İşçi işdən azad olunmasının konkret səbəbini göstərdikdə təsdiqedici sənəd təqdim etməlidir?
Əmək Məcəlləsinin 69-cu maddəsinin ikinci hissəsində işdən çıxmaq üçün halların təsbit edildiyini yazmışdıq. Buna misal olaraq, işçinin yaşa, əlilliyə görə əmək pensiyasına çıxması, təhsilini davam etdirmək üçün müvafiq təhsil müəssisəsinə daxil olması, yeni yaşayış yerinə köçməsi, başqa işəgötürənlə əmək müqaviləsi bağlaması, seksual qısnamaya məruz qalması və s. halları göstərmək olar. Maraqlıdır ki, işçinin ərizədə qeyd etdiyi halın olmasını təsdiq edən sənədi işəgötürənə vermək öhdəliyi varmı?
Misal. İşçi 11 fevral tarixdə yeni yaşayış yerinə köçdüyünü əsas götürərək, 18 fevral tarixdən işdən azad olunmasını xahiş edir. İşəgötürən işçinin yeni yaşayış yerinə köçməsini təsdiq edən hər hansı arayışın ərizəyə əlavə olunmasını tələb edə bilər?
Fikrimizcə, ərizədə qeyd edilən hallar üzrə sənədlərin əlavə edilməsi mütləq tələb olmasa da, işəgötürənin hüququ var ki, həmin sənədləri istəsin. İşçi ərizə ilə müraciət etdikdə, işəgötürən səbəbin düzgünlüyünü təsdiq edən sənədi və ya həmkarlar komitəsi olduğu halda, araşdırma tələb edə bilər. O da mümkündür ki, işəgötürən ərizədə qeyd edilən halın düzgünlüyünə inansın və hər hansı təsdiqedici sənəd tələb etməsin.

Does the employee have to submit a confirmation document when he/she gives a specific reason for his/her dismissal?
• 07-Nov-2024, 09:53
In the second part of Article 69 of the Labor Code, we have written that the circumstances for dismissal have been determined. For example, an employee retires due to age or disability, enters a relevant educational institution to continue his education, moves to a new place of residence, signs an employment contract with another employer, is subjected to sexual harassment, etc. cases can be shown. I wonder if the employee has an obligation to provide the employer with a document confirming the existence of the condition stated in the application?
Example. The employee asks to be released from work on February 18, based on the fact that he moved to a new place of residence on February 11. Can the employer request that any reference confirming the employee's move to a new place of residence be attached to the application?
In our opinion, although it is not an absolute requirement to attach documents for the cases mentioned in the application, the employer has the right to ask for those documents. When an employee files an application, the employer can request a document confirming the correctness of the reason or, if there is a trade union committee, an investigation. It is also possible that the employer believes in the correctness of the situation stated in the application and does not require any supporting documents.