ƏLA XƏBƏR! ƏMAS-da əlavə iş yeri üzrə razılıq ərizə üçün tələb ləğv edildi
Xəbər verdiyimiz kimi, bu il fevralın 13-də ƏMAS altsistemində edilən dəyişikliyə əsasən, əsas iş yeri üzrə əmək müqaviləsi bağlayan işçi əlavə iş yerində işləmək üçün əsas iş yeri üzrə işəgötürənin razılığının alınması tələbi imkanı yaradılmışdı. Bir çox həmkarlarımızın narazılığına səbəb olan dəyişiklik Əmək Məcəlləsinin 58-ci maddəsinin üçüncü hissəsi ilə ziddiyyət daşıyırdı. Çünki Əmək Məcəlləsinin 58-ci maddəsinin üçüncü hissəsinə əsasən, işçinin iş vaxtından sonra əvəzçilik üzrə əlavə iş yerlərində işləməsinə hər hansı razılığın tələb olunması qanunvericilikdə nəzərdə tutulmayıb.
Sevindirici haldır ki, ƏMAS altsistemində əlavə iş yerində işləmək üçün işçinin əsas işəgötürəndən razılığı alınması tələbi ləğv edilib. Bu səbəbdən də, əsas iş yeri üzrə işəgötürən tərəfindən əsas iş yeri üzrə əlavə edilən altbölmə ləğv edilib.

GREAT NEWS! The requirement for approval application for an additional workplace in ƏMAS has been canceled
• 18-Feb-2025, 10:06
As we reported, on February 13th this year, a change was made in the ƏMAS sub-system, according to which employees who have signed an employment contract at their primary workplace were required to obtain the employer's approval for working at an additional workplace. This change, which caused dissatisfaction among many of our colleagues, was in contradiction with Article 58, part 3 of the Labor Code. According to part 3 of Article 58 of the Labor Code, obtaining any approval for working at additional workplaces after regular working hours is not required by the legislation.
The good news is that the requirement to obtain the employer's approval for working at an additional workplace in the ƏMAS sub-system has been canceled. Therefore, the additional subcategory added by the employer for the primary workplace has also been removed.