Kimlər güzəştli şərtlərlə pensiya ala bilər?
Qanunvericiliyin tələbinə əsasən, bəzi vətəndaşların pensiya yaşı 5 il azaldıla bilər. “Əmək pensiyaları haqqında” Qanunun 9.1-ci maddəsinə əsasən, axırıncı iş yerindən asılı olmayaraq, güzəştli şərtlərlə yaşa görə əmək pensiyası almaq hüququ verən incəsənətin xüsusi sahələrinin, yeraltı, əmək şəraiti xüsusilə zərərli və ağır olan işlərin (istehsalatların, peşələrin, vəzifələrin və göstəricilərin) müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) təsdiq etdiyi siyahısında nəzərdə tutulan işlərdə azı 12 il 6 ay çalışmış kişilərin və azı 10 il çalışmış qadınların bu Qanunun 7-ci maddəsində nəzərdə tutulmuş şərtlər daxilində yaş həddi 5 il azaldılmaqla yaşa görə əmək pensiyası hüququ var.
“Güzəştli şərtlərlə yaşa görə əmək pensiyası hüququ verən istehsalatların, peşələrin, vəzifələrin və göstəricilərin Siyahısı” Nazirlər Kabinetinin 23 yanvar 2007-ci il tarixli 12 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilib.
Həmin Qərara əsasən, güzəştli şərtlərlə pensiya hüququ verən peşə və vəzifələrin hazırda qüvvədə olan Siyahısı 35 hissədən, 280 yarımhissə və 4000-dən çox vəzifə və peşə adından ibarət olub. Əməyin mühafizəsi və iş yerlərində təhlükəsizlik tədbirlərinin gücləndirilməsi, eləcə də müasir texnologiyaların istehsalata tətbiqi güzəştli pensiya hüququ verən ağır və zərərli peşə və vəzifələrin siyahısında dəyişikliləri zəruri edib. Bu səbəbdən Nazirlər Kabinetinin 9 fevral 2024-cü il tarixli Qərarı ilə sözügedən siyahı təkmilləşdirilib. Qərarda Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin, SOCAR, “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin və “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin tərəfindən keçirilən iş yerlərinin attestasiyasının nəticələrinə görə 3 sahə üzrə peşələrin adları yeni redaksiyada verilib, 6 yeni peşənin adı güzəştli peşələr siyahısına əlavə olunub. Qərara əsasən, aidiyyəti qurumların təklifləri əsasında aktuallığını itirmiş və hazırda mövcud olmayan 13 peşənin adı güzəştli şərtlərlə yaşa görə əmək pensiyası hüququ verən peşələrin siyahısından çıxarılıb.
Bəs güzəştli şərtlərlə yaşa görə əmək pensiyası almaq hüququ olan vətəndaşlar bunu necə isbat edə bilərlər? Hansı sənədləri təqdim etməlidirlər?
Suallara aydınlıq gətirən Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun mətbuat katibi Rəşad Mehdili bildirib ki, güzəştli şərtlərlə yaşa görə əmək pensiyası almaq hüququ verən sahələrdə, əmək şəraiti xüsusilə zərərli və ağır olan işlərdə azı 12 il 6 ay çalışmış kişilərin və azı 10 il çalışmış qadınların sözügedən Qanunun 7-ci maddəsində nəzərdə tutulmuş şərtlər daxilində, əmək pensiyasının minimum məbləğindən az olmayan pensiya təminatına imkan verən pensiya kapitalı olduqda, yaxud azı 25 il sığorta stajı olduqda pensiya yaş həddi 5 il azaldılmaqla güzəştli şərtlərlə yaşa görə əmək pensiyası hüququ yaranır.
Onun sözlərinə görə, güzəştli şərtlərlə yaşa görə əmək pensiyası hüququnun müəyyən edilməsi üçün şəxsin şəxsiyyət vəsiqəsinin surəti, sığorta stajını təsdiq edən sənədlər (əmək kitabçası, həqiqi hərbi xidmət dövrü barədə sənəd, əyani təhsil haqqında arayış və s.) və zərərli əmək şəraitində işlədiyi dövrü təsdiq edən arayış tələb olunur. Bu sənədlər şəxsin güzəştli şərtlərlə yaşa görə əmək pensiyası hüququnun və hüququ olduqda pensiya məbləğinin müəyyən edilməsi üçün vacibdir.
“Əmək pensiyaları haqqında” Qanunun 31.2-2-ci maddəsinə əsasən, əmək pensiyasının təyin edilməsi üçün zəruri olan sənədlərin və ya məlumatların Elektron Hökumət İnformasiya Sistemi vasitəsilə əldə edilməsi mümkün olduqda, həmin sənədlər və ya məlumatlar ərizəçidən tələb edilmir. Əldə edilməsi mümkün olmadığı hallarda isə ərizəçinin razılığı ilə sorğu əsasında müvafiq dövlət orqanından tələb olunur və ya ərizəçi tərəfindən təmin edilir. Şəxsin əmək şəraiti xüsusilə zərərli və ağır olan işlərdəki iş müddəti isə işəgötürənin arayışına əsasən müəyyən edilir”, – R.Mehdili bildirib.
DSMF rəsmisi onu da əlavə edib ki, Nazirlər Kabinetinin “Əmək pensiyalarının təyin edilməsi, hesablanması, yenidən hesablanması, bir növdən başqa növə keçirilməsi və ödənilməsi Qaydası”na əsasən, elektron sistemdən əvvəl qurulan əmək münasibətlərinə dair sosial sığorta stajı əmək kitabçası, o olmadıqda işəgötürənin arayışı və ya dövlət arxivinin arayışı əsasında müəyyən edilir. Əlavə olaraq sosial sığorta stajına daxil edilən digər fəaliyyət dövrləri zərurət yarandığı təqdirdə müvafiq arayış və sənədlər əsasında nəzərə alınır.
“Ağır və zərərli sahələrdə işləyən şəxslərin güzəştli şərtlərlə əmək pensiyası hüququnun yaranması üçün Nazirlər Kabinetinin təsdiq etdiyi müvafiq siyahıda nəzərdə tutulan işlərdə kişilərin azı 12 il 6 ay, qadınların isə azı 10 il iş stajı, həmçinin 25 il ümumi iş stajı və ya minimum pensiya təminatına imkan verən pensiya kapitalı tələb edilir. Pensiya məbləği 2006-cı ilin yanvarın 1-dək olan dövr üçün şəxsin sığorta stajına əsasən formalaşan pensiya kapitalının və həmin tarixdən sonrakı dövr üçün fərdi hesabının sığorta hissəsində qeydə alınan pensiya kapitalının cəminin 144-ə bölünməsi ilə hesablanır” – deyə R.Mehdili vurğulayıb.

Who can receive a pension on preferential terms?
According to the requirements of the legislation, the retirement age of some citizens may be reduced by 5 years. According to Article 9.1 of the Law “On Labor Pensions”, regardless of the last place of work, men who have worked for at least 12 years and 6 months and women who have worked for at least 10 years in the work specified in the list of special branches of art, underground, and work with especially harmful and difficult working conditions (productions, professions, positions and indicators) approved by the relevant executive authority, which provide the right to receive a labor pension on preferential terms, regardless of the last place of work, have the right to a labor pension by age with a reduction of the age limit by 5 years within the conditions specified in Article 7 of this Law.
“List of productions, professions, positions and indicators providing the right to a labor pension on preferential terms” was approved by the Resolution No. 12 of the Cabinet of Ministers dated January 23, 2007.
According to that Resolution, the currently valid List of professions and positions granting the right to a pension on preferential terms consisted of 35 parts, 280 subsections and more than 4,000 titles of positions and professions. Strengthening labor protection and safety measures in workplaces, as well as the application of modern technologies to production, necessitated changes in the list of heavy and harmful professions and positions granting the right to a preferential pension. For this reason, the said list was improved by the Resolution of the Cabinet of Ministers dated February 9, 2024. In the Resolution, according to the results of the attestation of workplaces conducted by the Ministry of Agriculture, SOCAR, “Azerbaijan Caspian Shipping” CJSC and “Azerbaijan Railways” CJSC, the names of professions in 3 areas were given in a new edition, and the names of 6 new professions were added to the list of preferential professions. According to the decision, the names of 13 professions that have lost their relevance and currently do not exist, based on the proposals of relevant bodies, have been removed from the list of professions that provide the right to an old-age labor pension on preferential terms.
But how can citizens who have the right to an old-age labor pension on preferential terms prove this? What documents should they submit?
Clarifying the questions, Rashad Mehdili, the press secretary of the State Social Protection Fund under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population, said that in areas that provide the right to an old-age labor pension on preferential terms, men who have worked for at least 12 years and 6 months in jobs with particularly harmful and difficult working conditions and women who have worked for at least 10 years, within the conditions provided for in Article 7 of the aforementioned Law, have a pension capital that allows for a pension provision of not less than the minimum amount of the labor pension, or have at least 25 years of insurance experience, and the retirement age limit is reduced by 5 years, thereby creating the right to an old-age labor pension on preferential terms.
According to him, in order to determine the right to an old-age labor pension on preferential terms, a copy of the person's identity card, documents confirming the insurance record (labor book, document on the period of active military service, certificate of full-time education, etc.) and a certificate confirming the period of work in harmful labor conditions are required. These documents are important for determining the person's right to an old-age labor pension on preferential terms and, if entitled, the amount of the pension.
According to Article 31.2-2 of the Law "On Labor Pensions", if it is possible to obtain the documents or information necessary for the determination of a labor pension through the Electronic Government Information System, such documents or information are not required from the applicant. In cases where it is not possible to obtain them, they are required from the relevant state body upon request with the consent of the applicant or provided by the applicant. The period of work of a person in jobs with particularly harmful and difficult working conditions is determined based on the employer's certificate, - said R. Mehdili.
The SSPF official also added that according to the “Rules for the determination, calculation, recalculation, transfer from one type to another and payment of labor pensions” of the Cabinet of Ministers, the social insurance seniority for labor relations established before the electronic system is determined based on the work book, or in its absence, the employer’s certificate or the state archive’s certificate. In addition, other periods of activity included in the social insurance seniority are taken into account, if necessary, based on relevant certificates and documents.
“In order for persons working in heavy and harmful industries to have the right to a labor pension on preferential terms, at least 12 years and 6 months of work experience for men and at least 10 years of work experience for women in the jobs specified in the relevant list approved by the Cabinet of Ministers, as well as 25 years of total work experience or a pension capital that allows for minimum pension provision, are required. The pension amount is the amount of the pension capital formed based on the person’s insurance seniority for the period up to January 1, 2006