• 23-noy-2024, 09:45
Bizim 01.03.2024-cü il tarixli icarə müqaviləmiz var. Lakin obyekt fəaliyyətə başlamadığı üçün onu vergi orqanında uçota almamışıq. Hazırda bu obyektlə bağlı xərclər çəkilir. Obyekt qeydiyyata alındıqdan sonra 01.03.2024-cü il tarixindən bugünə qədər ödəmə mənbəyindən vergi hesablanacaqmı? Bu xərclər gəlirdən çıxılan xərclərə aid ediləcəkmi?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 115.3-cü maddəsinə əsasən, icarəyə götürülmüş əsas vəsaitlər üzrə təmir xərclərinin gəlirdən çıxılması bu Məcəllənin 115.4 – 115.6-1-ci maddələrinə uyğun olaraq müəyyən edilir.
Vergi Məcəlləsinin 115.6-1-ci maddəsinə əsasən, icarəçinin balansında uçota alınmayan əsas vəsaitlərin təmirinə çəkilən və icarə haqqı ilə əvəzləşdirilməyən, yaxud icarəyə verən tərəfindən əvəzi ödənilməyən xərclər bağlanmış müqavilə müddəti ərzində, lakin 5 ildən az olmayaraq, illər üzrə mütənasib məbləğlərdə amortizasiya olunmaqla gəlirdən çıxılır. İcarəyə götürülmüş əsas vəsaitlərin təmirinə çəkilən xərclər hər il üzrə ayrıca olaraq kapitallaşdırılır və bu maddə ilə müəyyən edilmiş qaydada amortizasiya olunur.
İcarəyə götürdüyünüz təsərrüfat obyektinin (subyektinin) vergi uçotuna alınması üçün icarə müqaviləsi əlavə edilməklə “Vergi ödəyicisinin filialının, nümayəndəliyinin və ya digər təsərrüfat subyektinin (obyektinin) olduğu yer üzrə vergi uçotuna alınması haqqında Ərizə”ni obyektin yerləşdiyi ərazi üzrə vergi orqanına təqdim etməlisiniz.
Vergi Məcəlləsinin 58.2-1-ci maddəsinə əsasən, vergi ödəyicisinin bu Məcəllənin 33.2-ci maddəsinə uyğun olaraq təsərrüfat subyektinin (obyektinin) müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən müəyyən olunmuş qaydada vergi orqanlarında uçota alınmamasına və (və ya) təsərrüfat subyektinin (obyektinin) sahəsi barədə təhrif olunmuş məlumatın verilməsinə görə mikro sahibkarlıq subyektlərinə, qeyri-kommersiya təşkilatlarına və qeyri-sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxslərə münasibətdə 40 manat məbləğində, digər şəxslərə münasibətdə 400 manat məbləğində maliyyə sanksiyası tətbiq edilir.
Vergi Məcəlləsinin 124.1-ci maddəsinə əsasən, daşınan və daşınmaz əmlak üçün icarə haqqından, həmçinin rezidentin və ya qeyri-rezidentin Azərbaycan Respublikasındakı daimi nümayəndəliyinin ödədiyi və ya onun adından ödənilən royaltidə gəlir bu Məcəllənin 13.2.16-cı maddəsinə uyğun olaraq Azərbaycan mənbəyindən əldə edilmişdirsə, ödəmə mənbəyində 14 faiz dərəcə ilə vergi tutulur.
İcarəyə verən hüquqi şəxs olduqda ödəmə mənbəyində vergitutma öhdəliyi yaranmır.
Gömrük Rəsmiləşdirilməsi Və Broker Xidməti
• Sahibkarlıq fəaliyyətindən əldə olunan gəlirlərin vergiyə cəlb edilməsi və tətbiq olunan güzəştlər

Можно ли вычесть расходы на аренду недвижимости?
У нас договор аренды от 01.03.2024. Однако, поскольку объект еще не начал работу, мы не поставили его на учет в налоговом органе. В настоящее время расходы, связанные с данным объектом, понесены. Будет ли рассчитываться налог от источника выплаты с 01.03.2024 по сегодняшний день после регистрации объекта? Будут ли эти расходы считаться расходами, подлежащими вычету?
В Государственной налоговой службе при Минэкономики сообщили, что согласно статье 115.3 Налогового кодекса вычет затрат на ремонт сданных в аренду основных средств из доходов определяется в соответствии со статьями 115.4 - 115.6-1 настоящего Кодекса.
Согласно статье 115.6-1 НК РФ расходы на ремонт основных средств, не учтенные на балансе арендатора и не компенсируемые арендной платой, либо не возмещаемые арендодателем, вычитаются из доходов путем начисления амортизации в пропорциональных суммах в течение лет в течение срока действия договора, но не менее 5 лет. Затраты на ремонт арендованных основных средств капитализируются отдельно за каждый год и амортизируются в соответствии с настоящей статьей.
Для постановки на налоговый учет арендованного вами объекта предпринимательской деятельности (субъекта) необходимо подать в налоговый орган субъекта Российской Федерации «Заявление о постановке на налоговый учет по месту нахождения филиала, представительства или иного хозяйствующего субъекта (объекта) налогоплательщика». площадь, где находится объект, вместе с договором аренды.
Согласно статье 58.2-1 Налогового кодекса в соответствии со статьей 33.2 настоящего Кодекса хозяйствующий субъект (объект) налогоплательщика не регистрируется в налоговых органах в порядке, определяемом органом (учреждением), определяемым соответствующим органом. орган исполнительной власти и (или) хозяйствующий субъект В отношении субъектов микропредпринимательства, некоммерческих организаций и лиц, осуществляющих непредпринимательскую деятельность, в связи с предоставлением искаженных сведений о территории (объекта) Применяется финансовая санкция в размере 40 манатов и 400 манатов в отношении других лиц.
Согласно статье 124.1 Налогового кодекса, если доход от аренды движимого и недвижимого имущества, а также роялти, выплачиваемых резидентом или постоянным представительством нерезидента в Азербайджанской Республике или от его имени, были получены из азербайджанского источника В соответствии со статьей 13.2.16 настоящего Кодекса налог в размере 14 процентов взимается у источника выплаты.
Если арендодателем является юридическое лицо, ответственность по налогообложению у источника выплаты отсутствует.