Hökumət idxal olunan qida və dərmana ƏDV-nin məhdudlaşdırılması təklifinə münasibət bildirib
Hökumət ölkəyə idxal olunan qida və dərman məhsullarına tətbiq edilən əlavə dəyər vergisinin məhdudlaşması ilə bağlı təklifə münasibət bildirib.
Nazirlər Kabinetinin 2024-cü il üzrə hesabatında bu əksini tapıb.
Qeyd edilib ki, Vergi Məcəlləsinin 102.1.37-ci, 106.1.31, 199.17-ci və 207.10-cu maddələrinə əsasən siyahısı Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2024-cü il 15 yanvar tarixli 22 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş idxal mallarını yerli istehsal (emal) malları ilə əvəz edəcək qida məhsullarının istehsalını həyata keçirən hüquqi və fiziki şəxslərin 2024-cü ildən etibarən 7 il müddətinə həmin fəaliyyətdən əldə etdiyi gəlirin (mənfəətin) 50 faizi gəlir (mənfəət), həmin fəaliyyət prosesində istifadə olunan əmlakı, torpağı isə əmlak və torpaq vergilərindən azad olunmuşdur. Eyni zamanda, qida məhsullarının istehsalı ilə bağlı dəyər zəncirində iştirakla bağlı bir sıra güzəşt və azadolmalar müəyyən edilmişdir. Belə ki, buğdanın idxalı və satışı, buğda ununun və çörəyin istehsalı və satışı, damazlıq heyvanların, toxum və tinglərin, mineral gübrələrin, pestisidlərin, toxumların yetişdirilməsi, quşçuluq və arıçılıq üçün avadanlıqların, o cümlədən laboratoriya avadanlıqlarının, toxum, taxıl və quru paxlalı bitkilərin təmizlənməsi, çeşidlənməsi və ya kalibrlənməsi üçün maşınların idxalı və satışı, kənd təsərrüfatı heyvanlarının və quşların profilaktikası, diaqnostikası və müalicəsi üçün istifadə olunan baytarlıq preparatlarının idxalı, siyahısı Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti tərəfindən təsdiq olunmuş bilavasitə kənd təsərrüfatı təyinatlı suvarma və digər qurğuların, maşınların, avadanlıqların və texnikaların, habelə kənd təsərrüfatı texnikasının ehtiyat hissələrinin istehsalı, idxalı və satışı, siyahısı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən müəyyən olunan xammalın və materialların idxalı ƏDV-dən azaddır.
Dərman vasitələrinin ölkəyə idxalı zamanı "Azərbaycan Respublikasının xarici iqtisadi fəaliyyətin mal nomenklaturası, idxal gömrük rüsumlarının dərəcələri və ixrac gömrük rüsumlarının dərəcələrinin təsdiq edilməsi haqqında" Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2017-ci il 17 noyabr tarixli 500 nömrəli Qərarına uyğun olaraq "0" faiz rüsum dərəcəsi tətbiq olunur. Eyni zamanda, ölkəyə idxal olunan qida məhsullarının əksər hissəsi Azad Ticarət Sazişinə üzv olan ölkələrdən idxal olunduğundan, Saziş çərçivəsində gömrük rüsumundan azad olunur. Qida və dərman məhsullarına tətbiq edilən ƏDV-nin məhdudlaşdırılması təklifinin səmərəliliyi məsələsinə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2020-ci il 8 fevral tarixli 38 nömrəli Qərarı ilə təsdiq olunmuş "Vergi və gömrük sahəsində verilmiş güzəşt və azadolmaların dövlət büdcəsinin gəlirlərinə təsirinin qiymətləndirilməsi metodologiyası və həmin güzəşt və azadolmaların reyestrinin aparılması Qaydası"na uyğun olaraq müvafiq qiymətləndirilmə aparıldıqdan sonra qiymətləndirmənin nəticələrinə uyğun dəyərləndirilə bilər.

The government has expressed its stance on the proposal to limit VAT on imported food and medicines
The government has expressed its position on the proposal to limit the value-added tax (VAT) applied to imported food and pharmaceutical products.
This is reflected in the 2024 report of the Cabinet of Ministers.
It was noted that, according to Articles 102.1.37, 106.1.31, 199.17, and 207.10 of the Tax Code, the list of imported goods, which will replace local products (processed goods), is approved by the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan in Decision No. 22 dated January 15, 2024. Legal and physical entities engaged in the production of food products that replace imports are exempted from 50% of the income (profit) tax from this activity for 7 years starting from 2024. Furthermore, the property and land used in this process are exempt from property and land taxes. Additionally, several exemptions and exemptions are provided for participation in the value chain of food production. For example, the import and sale of wheat, the production and sale of wheat flour and bread, breeding animals, seeds and seedlings, mineral fertilizers, pesticides, seed cultivation, equipment for poultry and beekeeping, including laboratory equipment, machines for cleaning, sorting, or calibrating seeds, grains, and dry legumes, veterinary drugs used for the prevention, diagnosis, and treatment of agricultural animals and poultry, irrigation and other systems, machines, equipment, and agricultural machinery spare parts, as well as the import of raw materials and materials identified by the President of the Republic of Azerbaijan, are exempt from VAT.
When importing medicines, a 0% duty rate is applied in accordance with the Cabinet of Ministers’ Decision No. 500 dated November 17, 2017, "On Approving the Nomenclature of Foreign Economic Activity of the Republic of Azerbaijan, Import Duty Rates, and Export Duty Rates." At the same time, since the majority of food products imported into the country come from countries that are members of the Free Trade Agreement, they are exempt from customs duties under the Agreement. The effectiveness of the proposal to limit VAT on food and pharmaceutical products can be evaluated based on the results of the evaluation, which will be carried out in accordance with the "Methodology for Assessing the Impact of Tax and Customs Exemptions on State Budget Revenues and the Procedure for Maintaining the Registry of These Exemptions" approved by the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan in Decision No. 38 dated February 8, 2020.