• 23-noy-2024, 12:46
Özümə məxsus nəqliyyat vasitəsini müəssisəyə icarəyə vermək istəyirəm. Vergi ödəyicisi deyiləm, avtomobili icarə müddətində özüm idarə edəcəyəm, lakin şirkətin işçisi deyiləm. Bu halda şirkətin hansı vergi öhdəliyi yaranacaq - yalnız icarə məbləğinə uyğun ödəmə mənbəyində vergi verəcək, yoxsa avtomobili özüm idarə etdiyimə görə əlavə vergi öhdəliyi olacaq?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, fiziki şəxsə icarə haqqı vergi ödəyicisi kimi uçotda olan şəxslər tərəfindən ödənildikdə icarədən gəlirlər üzrə vergi öhdəliyi ödəmə mənbəyində (14 faiz dərəcə ilə) icarəyə götürən şəxslər tərəfindən yerinə yetirilir. Fiziki şəxsin gəlirləri yalnız icarədən olduğu halda, vergi uçotuna alınmaq və bununla bağlı bəyannamə təqdim etmək öhdəliyi yaranmır.
İcarə haqqını ödəyən şəxs vergi ödəyicisi kimi uçotda olmadıqda isə icarəyəverən fiziki şəxs özü vergi ödəyicisi kimi vergi orqanında uçota alınmalı (VÖEN almalı) və bu fəaliyyətdən əldə etdiyi gəlirdən 14 faiz dərəcə ilə vergini hesablamalı, hesabat ilindən sonrakı ilin mart ayının 31-dən gec olmayaraq “Gəlir vergisinin bəyannaməsi”ni vergi orqanına təqdim etməklə həmin müddətdə də hesablanmış gəlir vergisinin məbləğini dövlət büdcəsinə ödəməlidir. Sorğuda qeyd olunan halda, icarə müqaviləsində qeyd olunan məbləğdən 14 faiz dərəcə ilə gəlir vergisi tutulmalı və qalan vəsait icarəyə verən şəxsə ödənilməlidir.
Eyni zamanda, “Sosial sığorta haqqında” Qanunun 15-ci maddəsinin 12-ci abzasına əsasən, muzdlu işə və sahibkarlıq fəaliyyətinə aid olmayan gəlirlər (faiz gəliri, dividend, əmlakın icarəyə verilməsindən gəlir, royalti, sahibkarlıq fəaliyyəti məqsədləri üçün istifadə olunmayan aktivlərin təqdim edilməsindən gəlir, hədiyyə və mirasların məbləği, idman oyunları ilə əlaqədar aparılan mərc oyunlarından, lotereyaların keçirilməsindən, habelə digər yarışlardan və müsabiqələrdən pul şəklində əldə edilən uduşlar) üzrə məcburi dövlət sosial sığorta haqqı hesablanmır.
İkinci sualla bağlı nəzərinizə çatdırırıq ki, əgər şəxs işəgötürənin əsas fəaliyyət sahəsinə aid işlərin (xidmətlərin) yerinə yetirilməsinə cəlb olunubsa, göstərilən xidmətə görə ödənilən haqqın tərkibi Əmək Məcəlləsinin 157-ci maddəsinin 3-cü hissəsində qeyd edilmiş aylıq tarif (vəzifə) maaşından, əlavədən və mükafatdan ibarət olduqda əmək müqaviləsi bağlanılması mütləqdir. Bu halda Vergi Məcəlləsinin 58.10-cu maddəsi tətbiq edilir. Həmin maddəyə əsasən, Əmək Məcəlləsində nəzərdə tutulmuş qaydada əmək müqaviləsi (kontraktı) hüquqi qüvvəyə minmədən işəgötürən tərəfindən fiziki şəxslərin hər hansı işlərin (xidmətlərin) yerinə yetirilməsinə cəlb edilməsi yolu ilə onların gəlirlərinin gizlədilməsinə (azaldılmasına) şərait yaradıldığına görə, işəgötürənə hər bir belə şəxs üzrə təqvim ili ərzində bu cür hallara birinci dəfə yol verdikdə 2.000 manat, ikinci dəfə yol verdikdə 4.000 manat, üç və daha çox dəfə yol verdikdə isə 6.000 manat məbləğində maliyyə sanksiyası tətbiq edilir.
Əlavə olaraq, İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 192.1-ci maddəsinə əsasən, Əmək Məcəlləsində nəzərdə tutulmuş qaydada əmək müqaviləsi (kontraktı) hüquqi qüvvəyə minmədən işəgötürən tərəfindən fiziki şəxslərin hər hansı işlərin (xidmətlərin) yerinə yetirilməsinə cəlb edilməsinə görə fiziki şəxslər 1.000 manatdan 2.000 manatadək məbləğdə, vəzifəli şəxslər 3.000 manatdan 5.000 manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər 20.000 manatdan 25.000 manatadək məbləğdə cərimə edilir.

Каковы налоговые обязательства компании, сдающей автомобиль в аренду?
Я хочу сдать в аренду компании свой автомобиль. Я не являюсь налогоплательщиком, буду сам управлять автомобилем в период аренды, но не являюсь сотрудником компании. В этом случае какое налоговое обязательство понесет компания: будет ли она платить налог у источника только на сумму аренды или возникнет дополнительное налоговое обязательство, поскольку я сам вожу машину?
Государственная налоговая служба при Министерстве экономики сообщила, что при уплате арендной платы физическому лицу лицами, состоящими на учете в качестве налогоплательщиков, налоговое обязательство по доходам от арендной платы исполняется арендаторами у источника выплаты (по ставке 14 процентов). Если доход физического лица только от аренды, то обязанность встать на налоговый учет и подать декларацию по этому поводу отсутствует.
Если лицо, уплачивающее арендную плату, не состоит на учете в качестве налогоплательщика, арендодатель должен встать на учет в налоговом органе в качестве налогоплательщика (получить ИНН) и произвести расчет налога по ставке 14 процентов с дохода, полученного от этой деятельности, не позднее не позднее 31 марта года, следующего за отчетным, он, подав в налоговый орган декларацию о подоходном налоге, обязан уплатить в государственный бюджет сумму подоходного налога, исчисленную за этот период. В случае, указанном в запросе, из суммы, указанной в договоре аренды, следует удержать подоходный налог по ставке 14 процентов, а оставшиеся средства выплатить арендодателю.
При этом, согласно пункту 12 статьи 15 Закона «О социальном страховании», доходы, не связанные с оплачиваемым трудом и предпринимательской деятельностью (процентные доходы, дивиденды, доходы от сдачи в аренду имущества, роялти, доходы от предоставления активов, не использованных в целях предпринимательской деятельности), суммы подарков и завещаний, выигрышей, полученных в виде денег от спортивных ставок, лотерей, а также других конкурсов и конкурсов) не в счет.
По второму вопросу доводим до Вашего сведения, что в случае привлечения лица к выполнению работ (услуг), связанных с основной сферой деятельности работодателя, состав вознаграждения, уплачиваемого за оказанную услугу - месячная ставка, указанная в части 3 статьи 157 Трудового кодекса. Заключение трудового договора является обязательным, если он состоит из оклада (должности), надбавки и премии. В данном случае применяется статья 58.10 НК. Согласно указанной статье, в связи с тем, что до вступления трудового договора (контракта) в законную силу создаются условия для сокрытия (уменьшения) доходов физических лиц путем привлечения физических лиц к выполнению каких-либо работ (услуг) Согласно Трудовому кодексу, работодатель обязан предоставить каждому такому лицу календарь - 2000 манатов первый раз в течение года, 4000 манатов - второй раз, 6000 манатов - три и более раз. финансовая санкция в размере
Кроме того, согласно статье 192.1 Кодекса об административных правонарушениях физическим лицам - в размере от 1000 до 2000 манатов, должностным лицам - за привлечение физических лиц к выполнению работодателем какой-либо работы (услуги) без трудового договора ( договор), вступающий в законную силу в порядке, предусмотренном Трудовым Кодексом, от 3 000 до 5 000 манатов, юридических лиц от 20 000 манатов. Налагается штраф в размере до 25 тысяч манатов.