• 26-dek-2024, 10:23
2020-ci ildən tikinti materiallarının pərakəndə satışı ilə məşğulam və sadələşdirilmiş verginin ödəyicisiyəm. 2024-cü ilin may ayının 5-də könüllü olaraq 2022-ci il yanvarın 1-dən ƏDV qeydiyyatına düşmək üçün vergi orqanına ərizə təqdim etmişəm və vergi orqanı tərəfindən 2024-cü ilin may ayının 8-də ƏDV qeydiyyat bildirişi elektron qutuma göndərilib. Bu zaman mən əvvəlki dövrün gəlir vergisi bəyannamələrini vergi orqanına təqdim etməliyəmmi və gec təqdim etdiyimə görə mənə maliyyə sanksiyası tətbiq olunacaqmı?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 2024-cü il yanvarın 1-dən qüvvəyə minmiş müddəalarına əsasən, mənfəət (gəlir) vergisi ödəyicisi olmayan vergi ödəyicisinin ƏDV qeydiyyatı bu Məcəllənin 157.3.3-cü maddəsinə uyğun olaraq keçmiş tarixlə aparıldıqda, vergi ödəyicisi qeydiyyat bildirişinin verildiyi tarixdən etibarən 90 gün müddətində bəyannaməni vergi orqanına təqdim etməyə borcludur.
Buna əsasən, keçmiş tarixlə könüllü ƏDV qeydiyyatına alındıqda ƏDV qeydiyyat bildirişinin verildiyi tarixdən etibarən tərəfinizdən 90 gün müddətində 2022-ci və 2023-cü illərin gəlir vergisinin bəyannamələri vergi orqanına təqdim olunmalıdır və müvafiq vergi bəyannamələri həmin müddətdə təqdim edilərsə, vergi orqanı tərəfindən maliyyə sanksiyası tətbiq olunmur.

Срок подачи отчетов после регистрации на НДС
С 2020 года я занимаюсь розничной продажей строительных материалов и являюсь плательщиком упрощенного налога. 5 мая 2024 года я подал заявление в налоговый орган о добровольной регистрации по НДС с 1 января 2022 года, и 8 мая 2024 года налоговый орган отправил мне уведомление о регистрации по НДС на мою электронную почту. Нужно ли мне представить налоговые декларации по налогу на прибыль (доходу) за предыдущие периоды в налоговый орган, и будет ли наложен финансовый штраф за позднюю подачу?
По информации, полученной от Государственной налоговой службы при Министерстве экономики, согласно положениям Налогового кодекса, вступившим в силу с 1 января 2024 года, если налогоплательщик, не являющийся плательщиком налога на прибыль (доход), зарегистрировался по НДС с retroactive датой, как указано в статье 157.3.3 Налогового кодекса, то он обязан представить налоговую декларацию в налоговый орган в течение 90 дней с момента получения уведомления о регистрации.
Таким образом, при добровольной регистрации по НДС с retroactive датой вам необходимо представить декларации по налогу на прибыль за 2022 и 2023 годы в течение 90 дней с момента получения уведомления о регистрации. Если декларации будут поданы в срок, финансовые санкции не будут применяться.