• 01-avq-2025, 10:45
Vergi güzəşti tətbiq etmək üçün məcburi köçkünlər və onlara bərabər tutulan şəxslərdən hansı sənədlər tələb olunur?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 102.4.5-ci maddəsinə əsasən, məcburi köçkünlər və onlara bərabər tutulan şəxslərin hər hansı muzdlu işdən vergi tutulmalı olan aylıq gəliri 100 manat məbləğində azaldılır.
Sorğuya cavab olaraq bildirilib ki, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2001-ci il 4 yanvar tarixli 4 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Əməkhaqqından tutulan vergi hesablanarkən fiziki şəxslərin vergi güzəştləri hüququnun müəyyənləşdirilməsi üçün sənədlərin Siyahısı”nın 1.14-cü bəndinə əsasən, məcburi köçkünlər və onlara bərabər tutulan şəxslər Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin məcburi köçkün statusu haqqında vəsiqəsi əsasında müəyyənləşdirilir.

Tax exemptions for internally displaced persons (IDPs) and required documents
What documents are required from internally displaced persons (IDPs) and persons equated with them to apply a tax exemption?
According to the State Tax Service under the Ministry of Economy, Article 102.4.5 of the Tax Code states that the taxable monthly income of internally displaced persons and those equated with them from any paid employment is reduced by 100 manats.
In response to the inquiry, it was noted that under Clause 1.14 of the “List of documents required to determine the right to tax exemptions for individuals when calculating tax withheld from wages,” approved by the Resolution No. 4 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated January 4, 2001, internally displaced persons and persons equated with them are identified based on a certificate of IDP status issued by the State Committee for Refugees and Internally Displaced Persons of the Republic of Azerbaijan.