Sahibkar xarici şirkətə avro ödənişi edibsə, ÖMV ödməlidirmi və məbləği nə qədərdir?
Nəzərinizə çatdırırıq ki, qeyri-rezidentin Vergi Məcəlləsinin 125.1-ci maddəsinə əsasən Azərbaycan mənbəyindən əldə olunan gəliri kimi müəyyən edilən və qeyri-rezidentin Azərbaycan Respublikasının ərazisindəki daimi nümayəndəliyinə aid olmayan ümumi gəlirindən ödəmə mənbəyində xərclər çıxılmadan vergi tutulur.
Qeyri-rezidentin gəlirindən ödəmə mənbəyində vergi tutulması Vergi Məcəlləsinin 125.1-ci maddəsi ilə tənzimlənir. Vergi Məcəlləsinin 125.1.5-ci maddəsinin müddəalarına əsasən qeyri-rezidentin, Vergi Məcəlləsinin 13.2.16-cı maddəsi ilə Azərbaycan mənbəyindən əldə olunan gəliri kimi müəyyən edilən və qeyri-rezidentin Azərbaycan Respublikasının ərazisindəki daimi nümayəndəliyinə aid olmayan işlərin görülməsindən və ya xidmətlərin göstərilməsindən əldə edilən digər gəlirlərindən ödəmə mənbəyində xərclər çıxılmadan 10 faiz dərəcə ilə vergi tutulur.

If the entrepreneur made a payment to a foreign company in euros, should they pay income source tax (WHT), and what is the amount?
• 12-Mar-2025, 10:41
Please be informed that, according to Article 125.1 of the Tax Code, tax is withheld from the general income of a non-resident, which is determined as income obtained from Azerbaijani sources, without deducting expenses related to the non-resident's permanent establishment in the Republic of Azerbaijan.
Income obtained from Azerbaijani sources refers to the income mentioned in Article 13.2.16 of the Tax Code.
The withholding tax on the income of a non-resident is regulated by Article 125.1 of the Tax Code. According to the provisions of Article 125.1.5 of the Tax Code, tax is withheld at a rate of 10% from other income of the non-resident obtained from performing works or providing services, which is determined as income from Azerbaijani sources under Article 13.2.16 of the Tax Code and not related to the non-resident’s permanent establishment in the Republic of Azerbaijan, without deducting expenses at the source.