İşəgötürən işçi ərizə yazmadığı halda da onu əmək məzuniyyətinə məcburi olaraq göndərə biləcək?
Əmək Məcəlləsinin 138-ci maddəsinə əsasən, bütün növ məzuniyyətlərin verilməsi işçinin yazılı (kağız daşıyıcıda və ya elektron informasiya sistemi vasitəsilə) ərizəsi əsasında işəgötürənin əmri (sərəncamı, qərarı) ilə rəsmiləşdirilir. Hal-hazırda qüvvədə olan əmək qanunvericiliyinə əsasən. işçi ərizə yazmadığı halda işəgötürən heç bir halda onu əmək məzuniyyətinə göndərə bilməz.
Əmək Məcəlləsində təklif edilən dəyişikliyə əsasən, Əmək Məcəlləsinin 138-ci maddəsinə yeni bəndin əlavə edilməsi gözlənilir. Həmin bəndə əsasən, işəgötürən işçinin məzuniyyət ərizəsi yazmadığı halda da onu əmək məzuniyyətinə göndərmək hüququ verilməsi planlaşdırılır. Qeyd edək ki. Əmək Məcəlləsinə əmək məzuniyyəti ilə bağlı edilən dəyişikliklərin əksəriyyəti Azərbaycan Respublikasının qoşulduğu Beynəlxalq Əmək Təşkilatının “Ödənişli məzuniyyətlər haqqında” 132 nömrəli Konvensiyasının tələblərinə uyğunlaşdırılması məqsədilə Məcəlləyə dəyişikliklər edilməsi nəzərdə tutulur.

Can an employer force an employee to take paid vacation even if the employee hasn’t submitted a request?
• 20-May-2025, 11:04
According to Article 138 of the Labour Code, the granting of all types of leave is formalized by an order (instruction or decision) of the employer based on a written application submitted by the employee, either on paper or via an electronic information system. Under the current labour legislation, if the employee does not submit a leave application, the employer cannot, under any circumstances, send the employee on paid leave.
According to the proposed amendment to the Labour Code, it is expected that a new paragraph will be added to Article 138. Under this paragraph, the employer would be granted the right to send the employee on paid leave even if the employee has not submitted a leave application. It should be noted that most of the proposed changes to the Labour Code regarding paid leave are intended to bring the legislation in line with the requirements of Convention No. 132 of the International Labour Organization, “Concerning Annual Paid Leave,” to which the Republic of Azerbaijan is a party.