Son dövrlərdə texnologiyalar parklarının həm sayı artıb, həm də orada fəaliyyət göstərən rezidentlərin fəaliyyət istiqamətləri genişlənib. Ona görə də həmin rezidentlərin vergitutma məsələləri ilə bağlı vergi ödəyicilərinin bir sıra suallarını cavablandırmaq zərurəti yaranıb.
Altay Cəfərov nümunələr əsasında mövzuya aydınlıq gətirib.
Tutaq ki, “AA” MMC texnologiyalar parkının rezidentidir və 01.10.2025-ci il tarixdən ona rezidentlik şəhadətnaməsi verilib. Texnologiyalar parkının rezidentinin müəyyənləşdirilməsi üçün əvvəlcə Vergi Məcəlləsinin müvafiq maddəsində nəzərə yetirməliyik. Məcəllənin 13.2.53-cü maddəsinə əsasən, texnologiyalar parkının rezidenti – müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən müəyyən edilmiş qaydada texnologiyalar parkının qeydiyyat şəhadətnaməsini almış və texnologiyalar parkında və ya texnologiyalar parkından kənar fəaliyyət göstərən hüquqi şəxs və ya hüquqi şəxs yaratmadan sahibkarlıq fəaliyyətini həyata keçirən fiziki şəxsdir.
Vergi Məcəlləsinin 106.1.13-cü maddəsində göstərilib ki, müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) yaratdığı sənaye, yaxud texnologiyalar parklarının rezidenti olan hüquqi şəxslərin sənaye və texnologiyalar parkındakı fəaliyyətdən əldə etdikləri gəlir - qanunvericiliyə uyğun olaraq sənaye və texnologiyalar parkında qeydiyyata alındıqları hesabat ilindən başlayaraq - 10 il müddətinə mənfəət vergisindən azaddır.
Maddədən də aydın olur ki, texnologiyalar parkının rezidenti kimi “AA” MMC-nin 01.10.2025-ci il tarixdən 01.10.2035-ci il tarixədək texnologiyalar parkında fəaliyyətdən əldə etdiyi gəlirləri 10 il müddətinə mənfəət vergisindən azaddır.
ƏDV-dən azadolmalar Vergi Məcəlləsinin 164-cü maddəsi ilə tənzimlənir. Məcəllənin həmin maddəsində texnologiyalar parkı üzrə ancaq aşağıdakı fəaliyyətlərin və ya əməliyyatların ƏDV-dən azad edilməsi göstərilib:
- müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) yaratdığı sənaye, yaxud texnologiyalar parklarının infrastrukturunun, istehsal sahələrinin yaradılması və tikintisi, habelə elmi-tədqiqat və təcrübə-konstruktor işlərinin görülməsi məqsədi ilə sənaye, yaxud texnologiyalar parklarının idarəedici təşkilatı və ya operatoru tərəfindən müvafiq icra hakimiyyəti orqanının təsdiqedici sənədi əsasında texnikanın, texnoloji avadanlıqların və qurğuların idxalı.
Həmin tələblər ancaq texnologiyalar parkının idarəedici qurumuma və operatoruna aiddir. Ancaq “AA” MMC texnologiyalar parkının rezidentidir. Ona görə də 164.1.15.-ci maddə üzrə olan əməliyyatların ƏDV-dən azad olması ona aid deyildir.
Bundan əlavə, Vergi Məcəlləsinin 164.1.16-cı maddəsinə əsasən, müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) yaratdığı sənaye və texnologiyalar parkında istehsal sahələrinin tikintisi, elmi-tədqiqat və təcrübə-konstruktor işlərinin görülməsi və istehsal məqsədilə sənaye, yaxud texnologiyalar parklarının rezidenti olan hüquqi şəxslər və hüquqi şəxs yaratmadan sahibkarlıq fəaliyyətini həyata keçirən fiziki şəxslər tərəfindən müvafiq icra hakimiyyəti orqanının təsdiqedici sənədi əsasında idxal olunan texnikanın, texnoloji avadanlıqların və qurğuların idxalı - rezidentin sənaye və texnologiyalar parkında qeydiyyata alındığı tarixdən 10 il müddətinə ƏDV-dən azaddır.
Ona görə də əgər “AA” MMC texnologiyalar parkının rezidenti kimi orada fəaliyyətinin formalaşdırılması üçün hər hansı bir avadanlıq, texnika, qurğu idxal edərsə, 10 il müddətinə idxaldan ƏDV ödəməyəcək. Nəticə olaraq, texnologiyalar parkının rezidentinə malların, işlərin və xidmətlərin təqdim edilməsinə görə hər hansı ƏDV-dən azadolmalar kimi güzəştlər verilməyib. Ona görə də “AA” MMC təqdim etdiyi işlərə və xidmətlərə görə 18% ƏDV ödəyəcək.
Bundan əlavə, Vergi Məcəlləsinin 199.7-ci və 207.3-cü maddələrində də texnologiyalar parklarının rezidentləri üçün tələblər yer alıb. Məcəllənin 199.7-ci maddəsinə əsasən, müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) yaratdığı sənaye, yaxud texnologiyalar parklarının rezidenti olan hüquqi şəxslər və hüquqi şəxs yaratmadan sahibkarlıq fəaliyyətini həyata keçirən fiziki şəxslər qanunvericiliyə uyğun olaraq, sənaye və texnologiyalar parkında qeydiyyata alındıqları hesabat ilindən başlayaraq, 10 il müddətinə sənaye və texnologiyalar parkındakı əmlaklarına görə əmlak vergisini ödəməkdən azaddırlar. Bu maddədə nəzərdə tutulan güzəşt texnologiyalar parkının rezidenti kimi texnologiyalar parkından kənar sistem inteqrasiyası, proqram təminatının hazırlanması və inkişaf etdirilməsi fəaliyyətini həyata keçirən şəxslərə də tətbiq edilir.
Vergi Məcəlləsinin 207.3-cü maddəsində isə göstərilib ki, müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) yaratdığı sənaye, yaxud texnologiyalar parklarının rezidenti olan hüquqi şəxslər və hüquqi şəxs yaratmadan sahibkarlıq fəaliyyətini həyata keçirən fiziki şəxslər qanunvericiliyə uyğun olaraq, sənaye və texnologiyalar parkında qeydiyyata alındıqları hesabat ilindən başlayaraq, sənaye və texnologiyalar parkında istifadə etdikləri torpaqlara görə 10 il müddətinə torpaq vergisini ödəməkdən azaddırlar. Bu maddədə nəzərdə tutulan güzəşt texnologiyalar parkının rezidenti kimi texnologiyalar parkından kənar sistem inteqrasiyası, proqram təminatının hazırlanması və inkişaf etdirilməsi fəaliyyətini həyata keçirən şəxslərə də tətbiq edilir.
Yuxarıdakı maddələrdən konkret görünür ki, texnologiyalar parkının rezidentinin texnologiyalar parkında olan əmlakı əmlak vergisindən azaddır. Həmçinin, texnologiyalar parkında istifadə etdikləri torpaqları torpaq vergisindən azaddır.
Dividendlərlə bağlı Vergi Məcəlləsinin aşağıdakı maddələri mövcuddur:
102.1.21-1. texnologiyalar parkının rezidenti kimi texnologiyalar parkından kənar sistem inteqrasiyası, proqram təminatının hazırlanması və inkişaf etdirilməsi fəaliyyətini həyata keçirən şəxslər tərəfindən ödənilən dividend – texnologiyalar parkının qeydiyyat şəhadətnaməsinin alındığı hesabat ilindən başlayaraq 10 il müddətinə gəlir vergisindən azaddır.
106.1.13-1. texnologiyalar parkının rezidenti kimi texnologiyalar parkından kənar sistem inteqrasiyası, proqram təminatının hazırlanması və inkişaf etdirilməsi fəaliyyətini həyata keçirən şəxslər tərəfindən ödənilən dividend – texnologiyalar parkının qeydiyyat şəhadətnaməsinin alındığı hesabat ilindən başlayaraq 10 il müddətinə vergidən azaddır.
Həmçinin, texnologiyalar parkının rezidentlərinin işçilərinə də müəyyən tələblər qoyulub. “Sosial sığorta haqqında” Qanunun 14.8-ci maddəsində göstərilib ki, texnologiyalar parkının rezidenti (o cümlədən sistem inteqrasiyası, proqram təminatının hazırlanması və inkişaf etdirilməsi fəaliyyətini həyata keçirən şəxslər), onun podratçısı və həmin podratçı ilə birbaşa müqavilə bağlamış subpodratçı ilə bağlanmış əmək müqaviləsi (kontraktı) əsasında həmin fəaliyyətin məqsədləri üçün cəlb edilən fiziki şəxslər (əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər istisna olmaqla) üzrə, 2023-cü il yanvarın 1-dən 10 il müddətində məcburi dövlət sosial sığorta haqqı öz seçimlərindən asılı olaraq minimum aylıq əməkhaqqı məbləğinin dörd misli miqdarından və ya muzdlu işdən əldə edilən gəlirlərdən bu Qanunun 14.3-cü və 14.4-cü maddələrinə uyğun olaraq ödənilir.
Qanundan da aydın olur ki, texnologiyalar parkının rezidentinin işçilərinə iki qaydada MDSS-lərin ödənilməsi tələbi qoyulub:
Birinci hal kimi minimum əməkhaqqının 4 mislindən (400 manat * 4= 1600 manatdan) MDSS-lərin hesablanması və 1600 manatdan yuxarı olan hissə MDSS cəlb edilməyəcək.
İkinci hal kimi isə normal qaydada faktiki aylıq əməkhaqqından tutulmalar və hesablamaların aparılması nəzərdə tutulub.
Nəticə olaraq, aşağıdakıları qeyd edək:
- “AA” MMC-nin texnologiyalar parkının rezidenti kimi 01.10.2025-ci il tarixdən 01.10.2035-ci il tarixə kimi (10 il müddətinə) texnologiyalar parkında fəaliyyətindən və həmçinin texnologiyalar parkından kənar sistem inteqrasiyası, proqram təminatının hazırlanması və inkişaf etdirilməsi fəaliyyətini həyata keçirilməsindən əldə etdiyi gəlirləri mənfəət vergisindən azaddır.
- “AA” MMC-nin texnologiyalar parkının rezidenti kimi 01.10.2025-ci il tarixdən 01.10.2035-ci il tarixə kimi (10 il müddətinə) texnologiyalar parkındakı əmlakından və həmçinin texnologiyalar parkından kənar sistem inteqrasiyası, proqram təminatının hazırlanması və inkişaf etdirilməsi fəaliyyətini həyata keçirilməsi üçün istifadə etdiyi əmlak əmlak vergisindən azaddır.
- “AA” MMC-nin texnologiyalar parkının rezidenti kimi 01.10.2025-ci il tarixdən 01.10.2035-ci il tarixə kimi (10 il müddətinə) texnologiyalar parkındakı torpağı və həmçinin texnologiyalar parkından kənar sistem inteqrasiyası, proqram təminatının hazırlanması və inkişaf etdirilməsi fəaliyyətini həyata keçirilməsi üçün istifadə etdiyi torpaq torpaq vergisindən azaddır.
- “AA” MMC-nin texnologiyalar parkının rezidenti kimi 01.10.2025-ci il tarixdən 01.10.2035-ci il tarixə kimi (10 il müddətinə) texnologiyalar parkındakı gəlirləri və həmçinin texnologiyalar parkından kənar sistem inteqrasiyası, proqram təminatının hazırlanması və inkişaf etdirilməsi fəaliyyətini həyata keçirməsindən əldə etdiyi gəlirləri üzrə dividend ödəmələri dividend vergisindən azaddır.
- Əgər “AA” MMC texnologiyalar parkının rezidenti kimi orada fəaliyyətin formalaşdırması üçün hər hansı bir avadanlıq, texnika, qurğu idxal edərsə, 10 il müddətinə gömrükdə idxaldan ƏDV ödəməyəcək.
- Həmçinin, texnologiyalar parkının rezidentinə malların, işlərin və xidmətlərin təqdim edilməsinə görə hər hansı ƏDV-dən azadolmalar kimi güzəştlər verilməyib. Ona görə də “AA” MMC təqdim etdiyi işlərə və xidmətlərə görə 18% ƏDV ödəyəcək.
- Bundan əlavə, bütün güzəştlər ancaq 01.10.2025-ci ildən başlayaraq “AA” MMC-yə tətbiq olunacaq. Məsələn, 01.10.2025-ci il tarixinə kimi gəlirləri 50.000 manat və 01.10.2025-ci il tarixdən 31.12.2025-ci il tarixinə kimi 100.000 manat gəliri olarsa, onda ümumi 150.000 manat yox, ancaq 100.000 manat mənfəət vergisindən azad olunacaq.

В последние годы количество технологических парков увеличилось, а направления деятельности их резидентов расширились. В связи с этим возникла необходимость ответить на ряд вопросов налогоплательщиков, касающихся налогообложения таких резидентов.
Алтай Джафаров разъяснил тему на конкретных примерах.
Предположим, что ООО «AA» является резидентом технологического парка и с 01.10.2025 года получило свидетельство о резидентстве. Для определения статуса резидента технологического парка необходимо обратиться к соответствующей статье Налогового кодекса. В соответствии со статьей 13.2.53 Налогового кодекса, резидент технологического парка — это юридическое лицо или физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность без образования юридического лица, которое получило свидетельство о регистрации технологического парка в установленном исполнительным органом порядке и осуществляет деятельность в технологическом парке или за его пределами.
Согласно статье 106.1.13 Налогового кодекса, доходы юридических лиц — резидентов промышленных или технологических парков, созданных соответствующим уполномоченным органом (структурой), полученные от деятельности в таких парках, освобождаются от налога на прибыль на срок 10 лет, начиная с отчетного года регистрации в парке.
Таким образом, ООО «AA» как резидент технологического парка освобождается от налога на прибыль на 10 лет — с 01.10.2025 по 01.10.2035 год — в отношении доходов, полученных от деятельности в технологическом парке.
Освобождения от НДС регулируются статьей 164 Налогового кодекса. В данной статье указано, что освобождаются от НДС только следующие виды деятельности и операций, связанных с технологическими парками:
импорт техники, технологического оборудования и установок управляющей организацией или оператором промышленных и технологических парков, созданных соответствующим уполномоченным органом, на основании подтверждающего документа, выданного исполнительным органом, с целью создания инфраструктуры, производственных площадей, проведения научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ.
Данное освобождение распространяется только на управляющую организацию и оператора технологического парка. Поскольку ООО «AA» является резидентом, а не оператором, освобождение по пункту 164.1.15 на него не распространяется.
Вместе с тем, в соответствии со статьей 164.1.16 Налогового кодекса, импорт техники, технологического оборудования и установок резидентами промышленных или технологических парков для целей строительства производственных площадей, проведения НИОКР и производства освобождается от НДС на срок 10 лет, начиная с даты регистрации в качестве резидента.
Таким образом, если ООО «AA» импортирует оборудование для организации своей деятельности в технологическом парке, оно освобождается от уплаты НДС при импорте в течение 10 лет. Однако поставка товаров, выполнение работ и оказание услуг резидентами облагается НДС в общем порядке — по ставке 18 %.
Кроме того, статьи 199.7 и 207.3 Налогового кодекса также предусматривают налоговые льготы для резидентов технологических парков.
Согласно статье 199.7, юридические лица и физические лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность без образования юридического лица, являющиеся резидентами промышленных или технологических парков, освобождаются от уплаты налога на имущество в отношении имущества, находящегося в технологическом парке, на срок 10 лет с отчетного года регистрации. Эта льгота также применяется к лицам, осуществляющим деятельность по системной интеграции, разработке и совершенствованию программного обеспечения за пределами технологического парка.
Статья 207.3 устанавливает аналогичное освобождение от налога на землю на 10 лет в отношении земель, используемых резидентами технологических парков.
Из вышеуказанных норм следует, что имущество и земельные участки, используемые резидентом в технологическом парке, освобождаются от налога на имущество и налога на землю.
Что касается дивидендов, то в Налоговом кодексе предусмотрены следующие положения:
пункт 102.1.21-1: дивиденды, выплачиваемые лицами, осуществляющими деятельность по системной интеграции, разработке и совершенствованию программного обеспечения как резиденты технологического парка, освобождаются от подоходного налога на срок 10 лет с отчетного года получения свидетельства о регистрации;
пункт 106.1.13-1: аналогичное освобождение предусмотрено для налога на прибыль.
Кроме того, для работников резидентов технологических парков установлены особые условия. В соответствии со статьей 14.8 Закона «О социальном страховании», в отношении работников (за исключением иностранцев и лиц без гражданства), привлеченных для целей деятельности резидента технологического парка, его подрядчиков и субподрядчиков, с 1 января 2023 года на 10 лет обязательные государственные социальные страховые взносы уплачиваются по выбору — либо с четырехкратного размера минимальной заработной платы (400 × 4 = 1600 манат), либо с фактического месячного дохода от наемного труда, в соответствии со статьями 14.3 и 14.4 данного Закона.
Таким образом, предусмотрены два варианта расчета социальных взносов для работников резидента технологического парка:
Сумма взносов исчисляется из четырехкратного размера минимальной заработной платы (1600 манат), и доходы, превышающие эту сумму, не облагаются взносами.
Взносы рассчитываются в обычном порядке — исходя из фактической заработной платы.
В итоге отметим следующее:
ООО «AA» как резидент технологического парка с 01.10.2025 по 01.10.2035 годы (на срок 10 лет) освобождается от налога на прибыль по доходам, полученным от деятельности в технологическом парке, а также от деятельности по системной интеграции, разработке и совершенствованию программного обеспечения, осуществляемой за пределами парка.
ООО «AA» как резидент технологического парка с 01.10.2025 по 01.10.2035 годы (на срок 10 лет) освобождается от налога на имущество в отношении имущества, находящегося в технологическом парке, а также используемого для деятельности по системной интеграции, разработке и совершенствованию программного обеспечения за его пределами.
ООО «AA» как резидент технологического парка с 01.10.2025 по 01.10.2035 годы (на срок 10 лет) освобождается от налога на землю в отношении земельных участков, расположенных в технологическом парке, а также используемых для деятельности по системной интеграции, разработке и совершенствованию программного обеспечения за его пределами.
ООО «AA» как резидент технологического парка с 01.10.2025 по 01.10.2035 годы (на срок 10 лет) освобождается от налога на дивиденды по выплатам, осуществляемым из доходов, полученных от деятельности в технологическом парке и от деятельности по системной интеграции, разработке и совершенствованию программного обеспечения за его пределами.
Если ООО «AA» как резидент технологического парка импортирует оборудование, технику или установки для организации своей деятельности, оно освобождается от уплаты НДС при импорте на срок 10 лет.
При этом резидент технологического парка не имеет льгот по освобождению от НДС при поставке товаров, выполнении работ и оказании услуг. Поэтому ООО «AA» обязано уплачивать 18% НДС по своим операциям.
Кроме того, все указанные льготы применяются к ООО «AA» только начиная с 01.10.2025 года. Например, если на дату 01.10.2025 года его доход составил 50 000 манат, а с 01.10.2025 по 31.12.2025 — 100 000 манат, то освобождение от налога на прибыль применяется только к 100 000 манат, а не к общей сумме 150 000 манат.