ƏDV-nin əvəzləşdirilməsi ilə bağlı 2 yeni hal
Vergi Məcəlləsinin 175.1-ci maddəsinə edilən dəyişikliyə əsasən, təqdim edilmiş malların (işlərin, xidmətlərin) dəyəri üzrə yaranmış maliyyə öhdəliklərinin qarşılıqlı şəkildə əvəzləşdirilməsi və ya notariusun depozit hesabı vasitəsilə həyata keçirilən əməliyyatlar üzrə əməliyyatın dəyərinin notariusun bankda açdığı depozit hesabına ödənilməsi əvəzləşdirilən ƏDV-nin vaxtı hesab edilir. Qanunvericiliyin bu tələbini vergi ekspertləri şərh edir.
Dəyişiklik edilən maddədə 2 hal tənzimlənir. Birinci hal təqdim edilmiş malların (işlərin, xidmətlərin) dəyəri üzrə yaranmış maliyyə öhdəliklərinin qarşılıqlı şəkildə əvəzləşdirilməsidir. Vergi Məcəlləsinin 166.1.2-ci maddəsinə əsasən, qarşılıqlı hesablaşmalar aparıldıqda öhdəliyin ləğv edildiyi və ya ödənildiyi vaxt ƏDV üçün vergi tutulan əməliyyatların aparıldığı vaxtdır. Amma qarşı tərəf üçün ƏDV-nin əvəzləşdirilməsi qanunvericilikdə təsbit olunmamışdı. Buna görə Vergi Məcəlləsinin 175.1-ci maddəsinə düzəliş edildi.
Misal 1: ƏDV ödəyicisi olan vergi ödəyicisi 2 mart 2024-cü ildə 5.000 manatlıq mebel avadanlığını ƏDV ödəyicisi olan qarşı tərəfə təqdim edib. Qarşı tərəf mebel avandanlığını təqdim edən vergi ödəyicisinə dövri olaraq təmizlik xidməti göstərir. 15 aprel 2024-cü il tarixdə hər iki vergi ödəyicisi aralarındakı qarşılıqlı hesablaşma nəticəsində 2.000 manatlıq öhdəliyin ləğvinə razılaşır. Bu halda vergi ödəyicilərinin təqdim edilmiş malların (işlərin, xidmətlərin) dəyəri üzrə yaranmış maliyyə öhdəliklərinin qarşılıqlı şəkildə əvəzləşdirilməsinin tarixi, yəni 15 aprel 2024-cü il əvəzləşdirilən ƏDV-nin vaxtı hesab ediləcək.
İkinci hal notariusun depozit hesabı vasitəsilə həyata keçirilən əməliyyatlar üzrə əməliyyatın dəyərinin notariusun bankda açdığı depozit hesabına ödənilməsidir.
Misal 2: ƏDV ödəyicisi daşınmaz əmlakı əldə edərkən ödənişi qarşı tərəfin hesabına yox, notariusun depozit hesabına keçirir. Bu hal üzrə əvəzləşdirmə Vergi Məcəlləsinin 175-ci maddəsi ilə tənzimlənmirdi. Dəyişiklikdən sonra ƏDV ödəyicisinin daşınmaz əmlakın alqı-satqısı zamanı əməliyyatın dəyərini notariusun bankda açdığı depozit hesabına ödədiyi tarix ƏDV-nin əvəzləşdirilməsi vaxtı hesab olunacaq.
Qeyd edək ki, təcrübədə hər iki hal yuxarıda qeyd edilən qaydada aparılsa da, 1 yanvar 2024-cü il tarixdən Vergi Məcəlləsinin 175.1-ci maddəsinə dəyişiklik edilməklə proses hüquqi baxımdan tənzimləndi.
Bəs nümayəndəlik və ya işçilərin mənzil və yemək xərclərinin ƏDV ödənişlərinin əvəzləşdirilməsinə icazə verilirmi?
Vergi Məcəlləsinə əlavə edilən, nümayəndəlik xərclərinin, işçilərlə bağlı mənzil və yemək xərclərinin, eləcə də əmək şəraiti zərərli, ağır olan və yeraltı işlərdə çalışan işçilərə verilən müalicə-profilaktik yeməklərin, süd və ona bərabər tutulan digər məhsullar və vasitələrlə bağlı xərclərin gəlirdən çıxılması normaları və qaydası müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən müəyyən olunacaq.
Vergi Məcəlləsinin 175.3-cü maddəsinə edilən dəyişilik nəticəsində Nazirlər Kabinetinin qərarında qeyd edilən norma əsasında xərclərin əvəzləşdirilməsinə yol verilməsi istisna hal kimi qeyd edilir.
Misal 3: Vergi ödəyicisi 2024-cü ilin fevral ayında işçilərin mənzil xərcləri üçün 5.000 manat (ƏDV-siz) ödəniş edib. Həmin məbləğ Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərarı ilə müəyyən edilən normalar çərçivəsindədir. Bu halda vergi ödəyicisi Vergi Məcəlləsinin 175-ci maddəsinin tələblərini nəzərə almaqla ödənişləri həyata keçirdiyi üçün 900 manat məbləğində ƏDV-ni əvəzləşdirmək hüququna malikdir:
5000 x 18% = 900 manat.

Замена НДС: 2 новых случая
Согласно изменению статьи 175.1 НК РФ, взаимное возмещение финансовых обязательств, возникающих из стоимости предоставленных товаров (работ, услуг) или уплаты стоимости сделки по сделкам, осуществляемым через депозитный счет нотариуса, на банковский депозитный счет Открытое нотариусом считается моментом возмещения НДС. Налоговые эксперты интерпретируют это требование законодательства.
В измененной статье урегулированы 2 случая. Первый случай - это взаимное возмещение финансовых обязательств, возникающих из стоимости предоставленных товаров (работ, услуг). Согласно статье 166.1.2 НК РФ, при осуществлении взаиморасчетов моментом погашения или погашения обязательства является время совершения облагаемых НДС операций. Однако возмещение НДС другой стороне законодательством не установлено. Поэтому в статью 175.1 Налогового кодекса были внесены изменения.
Пример 1: 2 марта 2024 года налогоплательщик-плательщик НДС передал другой стороне-плательщику НДС мебельное оборудование на сумму 5000 манатов. Контрагент периодически оказывает услуги по уборке налогоплательщику, предоставляющему мебель. 15 апреля 2024 года оба налогоплательщика соглашаются аннулировать обязательство в размере 2 тысяч манатов в результате взаиморасчетов между ними. Моментом возмещения НДС в этом случае будет считаться дата взаимного возмещения финансовых обязательств налогоплательщиков, возникающих из стоимости предоставленных товаров (работ, услуг), то есть 15 апреля 2024 года.
Второй случай - это оплата стоимости сделки по сделкам, осуществляемым через депозитный счет нотариуса, на банковский депозитный счет, открытый нотариусом.
Пример 2: При приобретении недвижимости плательщик НДС перечисляет оплату на депозитный счет нотариуса, а не на счет другой стороны. Компенсация в данном случае не регламентировалась статьей 175 Налогового кодекса. После изменения моментом возмещения НДС будет считаться дата внесения плательщиком НДС стоимости сделки на банковский депозитный счет, открытый нотариусом при купле-продаже недвижимости.
Следует отметить, что хотя на практике оба дела проводились в указанном выше порядке, с юридической точки зрения процесс был урегулирован путем внесения изменений в статью 175.1 Налогового кодекса с 1 января 2024 года.
Но допускается ли зачет НДС представительских расходов или расходов на проживание и питание персонала?
Нормы и порядок вычета из доходов расходов на представительские расходы, расходы на жилье и питание, относящиеся к работникам, а также лечебно-профилактическое питание, предоставляемое работникам, условия труда которых вредны, трудны и работают под землей, молоко и другие продукты и приравненные к ним средства , добавляемые в Налоговый кодекс, будут определяться органом (учреждением), определяемым соответствующим органом исполнительной власти.
В результате изменений, внесенных в статью 175.3 Налогового кодекса, возможность возмещения расходов на основании нормы, указанной в постановлении Кабинета Министров, отмечена как исключительный случай.
Пример 3: В феврале 2024 года налогоплательщик уплатил 5000 манатов (без НДС) на расходы на жилье сотрудников. Эта сумма находится в пределах нормы, определенной соответствующим решением Кабинета Министров. В этом случае налогоплательщик имеет право на возмещение НДС в размере 900 манатов при осуществлении платежей с учетом требований статьи 175 Налогового кодекса:
5000 х 18% = 900 манатов.