Vergi bəyannamələrinin vaxtında təqdim edilməsi əhəmiyyəti
Qanunla müəyyən edilmiş vergiləri və başqa dövlət ödənişlərini tam həcmdə və vaxtında ödəmək hər bir kəsin borcudur. Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında qeyd edilən bu məqam vergi ödəməyin əhəmiyyətinə diqqəti çəkir. Çünki ödədiyimiz vergilər dövlət büdcəsinin artmasına, iqtisadi inkişafa və sosial rifahımızın yüksəlməsinə birbaşa təsir edir. Azərbaycanın vergi sistemində aparılan islahatlar dünyanın qabaqcıl vergi sistemlərində tətbiq edilən təcrübələri yerli biznes mühiti ilə uzlaşdırmaqla vergi ödəyiciləri üçün əlverişli vergi inzibatçılığı formalaşdırıb. Vergi ödəyicilərinin sayında müşahidə edilən davamlı artım, vergi daxilolmaları üzrə dinamika və yerli vergi sisteminə beynəlxalq etimadın artmasını nümayiş etdirən qlobal reytinqlər vergi inzibatçılığının inkişafını səciyyələndirən indikatorlardır. Yerli vergi sistemində şəffaflığın, hesabatlılığın və çevikliyin təmin edilməsi üçün müxtəlif xidmətlər və alətlər istifadəyə verilir. Bu xüsusda, ölkəmizdə vergitutmanın ən optimal metodları tətbiq edilir.
Ölkəmizdə vergitutmanın formaları
Vergi Məcəlləsinə əsasən vergitutma 3 formada həyata keçirilir. Bilavasitə mənbədən vergitutma metodunda verginin gəlir və ya mənfəət əldə edilməsinədək tutulması, bəyannamə üzrə üsulda verginin gəlir və ya mənfəət əldə edilməsindən sonra tutulması, bildiriş üzrə dedikdə isə vergitutma obyektinin dəyəri və sahəsi əsasında vergi orqanının və ya bələdiyyənin hesabladığı məbləğ üçün təqdim etdiyi tədiyə bildirişi əsasında vergi ödəyicisi tərəfindən verginin ödənilməsi nəzərdə tutulur. Azərbaycanda vergi ödəyicilərinin əksəriyyəti öz öhdəliklərini yerinə yetirərkən vergitutmanın formaları arasında vergi bəyannaməsinin təqdim edilməsi metodundan istifadə edilər. Vergi hesabatının tərtib edilməsi və verilməsi qaydası Vergi Məcəlləsi ilə tənzimlənir. Burada bəyannamələrin təqdim edilməsi ilə bağlı müddətlər və digər qaydalar öz əksini tapıb. Vergi ödəyiciləri bəyannamənin verilməsinin müəyyən edilmiş vaxtınadək son hesablamanı aparmalı və vergini ödəməlidirlər. Əks təqdirdə qanunverciliklə müəyyənləşmiş cərimə və sanksiyalara məruz qala bilərlər.
Ölkəmizdə vergi bəyannamələrini elektron formada da təqdim etmək mümkündür. Vergi sisteminin vergi ödəyicilərinin tələblərə uyğunlaşdırılması istiqamətində inkişaf prioritetlərinə uyğun olaraq bəzi bəyannamələrin sadələşdirilməsi və optimallaşdırılması da həyata keçirilir. Bu istiqamətdə “Muzdlu işlə əlaqədar ödəmə mənbəyində tutulmalar üzrə vahid bəyannamə” təkmilləşdirilməsi istiqamətində müvafiq işlər aparılıb və sadələşdirilmiş vahid bəyannamə forması hazırlanıb. Bu, vergi ödəyicilərinin inzibati yükünü azaltmaqla yanaşı, mikro və kiçik sahibkarlıq subyektlərinin xidmət mərkəzlərinə müraciət etmədən bəyannanmənin rahat şəkildə təqdim olunmasına imkan verir. Hazırda isə digər bəyannamələrin əvvəlcədən doldurulması (prifiling) sisteminin tətbiqi imkanları araşdırılır. Bütün bunlar vergi orqanlarının vergi ödəyiciləri üçün əlverişli fəaliyyət imkanlarının yaradılmasına xidmət edir. Başqa sözlə ifadə etsək vergi orqanı vergi ödəyicilərinin öhdəliklərini yerinə yetirmələri üçün əlverişli şərtlər yaratmaqla partnyor rolunda çıxış edir.
İntizamlı vergi ödəyicisi olmaq biznesin sosial məsuliyyətidir
Vergi ödəyicilərinin işini asanlaşdıran islahatlar biznes mühitində qarşılıqlı etimad mühitini formalaşdırır. Vergi xidmətlərinin genişləndiyi bu əlverişli ekosistemdə vergi ödəyicilərinin də öz öhdəlikləri var. Bu öhdəlik qanun çərçivəsində fəaliyyəti dəstəkləmək və hesabatlılığı təmin etməkdir. Vergi bəyannaməsinin vaxtında təqdim edilməsi vergi orqanları və vergi ödəyiciləri üçün eyni əhəmiyyəti daşıyır. Bəyannamələrinin vaxtında təqdim edilməsi qanunvericiliyin tələbi olsa da bu, həm də sosial məsuliyyətdir. Bu proses vergi ödəyicisinin qanunlara əməl etməsinin, şəffaflığa töhfə verməsinin və hesabatlılığın təmin edilməsində fəal iştirakının göstəricisidir. Bu öhdəliyinin yerinə yetirilməsi biznes mühitində intizamlı vərdişləri artırır. Qanuna riayət etmək, vergi bəyannamələrini vaxtında və düzgün təqdim etmək biznesin məsuliyyətli olduğunu nümayiş etdirir. Bu məqam potensial müştərilər, tərəfdaşlar və tənzimləyici orqanlar qarşısında biznesin nüfuzunu artırır. Eyni zamanda maliyyə əməliyyatlarında şəffaflığı əks etdirməklə, etimadı və maraqlı tərəflərlə münasibətləri gücləndirir.

Важность своевременной подачи налоговой декларации
Каждый обязан своевременно и в полном объеме платить налоги и другие государственные платежи. Этот пункт, упомянутый в Конституции Азербайджанской Республики, обращает внимание на важность уплаты налогов. Потому что налоги, которые мы платим, напрямую влияют на увеличение государственного бюджета, развитие экономики и повышение нашего социального благосостояния. Реформы, проведенные в налоговой системе Азербайджана, сформировали благоприятное налоговое администрирование для налогоплательщиков за счет гармонизации практик, применяемых в ведущих налоговых системах мира, с местной бизнес-средой. Наблюдаемый постоянный рост числа налогоплательщиков, динамика налоговых поступлений и глобальные рейтинги, демонстрирующие рост международного доверия к местной налоговой системе, являются индикаторами, характеризующими развитие налогового администрирования. Доступны различные услуги и инструменты для обеспечения прозрачности, подотчетности и гибкости местной налоговой системы. В связи с этим в нашей стране применяются наиболее оптимальные методы налогообложения.
Формы налогообложения в нашей стране
Согласно Налоговому кодексу налогообложение осуществляется в 3 формах. При прямом методе налогообложения налог удерживается до момента получения дохода или прибыли, при декларированном методе налог удерживается после получения дохода или прибыли, а по уведомлению налог рассчитывается на основании уведомления об уплате. подаваемый налоговым органом или муниципальным образованием на сумму, рассчитанную исходя из стоимости и площади объекта налогообложения, уплату налога берет на себя плательщик. Большинство налогоплательщиков в Азербайджане среди форм налогообложения при выполнении своих обязательств используют метод подачи налоговой декларации. Порядок составления и выдачи налогового отчета регулируется Налоговым кодексом. Сроки и другие правила подачи деклараций отражены здесь. Налогоплательщики должны произвести окончательный расчет и уплатить налог к указанному времени подачи декларации. В противном случае на них могут быть наложены штрафы и санкции, определенные законодательством.
В нашей стране есть возможность подавать налоговую декларацию в электронном виде. Также проводится упрощение и оптимизация некоторых деклараций в соответствии с приоритетами развития в направлении адаптации налоговой системы к требованиям налогоплательщиков. В этом направлении проведены соответствующие работы по совершенствованию «единого декларации по удержаниям у источника выплаты по наемному труду» и подготовлена упрощенная форма единой декларации. Помимо снижения административной нагрузки на налогоплательщиков, это позволяет субъектам микро- и малого бизнеса удобно сдавать декларации, не обращаясь в сервисные центры. В настоящее время изучаются возможности применения системы предварительной подачи других деклараций. Все это служит созданию благоприятных возможностей деятельности налоговых органов для налогоплательщиков. Иными словами, налоговый орган выступает партнером, создавая налогоплательщикам благоприятные условия для выполнения своих обязательств.
Быть дисциплинированным налогоплательщиком — это корпоративная социальная ответственность
Реформы, облегчающие работу налогоплательщиков, создают атмосферу взаимного доверия в бизнес-среде. В этой благоприятной экосистеме, где налоговые услуги расширяются, у налогоплательщиков также есть свои обязанности. Это обязательство заключается в поддержке действий в рамках закона и обеспечении подотчетности. Своевременная подача налоговых деклараций одинаково важна как для налоговых органов, так и для налогоплательщиков. Хотя своевременная подача деклараций является требованием законодательства, это еще и социальная ответственность. Этот процесс является показателем соблюдения налогоплательщиком законодательства, способствует прозрачности и активному участию в обеспечении подотчетности. Выполнение этого обязательства способствует формированию дисциплинированных привычек в деловой среде. Соблюдать закон и вовремя подавать налоговые декларации, а также правильно демонстрировать ответственность бизнеса. Этот пункт повышает репутацию бизнеса перед потенциальными клиентами, партнерами и контролирующими органами. В то же время это укрепляет доверие и отношения с заинтересованными сторонами, отражая прозрачность финансовых транзакций.