Nazirlər Kabinetinin nümayəndəlik xərcləri, işçilərin mənzil və yemək xərcləri ilə bağlı qərarının tətbiqi
Məlum olduğu kimi, 2024-cü ilin yanvarın 1-dən Vergi Məcəlləsinə edilmiş dəyişikliklərə əsasən, biznes subyektləri tərəfindən çəkilmiş nümayəndəlik xərclərinin, işçilərlə bağlı mənzil və yemək xərclərinin, eləcə də əmək şəraiti zərərli, ağır olan və yeraltı işlərdə çalışan işçilərə verilən müalicə-profilaktik yeməklərin, süd və ona bərabər tutulan digər məhsullar və vasitələrlə bağlı xərclərin Nazirlər Kabinetinin müəyyən etdiyi normada və qaydada gəlirdən çıxılması nəzərdə tutulub.
Nazirlər Kabinetinin 22 noyabr 2024-cü il tarixli 492 nömrəli Qərarı ilə “Nümayəndəlik xərclərinin, işçilərin mənzil və yemək xərclərinin, eləcə də əmək şəraiti zərərli, ağır olan və yeraltı işlərdə çalışan işçilərə verilən müalicə-profilaktik yeməklərlə, süd və ona bərabər tutulan digər məhsullar və vasitələrlə bağlı xərclərin vergitutma məqsədləri üçün gəlirdən çıxılması normaları və Qaydası” təsdiq edilib.
Vergi Məcəlləsinə edilmiş dəyişikliklərin 2024-cü ilin yanvarın 1-dən qüvvəyə mindiyini nəzərə alaraq, vergi ödəyiciləri tərəfindən 2024-cü ilin yanvarın 1-dən həmin Qərarla müəyyən olunmuş qaydada çəkilmiş nümayəndəlik xərcləri, işçilərin mənzil və yemək xərcləri, eləcə də əmək şəraiti zərərli, ağır olan və yeraltı işlərdə çalışan işçilərə verilən müalicə-profilaktik yeməklərlə, süd və ona bərabər tutulan digər məhsullar və vasitələrlə bağlı xərclər təsbit olunmuş norma daxilində gəlirdən çıxılan xərclərə aid edilir.

Реализация решения Кабинета Министров о представительских расходах, расходах на жилье и питание работников
Как известно, согласно изменениям, внесенным в Налоговый кодекс с 1 января 2024 года, предусмотрены представительские расходы субъектов хозяйствования, расходы на жилье и питание работников, а также лечебно-профилактическое питание, предоставляемое работникам, условия труда которых вредны. и трудных и работающих на подземных работах, молоко и другие приравненные к ним продукты и средства подлежат вычету из дохода в соответствии с нормами и порядком, определяемыми Кабинетом Министров.
Согласно Постановлению Кабинета Министров № 492 от 22 ноября 2024 года «Сокращение представительских расходов, расходов на жилье и питание работников, а также лечебно-профилактического питания, предоставляемого работникам, условия труда которых являются вредными и тяжелыми и которым утверждены «Нормы и правила вычета расходов, связанных с транспортными средствами, из доходов для целей налогообложения».
Принимая во внимание, что изменения, внесенные в Налоговый кодекс, вступили в силу с 1 января 2024 года, представительские расходы, понесенные налогоплательщиками с 1 января 2024 года в порядке, определенном этим Решением, расходы на жилье и питание работников, а также условия труда вредные, тяжелые. К расходам, вычитаемым из доходов, в пределах установленной нормы относятся расходы, связанные с лечебно-профилактическим питанием, молоком и другими продуктами и средствами, приравненными к тем, которые предоставляются работникам, работающим на подземных работах. сделано.