• 23-noy-2024, 09:45
Bizim 01.03.2024-cü il tarixli icarə müqaviləmiz var. Lakin obyekt fəaliyyətə başlamadığı üçün onu vergi orqanında uçota almamışıq. Hazırda bu obyektlə bağlı xərclər çəkilir. Obyekt qeydiyyata alındıqdan sonra 01.03.2024-cü il tarixindən bugünə qədər ödəmə mənbəyindən vergi hesablanacaqmı? Bu xərclər gəlirdən çıxılan xərclərə aid ediləcəkmi?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 115.3-cü maddəsinə əsasən, icarəyə götürülmüş əsas vəsaitlər üzrə təmir xərclərinin gəlirdən çıxılması bu Məcəllənin 115.4 – 115.6-1-ci maddələrinə uyğun olaraq müəyyən edilir.
Vergi Məcəlləsinin 115.6-1-ci maddəsinə əsasən, icarəçinin balansında uçota alınmayan əsas vəsaitlərin təmirinə çəkilən və icarə haqqı ilə əvəzləşdirilməyən, yaxud icarəyə verən tərəfindən əvəzi ödənilməyən xərclər bağlanmış müqavilə müddəti ərzində, lakin 5 ildən az olmayaraq, illər üzrə mütənasib məbləğlərdə amortizasiya olunmaqla gəlirdən çıxılır. İcarəyə götürülmüş əsas vəsaitlərin təmirinə çəkilən xərclər hər il üzrə ayrıca olaraq kapitallaşdırılır və bu maddə ilə müəyyən edilmiş qaydada amortizasiya olunur.
İcarəyə götürdüyünüz təsərrüfat obyektinin (subyektinin) vergi uçotuna alınması üçün icarə müqaviləsi əlavə edilməklə “Vergi ödəyicisinin filialının, nümayəndəliyinin və ya digər təsərrüfat subyektinin (obyektinin) olduğu yer üzrə vergi uçotuna alınması haqqında Ərizə”ni obyektin yerləşdiyi ərazi üzrə vergi orqanına təqdim etməlisiniz.
Vergi Məcəlləsinin 58.2-1-ci maddəsinə əsasən, vergi ödəyicisinin bu Məcəllənin 33.2-ci maddəsinə uyğun olaraq təsərrüfat subyektinin (obyektinin) müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən müəyyən olunmuş qaydada vergi orqanlarında uçota alınmamasına və (və ya) təsərrüfat subyektinin (obyektinin) sahəsi barədə təhrif olunmuş məlumatın verilməsinə görə mikro sahibkarlıq subyektlərinə, qeyri-kommersiya təşkilatlarına və qeyri-sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxslərə münasibətdə 40 manat məbləğində, digər şəxslərə münasibətdə 400 manat məbləğində maliyyə sanksiyası tətbiq edilir.
Vergi Məcəlləsinin 124.1-ci maddəsinə əsasən, daşınan və daşınmaz əmlak üçün icarə haqqından, həmçinin rezidentin və ya qeyri-rezidentin Azərbaycan Respublikasındakı daimi nümayəndəliyinin ödədiyi və ya onun adından ödənilən royaltidə gəlir bu Məcəllənin 13.2.16-cı maddəsinə uyğun olaraq Azərbaycan mənbəyindən əldə edilmişdirsə, ödəmə mənbəyində 14 faiz dərəcə ilə vergi tutulur.
İcarəyə verən hüquqi şəxs olduqda ödəmə mənbəyində vergitutma öhdəliyi yaranmır.
Gömrük Rəsmiləşdirilməsi Və Broker Xidməti
• Sahibkarlıq fəaliyyətindən əldə olunan gəlirlərin vergiyə cəlb edilməsi və tətbiq olunan güzəştlər

Are expenses incurred on a rented property deductible from income?
We have a lease agreement dated 01.03.2024. However, since the facility has not started operating, we have not registered it with the tax authority. Currently, expenses related to this facility are being incurred. Will tax be calculated from the source of payment from 01.03.2024 until today after the facility is registered? Will these expenses be included in expenses deducted from income?
The State Tax Service under the Ministry of Economy reported that, according to Article 115.3 of the Tax Code, the deduction of repair costs for leased fixed assets from income is determined in accordance with Articles 115.4 - 115.6-1 of this Code.
According to Article 115.6-1 of the Tax Code, expenses incurred for the repair of fixed assets that are not recorded in the lessee's balance sheet and are not compensated by the lease payment or are not reimbursed by the lessor are deducted from income by amortizing them in proportional amounts over the years during the term of the concluded contract, but not less than 5 years. Expenses incurred for the repair of leased fixed assets are capitalized separately for each year and are depreciated in accordance with the procedure established by this article.
In order to register the business object (entity) you are leasing for tax purposes, you must submit the "Application for registration for tax purposes at the location of the taxpayer's branch, representative office or other business entity (entity)" to the tax authority in the area where the object is located, along with the lease agreement.
According to Article 58.2-1 of the Tax Code, for failure of a taxpayer to register an economic entity (facility) with the tax authorities in accordance with Article 33.2 of this Code by the body (organization) determined by the relevant executive authority and (or) providing distorted information about the area of ​​​​the economic entity (facility), a financial sanction in the amount of 40 manats is imposed on micro-entrepreneurs, non-profit organizations and persons engaged in non-entrepreneurial activities, and in the amount of 400 manats on other persons.
According to Article 124.1 of the Tax Code, income from rent for movable and immovable property, as well as royalties paid by or on behalf of a resident or non-resident permanent representative office in the Republic of Azerbaijan, if it was obtained from an Azerbaijani source in accordance with Article 13.2.16 of this Code, is subject to tax at the source of payment at a rate of 14 percent.