Büdcəyə ödəmələr müəyyən edilərkən ƏDV məbləğinin əvəzləşdirilməsi vaxtı
Vergi ödəyicisinin büdcəyə ödəmələri müəyyən edilərkən əvəzləşdirilən ƏDV məbləğlərinin hesablaması qaydaları Vergi Məcəlləsinin 175.1.1-ci maddəsinə uyğun olaraq müəyyən edilir. Mütəxəssis Nihad Səmədov qanunvericiliyin bu tələbini şərh edir.
Vergi Məcəlləsinin 175.1-ci maddəsinə əsasən, bu maddədə başqa hallar nəzərdə tutulmamışdırsa, ƏDV tutulan əməliyyatlar üçün malların (işlərin, xidmətlərin) alışı zamanı ödənilmiş ƏDV məbləği əməliyyatın dəyəri alıcının bank və digər ödəniş hesabından həmin malları (işləri, xidmətləri) təqdim edən şəxsin bank və digər ödəniş hesabına, ƏDV məbləği ƏDV-nin depozit hesabına ödənildikdə əvəzləşdirilir. Bu maddənin məqsədləri üçün malların (işlərin, xidmətlərin) barter edilməsi, təqdim edilmiş malların (işlərin, xidmətlərin) dəyəri üzrə yaranmış maliyyə öhdəliklərinin qarşılıqlı şəkildə əvəzləşdirilməsi və ya depozit hesabı vasitəsilə həyata keçirilən əməliyyatlar üzrə əməliyyatın dəyərinin notariusun bankda açdığı depozit hesabına ödənilməsi həmin əməliyyatın ƏDV-siz dəyərinin malları (işləri, xidmətləri) təqdim edən şəxsin bank və digər ödəniş hesabına ödənilməsinə bərabər tutulur. Bu zaman əvəzləşdirilən ƏDV-nin vaxtı aşağıdakı kimi müəyyənləşdirilir:
- hesabat dövrü ərzində həyata keçirilmiş sayılan mal göndərilməsini, iş görülməsini, yaxud xidmət göstərilməsini nəzərdə tutan əməliyyatlar üzrə - alınmış elektron qaimə-faktura üzrə malların (işlərin, xidmətlərin) dəyərinin və ona mütənasib ƏDV məbləğinin tam ödənildiyi vaxt.
Tutaq ki, ƏDV ödəyicisi olan “A” müəssisəsi digər ƏDV ödəyicisi olan “T” müəssisəsindən mart ayında ƏDV daxil olmaqla 1.416 manat dəyərində xidmət alıb. Xidmət alındığı ay elektron qaimə-faktura əldə edilib və həmin ay 1.200 manat bank hesabına, 216 manat isə ƏDV depozit hesabına köçürülüb. “A” müəssisəsi mart ayında “C” müəssisəsinə ƏDV daxil olmaqla 3.540 manat dəyərində mal satıb və “C” müəssisəsi mart ayında ödənişi icra edib. “A” müəssisəsinin mart ayı üçün olan 540 manat öhdəliyindən 216 manat məbləğ çıxılmalı və 324 manat məbləğində ƏDV büdcəyə köçürülməlidir.
Misal 1: ƏDV ödəyicisi “A” müəssisəsi ƏDV daxil olmaqla 17.700 manat dəyərində xidmət alıb. Alınan xidmətə görə satıcı tərəf 2024-cü ilin may ayında elektron qaimə-faktura təqdim edib və həmin ayda da 17.700 manat müəssisə tərəfindən nağdsız qaydada ödənilib (15.000 manat bank hesabına, 2.700 manat isə ƏDV depozit hesabına). Bu halda müəssisə may ayında 2.700 manat ƏDV məbləğini əvəzləşdirə bilər.
Misal 2: ƏDV ödəyicisi “A” müəssisəsi ƏDV daxil olmaqla 17.700 manat dəyərində xidmət alıb. Alınan xidmətə görə satıcı tərəf 2024-cü ilin may ayında elektron qaimə-faktura təqdim edib, xidmətin tam dəyəri müəssisə tərəfindən sentyabr ayında nağdız qaydada ödənilib (15.000 manat bank hesabına, 2.700 manat isə ƏDV depozit hesabına). Bu halda müəssisə sentyabr ayında 2.700 manat ƏDV məbləğini əvəzləşdirə bilər.
Misal 3: ƏDV ödəyicisi “A” müəssisəsi ƏDV daxil olmaqla 17.700 manat dəyərində xidmət alıb. Alınan xidmətin tam dəyəri 2024-cü ilin may ayında nağdsız qaydada ödənilib (15.000 manat bank hesabına, 2.700 manat isə ƏDV depozit hesabına). Lakin satıcı tərəf sentyabr ayında elektron qaimə-faktura təqdim edib. Bu halda müəssisə 2.700 manat ƏDV məbləğini sentyabr ayında əvəzləşdirə bilər.
Misal 4: ƏDV ödəyicisi “A” müəssisəsi ƏDV daxil olmaqla 17.700 manat dəyərində xidmət alıb. Alınan xidmətin tam dəyəri müəssisə tərəfindən avans olaraq 2024-cü ilin aprel ayında nağdsız qaydada ödənilib (15.000 manat bank hesabına, 2.700 manat isə ƏDV depozit hesabına). Satıcı tərəf isə xidmətin başa çatdığı gün, yəni sentyabrın 14-də elektron qaimə-faktura təqdim edib. Bu halda müəssisə 2.700 manat ƏDV məbləğini sentyabr ayında əvəzləşdirə bilər.

Срок возмещения суммы НДС при определении платежей в бюджет
Правила расчета сумм зачета НДС при определении платежей налогоплательщика в бюджет определяются в соответствии со статьей 175.1.1 НК РФ. Интерпретацию данного требования законодательства дает специалист Нихад Самадов.
Согласно статье 175.1 Налогового кодекса, если иное не предусмотрено настоящей статьей, сумма НДС, уплаченная при приобретении товаров (работ, услуг) по операциям, облагаемым НДС, переводится с банка покупателя и иного расчетного счета на счет покупателя. банка и банка лица, предоставляющего эти товары (работы, услуги), на другой расчетный счет, сумма НДС засчитывается при уплате на депозитный счет НДС. Для целей настоящей статьи обмен товаров (работ, услуг), взаимная компенсация финансовых обязательств, возникающих из стоимости предоставленных товаров (работ, услуг), либо оплата стоимости сделки на депозитный счет, открытый нотариально в банке для операций, осуществляемых через депозитный счет, НДС той сделки, стоимость которой равна платежу в банк и иному расчетному счету лица, предоставляющего товары (работы, услуги). Сроки зачета НДС определяются следующим образом:
- момент полной оплаты стоимости товаров (работ, услуг) и соответствующей суммы НДС согласно полученному электронному счету-фактуре по операциям по отправке товаров, выполнению работ или оказанию услуг, считающимся осуществленными в период отчетности. период.
Допустим, плательщик НДС «А» в марте получил от другого плательщика НДС «Т» услуг на сумму 1416 манатов с учетом НДС. В месяце получения услуги был получен электронный счет, на банковский счет было перечислено 1200 манатов, а на депозитный счет НДС - 216 манатов. Предприятие "А" в марте реализовало предприятию "С" товаров на сумму 3540 манатов с учетом НДС, а предприятие "С" произвело оплату в марте. Из 540-манатного обязательства предприятия "А" за март месяц необходимо вычесть сумму 216 манатов, а НДС в размере 324 манатов перечислить в бюджет.
Пример 1: Предприятие-плательщик НДС «А» приобрело услуги на сумму 17 700 манатов с учетом НДС. За полученную услугу продавец в мае 2024 года выставил электронный счет-фактуру, и в том же месяце предприятием безналично было уплачено 17,7 тысячи манатов (15 тысяч манатов на банковский счет и 2700 манатов на депозитный счет НДС). В этом случае предприятие сможет зачесть сумму НДС в 2700 манатов в мае.
Пример 2: Предприятие-плательщик НДС «А» приобрело услуги на сумму 17 700 манатов с учетом НДС. Продавец выставил электронный счет за услугу, полученную в мае 2024 года, а полная стоимость услуги была оплачена предприятием наличными в сентябре (15 тысяч манатов на банковский счет и 2700 манатов на депозитный счет НДС). В этом случае предприятие сможет зачесть сумму НДС в размере 2700 манатов в сентябре.
Пример 3: Предприятие-плательщик НДС «А» приобрело услуги на сумму 17 700 манатов с учетом НДС. Полная стоимость полученной услуги была оплачена в безналичном порядке в мае 2024 года (15 тысяч манатов на банковский счет и 2700 манатов на депозитный счет НДС). Однако в сентябре продавец представил электронный счет. В этом случае предприятие сможет заменить НДС на сумму 2700 манатов уже в сентябре.
Пример 4: Предприятие-плательщик НДС «А» приобрело услуги на сумму 17 700 манатов с учетом НДС. Полная стоимость полученной услуги была оплачена предприятием в виде аванса в апреле 2024 года безналичным путем (15 тысяч манатов на банковский счет и 2700 манатов на депозитный счет НДС). Продавец выставил электронный счет в день окончания оказания услуги, то есть 14 сентября. В этом случае предприятие сможет заменить НДС на сумму 2700 манатов уже в сентябре.