ödəməli olduğu aksiz məbləğini hesablayaq.
Məlum olduğu kimi, neft məhsullarının qiymətləri Azərbaycan Respublikasının Tarif (Qiymət) Şurasının 2022-ci il 26 iyul tarixli 4 nömrəli Qərarı ilə tənzimlənir. Həmin Qərara əsasən, Aİ-92 markalı avtomobil benzininin hər ton üçün istehsalçı tarifi 751,60 manat, aksiz vergisi isə 42,5 faizdir. Həmçinin, dizel yanacağının hər ton üçün istehsalçı tarifi 727,26 manat, aksiz vergisi isə 18,3 faiz müəyyən edilib.
Tarif Şurasının 4 nömrəli Qərarı ilə müəyyən edilmiş 1 ton neft məhsullarının istehsalçı tarifi aksizə cəlb edilən əməliyyatın məbləği kimi qəbul olunur. Beləliklə, 1 ton neft məhsullarının istehsalçı qiymətlərini həmin məhsulların həcminə və aksiz dərəcəsinə vurmaqla aksiz vergisi müəyyən edilir.
Beləliklə, yuxarıda qeyd olunanlar nəzərə alındıqda məsələnin həlli aşağıdakı kimi olacaq:
Aİ-92 markalı avtomobil benzini üçün:
(751,60 x 10) x 42,5% = 3.192,9 manat.
Dizel yanacağı üçün:
(727,26 x 3) x 18,3% = 399,27 manat;
3.192,9 + 399,27 = 3.592,17 manat.
Deməli, vergi ödəyicisi büdcəyə hesabat dövrü üçün ümumilikdə 3592,17 manat aksiz vergisi ödəməlidir.
Neft məhsulları istisna olmaqla, Azərbaycan Respublikası ərazisində istehsal olunan digər aksizli mallar üçün vergi tutulan əməliyyat istehsal olunan malların miqdarı hesab olunur. Vergi tutulan əməliyyatın istehsal olunan malların miqdarı hesab olunduğu aksizli mallara içməli spirt, pivə, spirtli içkilər, energetik içkilər, tütün məmulatları, tütündən hazırlanan siqaretlər və onların əvəzediciləri, birdəfəlik istifadə üçün elektron siqaret, qəlyan üçün tütünlər və tütün əvəzləyiciləri, həmçinin elektron siqaretlər üçün maye aiddir.
Misal 2. Azərbaycan Respublikası ərazisində istehsal olunan spirtin, pivənin, spirtli içkilərin bütün növlərinin, energetik içkilərin və elektron siqaretlər üçün mayenin – hər litrinə görə, tütün məmulatları, tütündən hazırlanan siqaretlər və onların əvəzediciləri, birdəfəlik istifadə üçün elektron siqaretlərin - hər ədədinə görə, qəlyan üçün tütünlər və tütün əvəzləyiciləri, istehsal məqsədli tütünlər istisna olmaqla digər çəkməli tütünlər, “homogenləşdirilmiş” və ya “bərpa edilmiş” tütünlər, çeynənilən və ya buruna çəkilən tütünlər – hər kiloqramına görə aksiz vergisi tutulur.
Vergi Məcəlləsinin 185.2-ci maddəsində göstərilib ki, idxal malları üçün (avtobuslar, minik avtomobilləri, motosikletlər, istirahət və ya idman üçün yaxtalar və bu məqsədlər üçün nəzərdə tutulan digər üzən vasitələr, habelə platin, qızıl, ondan hazırlanmış zərgərlik və digər məişət məmulatları, emal olunmuş, çeşidlənmiş, çərçivəyə salınmış və bərkidilmiş almaz istisna olmaqla) vergi tutulan əməliyyatın məbləği Azərbaycan Respublikasının Gömrük Məcəlləsinə uyğun olaraq müəyyən edilən, lakin topdansatış bazar qiymətindən aşağı olmayan malların gömrük dəyəridir (aksiz, yol vergisi və ƏDV çıxılmaqla).
İdxal olunan avtobuslar, minik avtomobilləri, motosikletlər, istirahət və ya idman üçün yaxtalar və bu məqsədlər üçün nəzərdə tutulan digər üzən vasitələrə görə vergi tutulan əməliyyat - onların mühərrikinin həcmidir.
Misal 3. Avtomobil nəqliyyatı vasitələrinin idxalı ilə məşğul olan fiziki şəxs Almaniya Federativ Respublikasından Azərbaycan Respublikasına 2 ədəd “Mercedes” markalı minik avtomobili idxal edib. Bu avtomobillərdən birinin mühərrikinin həcmi 1.800 kub santimetr, digərininki isə 2.500 kub santimetrdir. Bu halda vergi tutulan əməliyyatları müəyyən etmək üçün hər iki minik avtomobilinin mühərrikinin həcmi (2.500 kub santimetr və 1.800 kub santimetr ) əsas götürüləcək.
İdxal olunan platinə görə vergi tutulan əməliyyat platinin hər qramı, qızıla, ondan hazırlanmış zərgərlik və digər məişət məmulatlarına görə - qızılın min çəki vahidindəki miqdarı, emal olunmuş, çeşidlənmiş, çərçivəyə salınmış və bərkidilmiş almaza görə - almazın karatıdır.
Misal 4. Vergi ödəyicisi Türkiyə Respublikasından 30 qram platin, əyarı 750 olan 70 qram qızıl və 2,4 karatlıq almaz idxal edib. Bu halda 30 qram platin, əyarı 750 olan 70 qram qızıl və 2,4 karatlıq almaz aksiz vergisinə cəlb olunacaq.

Как рассчитывается сумма операции, облагаемой акцизным налогом?
Налоговые эксперты комментируют расчет суммы операций, облагаемых акцизным налогом. В соответствии со статьей 185.1 Налогового кодекса, для нефтепродуктов, производимых на территории Азербайджанской Республики, сумма облагаемой налогом операции является оптовой рыночной ценой (без учета акцизного налога, дорожного налога и НДС), которую налогоплательщик получает или должен получить от клиента или любого другого лица, включая на бартерной основе, и которая не должна быть меньше указанной суммы. Для других акцизных товаров, производимых на территории Азербайджанской Республики, облагаемая налогом операция считается количеством произведенных товаров.
Пример 1. В августе 2024 года налогоплательщик вывез 10 тонн бензина АИ-92 и 3 тонны дизельного топлива за пределы производственных помещений. Рассчитаем сумму акциза, которую должен уплатить налогоплательщик.
Как известно, цены на нефтепродукты регулируются Постановлением Тарифного (Ценового) Совета Азербайджанской Республики № 4 от 26 июля 2022 года. Согласно этому Постановлению, производственная цена бензина АИ-92 составляет 751,60 маната за тонну, а акцизный налог составляет 42,5%. Аналогично, производственная цена дизельного топлива составляет 727,26 маната за тонну, а акцизный налог - 18,3%.
Производственная цена 1 тонны нефтепродуктов, установленная Тарифным Советом, принимается как сумма облагаемой налогом операции. Таким образом, акцизный налог определяется умножением производственных цен этих продуктов на их объемы и акцизную ставку.
Учитывая вышесказанное, решение задачи будет следующим:
Для бензина АИ-92:
(751,60 x 10) x 42,5% = 3.192,9 манат
Для дизельного топлива:
(727,26 x 3) x 18,3% = 399,27 манат;
3,192.9+399,27=3,592.17 манат.
Следовательно, налогоплательщик должен уплатить 3,592.17 маната в бюджет за отчетный период.
Для других акцизных товаров, производимых на территории Азербайджанской Республики, кроме нефтепродуктов, облагаемая налогом операция считается количеством произведенных товаров. К акцизным товарам, учитываемым как количество облагаемой налогом операции, относятся алкогольные напитки, пиво, спиртные напитки, энергетические напитки, табачные изделия, сигареты из табака и их заменители, одноразовые электронные сигареты, табак для кальяна и табачные заменители, а также жидкости для электронных сигарет.
Пример 2. Акцизный налог взимается с спиртов, пива, всех видов алкогольных напитков, энергетических напитков и жидкостей для электронных сигарет, производимых на территории Азербайджанской Республики, за литр; с табачных изделий, сигарет из табака и их заменителей - за единицу; с табака для кальяна и табачных заменителей, других курительных табаков, кроме табака для производства, «гомогенизированного» или «реконструированного» табака, жевательного и нюхательного табака - за килограмм.
Согласно статье 185.2 Налогового кодекса, для импортируемых товаров (автобусы, легковые автомобили, мотоциклы, яхты для отдыха или спорта и другие плавательные средства, предназначенные для этих целей, а также платина, золото, ювелирные изделия из него и другие бытовые изделия, за исключением обработанных, сортированных, оформленных и затвердевших алмазов) сумма облагаемой налогом операции является таможенной стоимостью товаров, установленной в соответствии с Таможенным кодексом Азербайджанской Республики, но не ниже оптовой рыночной цены (без учета акцизного налога, дорожного налога и НДС).
Импортируемые автобусы, легковые автомобили, мотоциклы, яхты для отдыха или спорта и другие плавательные средства, предназначенные для этих целей, облагаются налогом по объему их двигателя.
Пример 3. Физическое лицо, занимающееся импортом автотранспортных средств, импортировало 2 легковых автомобиля марки «Mercedes» из Федеративной Республики Германия в Азербайджанскую Республику. Объем двигателя одного из автомобилей составляет 1,800 кубических сантиметров, а другого — 2,500 кубических сантиметров. В этом случае для определения облагаемых налогом операций будет учитываться объем двигателей обоих легковых автомобилей (2,500 и 1,800 кубических сантиметров).
Налогооблагаемая операция для импортируемого платины определяется по грамму платины, для золота и ювелирных изделий из него, а также других бытовых изделий — по количеству в миллиграммах золота, для обработанных, сортированных, оформленных и затвердевших алмазов — по карату алмаза.
Пример 4. Налогоплательщик импортировал 30 граммов платины, 70 граммов золота пробой 750 и алмаз весом 2,4 карата из Турецкой Республики. В этом случае 30 граммов платины, 70 граммов золота пробой 750 и алмаз весом 2,4 карата будут обложены акцизным налогом.