• 01-avq-2025, 10:45
Vergi güzəşti tətbiq etmək üçün məcburi köçkünlər və onlara bərabər tutulan şəxslərdən hansı sənədlər tələb olunur?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 102.4.5-ci maddəsinə əsasən, məcburi köçkünlər və onlara bərabər tutulan şəxslərin hər hansı muzdlu işdən vergi tutulmalı olan aylıq gəliri 100 manat məbləğində azaldılır.
Sorğuya cavab olaraq bildirilib ki, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2001-ci il 4 yanvar tarixli 4 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Əməkhaqqından tutulan vergi hesablanarkən fiziki şəxslərin vergi güzəştləri hüququnun müəyyənləşdirilməsi üçün sənədlərin Siyahısı”nın 1.14-cü bəndinə əsasən, məcburi köçkünlər və onlara bərabər tutulan şəxslər Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin məcburi köçkün statusu haqqında vəsiqəsi əsasında müəyyənləşdirilir.

Налоговые льготы для вынужденных переселенцев и необходимые документы
Какие документы требуются от вынужденных переселенцев и приравненных к ним лиц для получения налоговой льготы?
Как сообщили в Налоговой службе при Министерстве экономики, в соответствии со статьей 102.4.5 Налогового кодекса, налогооблагаемый ежемесячный доход вынужденных переселенцев и приравненных к ним лиц от любой оплачиваемой работы уменьшается на 100 манатов.
В ответ на запрос было указано, что в соответствии с пунктом 1.14 «Перечня документов, необходимых для подтверждения права физических лиц на налоговые льготы при исчислении подоходного налога с заработной платы», утвержденного постановлением Кабинета Министров Азербайджанской Республики № 4 от 4 января 2001 года, вынужденные переселенцы и приравненные к ним лица определяются на основании удостоверения о статусе вынужденного переселенца, выданного Государственным комитетом по делам беженцев и вынужденных переселенцев Азербайджанской Республики.