Son dövrlərdə texnologiyalar parklarının həm sayı artıb, həm də orada fəaliyyət göstərən rezidentlərin fəaliyyət istiqamətləri genişlənib. Ona görə də həmin rezidentlərin vergitutma məsələləri ilə bağlı vergi ödəyicilərinin bir sıra suallarını cavablandırmaq zərurəti yaranıb.
Altay Cəfərov nümunələr əsasında mövzuya aydınlıq gətirib.
Tutaq ki, “AA” MMC texnologiyalar parkının rezidentidir və 01.10.2025-ci il tarixdən ona rezidentlik şəhadətnaməsi verilib. Texnologiyalar parkının rezidentinin müəyyənləşdirilməsi üçün əvvəlcə Vergi Məcəlləsinin müvafiq maddəsində nəzərə yetirməliyik. Məcəllənin 13.2.53-cü maddəsinə əsasən, texnologiyalar parkının rezidenti – müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən müəyyən edilmiş qaydada texnologiyalar parkının qeydiyyat şəhadətnaməsini almış və texnologiyalar parkında və ya texnologiyalar parkından kənar fəaliyyət göstərən hüquqi şəxs və ya hüquqi şəxs yaratmadan sahibkarlıq fəaliyyətini həyata keçirən fiziki şəxsdir.
Vergi Məcəlləsinin 106.1.13-cü maddəsində göstərilib ki, müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) yaratdığı sənaye, yaxud texnologiyalar parklarının rezidenti olan hüquqi şəxslərin sənaye və texnologiyalar parkındakı fəaliyyətdən əldə etdikləri gəlir - qanunvericiliyə uyğun olaraq sənaye və texnologiyalar parkında qeydiyyata alındıqları hesabat ilindən başlayaraq - 10 il müddətinə mənfəət vergisindən azaddır.
Maddədən də aydın olur ki, texnologiyalar parkının rezidenti kimi “AA” MMC-nin 01.10.2025-ci il tarixdən 01.10.2035-ci il tarixədək texnologiyalar parkında fəaliyyətdən əldə etdiyi gəlirləri 10 il müddətinə mənfəət vergisindən azaddır.
ƏDV-dən azadolmalar Vergi Məcəlləsinin 164-cü maddəsi ilə tənzimlənir. Məcəllənin həmin maddəsində texnologiyalar parkı üzrə ancaq aşağıdakı fəaliyyətlərin və ya əməliyyatların ƏDV-dən azad edilməsi göstərilib:
- müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) yaratdığı sənaye, yaxud texnologiyalar parklarının infrastrukturunun, istehsal sahələrinin yaradılması və tikintisi, habelə elmi-tədqiqat və təcrübə-konstruktor işlərinin görülməsi məqsədi ilə sənaye, yaxud texnologiyalar parklarının idarəedici təşkilatı və ya operatoru tərəfindən müvafiq icra hakimiyyəti orqanının təsdiqedici sənədi əsasında texnikanın, texnoloji avadanlıqların və qurğuların idxalı.
Həmin tələblər ancaq texnologiyalar parkının idarəedici qurumuma və operatoruna aiddir. Ancaq “AA” MMC texnologiyalar parkının rezidentidir. Ona görə də 164.1.15.-ci maddə üzrə olan əməliyyatların ƏDV-dən azad olması ona aid deyildir.
Bundan əlavə, Vergi Məcəlləsinin 164.1.16-cı maddəsinə əsasən, müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) yaratdığı sənaye və texnologiyalar parkında istehsal sahələrinin tikintisi, elmi-tədqiqat və təcrübə-konstruktor işlərinin görülməsi və istehsal məqsədilə sənaye, yaxud texnologiyalar parklarının rezidenti olan hüquqi şəxslər və hüquqi şəxs yaratmadan sahibkarlıq fəaliyyətini həyata keçirən fiziki şəxslər tərəfindən müvafiq icra hakimiyyəti orqanının təsdiqedici sənədi əsasında idxal olunan texnikanın, texnoloji avadanlıqların və qurğuların idxalı - rezidentin sənaye və texnologiyalar parkında qeydiyyata alındığı tarixdən 10 il müddətinə ƏDV-dən azaddır.
Ona görə də əgər “AA” MMC texnologiyalar parkının rezidenti kimi orada fəaliyyətinin formalaşdırılması üçün hər hansı bir avadanlıq, texnika, qurğu idxal edərsə, 10 il müddətinə idxaldan ƏDV ödəməyəcək. Nəticə olaraq, texnologiyalar parkının rezidentinə malların, işlərin və xidmətlərin təqdim edilməsinə görə hər hansı ƏDV-dən azadolmalar kimi güzəştlər verilməyib. Ona görə də “AA” MMC təqdim etdiyi işlərə və xidmətlərə görə 18% ƏDV ödəyəcək.
Bundan əlavə, Vergi Məcəlləsinin 199.7-ci və 207.3-cü maddələrində də texnologiyalar parklarının rezidentləri üçün tələblər yer alıb. Məcəllənin 199.7-ci maddəsinə əsasən, müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) yaratdığı sənaye, yaxud texnologiyalar parklarının rezidenti olan hüquqi şəxslər və hüquqi şəxs yaratmadan sahibkarlıq fəaliyyətini həyata keçirən fiziki şəxslər qanunvericiliyə uyğun olaraq, sənaye və texnologiyalar parkında qeydiyyata alındıqları hesabat ilindən başlayaraq, 10 il müddətinə sənaye və texnologiyalar parkındakı əmlaklarına görə əmlak vergisini ödəməkdən azaddırlar. Bu maddədə nəzərdə tutulan güzəşt texnologiyalar parkının rezidenti kimi texnologiyalar parkından kənar sistem inteqrasiyası, proqram təminatının hazırlanması və inkişaf etdirilməsi fəaliyyətini həyata keçirən şəxslərə də tətbiq edilir.
Vergi Məcəlləsinin 207.3-cü maddəsində isə göstərilib ki, müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) yaratdığı sənaye, yaxud texnologiyalar parklarının rezidenti olan hüquqi şəxslər və hüquqi şəxs yaratmadan sahibkarlıq fəaliyyətini həyata keçirən fiziki şəxslər qanunvericiliyə uyğun olaraq, sənaye və texnologiyalar parkında qeydiyyata alındıqları hesabat ilindən başlayaraq, sənaye və texnologiyalar parkında istifadə etdikləri torpaqlara görə 10 il müddətinə torpaq vergisini ödəməkdən azaddırlar. Bu maddədə nəzərdə tutulan güzəşt texnologiyalar parkının rezidenti kimi texnologiyalar parkından kənar sistem inteqrasiyası, proqram təminatının hazırlanması və inkişaf etdirilməsi fəaliyyətini həyata keçirən şəxslərə də tətbiq edilir.
Yuxarıdakı maddələrdən konkret görünür ki, texnologiyalar parkının rezidentinin texnologiyalar parkında olan əmlakı əmlak vergisindən azaddır. Həmçinin, texnologiyalar parkında istifadə etdikləri torpaqları torpaq vergisindən azaddır.
Dividendlərlə bağlı Vergi Məcəlləsinin aşağıdakı maddələri mövcuddur:
102.1.21-1. texnologiyalar parkının rezidenti kimi texnologiyalar parkından kənar sistem inteqrasiyası, proqram təminatının hazırlanması və inkişaf etdirilməsi fəaliyyətini həyata keçirən şəxslər tərəfindən ödənilən dividend – texnologiyalar parkının qeydiyyat şəhadətnaməsinin alındığı hesabat ilindən başlayaraq 10 il müddətinə gəlir vergisindən azaddır.
106.1.13-1. texnologiyalar parkının rezidenti kimi texnologiyalar parkından kənar sistem inteqrasiyası, proqram təminatının hazırlanması və inkişaf etdirilməsi fəaliyyətini həyata keçirən şəxslər tərəfindən ödənilən dividend – texnologiyalar parkının qeydiyyat şəhadətnaməsinin alındığı hesabat ilindən başlayaraq 10 il müddətinə vergidən azaddır.
Həmçinin, texnologiyalar parkının rezidentlərinin işçilərinə də müəyyən tələblər qoyulub. “Sosial sığorta haqqında” Qanunun 14.8-ci maddəsində göstərilib ki, texnologiyalar parkının rezidenti (o cümlədən sistem inteqrasiyası, proqram təminatının hazırlanması və inkişaf etdirilməsi fəaliyyətini həyata keçirən şəxslər), onun podratçısı və həmin podratçı ilə birbaşa müqavilə bağlamış subpodratçı ilə bağlanmış əmək müqaviləsi (kontraktı) əsasında həmin fəaliyyətin məqsədləri üçün cəlb edilən fiziki şəxslər (əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər istisna olmaqla) üzrə, 2023-cü il yanvarın 1-dən 10 il müddətində məcburi dövlət sosial sığorta haqqı öz seçimlərindən asılı olaraq minimum aylıq əməkhaqqı məbləğinin dörd misli miqdarından və ya muzdlu işdən əldə edilən gəlirlərdən bu Qanunun 14.3-cü və 14.4-cü maddələrinə uyğun olaraq ödənilir.
Qanundan da aydın olur ki, texnologiyalar parkının rezidentinin işçilərinə iki qaydada MDSS-lərin ödənilməsi tələbi qoyulub:
Birinci hal kimi minimum əməkhaqqının 4 mislindən (400 manat * 4= 1600 manatdan) MDSS-lərin hesablanması və 1600 manatdan yuxarı olan hissə MDSS cəlb edilməyəcək.
İkinci hal kimi isə normal qaydada faktiki aylıq əməkhaqqından tutulmalar və hesablamaların aparılması nəzərdə tutulub.
Nəticə olaraq, aşağıdakıları qeyd edək:
- “AA” MMC-nin texnologiyalar parkının rezidenti kimi 01.10.2025-ci il tarixdən 01.10.2035-ci il tarixə kimi (10 il müddətinə) texnologiyalar parkında fəaliyyətindən və həmçinin texnologiyalar parkından kənar sistem inteqrasiyası, proqram təminatının hazırlanması və inkişaf etdirilməsi fəaliyyətini həyata keçirilməsindən əldə etdiyi gəlirləri mənfəət vergisindən azaddır.
- “AA” MMC-nin texnologiyalar parkının rezidenti kimi 01.10.2025-ci il tarixdən 01.10.2035-ci il tarixə kimi (10 il müddətinə) texnologiyalar parkındakı əmlakından və həmçinin texnologiyalar parkından kənar sistem inteqrasiyası, proqram təminatının hazırlanması və inkişaf etdirilməsi fəaliyyətini həyata keçirilməsi üçün istifadə etdiyi əmlak əmlak vergisindən azaddır.
- “AA” MMC-nin texnologiyalar parkının rezidenti kimi 01.10.2025-ci il tarixdən 01.10.2035-ci il tarixə kimi (10 il müddətinə) texnologiyalar parkındakı torpağı və həmçinin texnologiyalar parkından kənar sistem inteqrasiyası, proqram təminatının hazırlanması və inkişaf etdirilməsi fəaliyyətini həyata keçirilməsi üçün istifadə etdiyi torpaq torpaq vergisindən azaddır.
- “AA” MMC-nin texnologiyalar parkının rezidenti kimi 01.10.2025-ci il tarixdən 01.10.2035-ci il tarixə kimi (10 il müddətinə) texnologiyalar parkındakı gəlirləri və həmçinin texnologiyalar parkından kənar sistem inteqrasiyası, proqram təminatının hazırlanması və inkişaf etdirilməsi fəaliyyətini həyata keçirməsindən əldə etdiyi gəlirləri üzrə dividend ödəmələri dividend vergisindən azaddır.
- Əgər “AA” MMC texnologiyalar parkının rezidenti kimi orada fəaliyyətin formalaşdırması üçün hər hansı bir avadanlıq, texnika, qurğu idxal edərsə, 10 il müddətinə gömrükdə idxaldan ƏDV ödəməyəcək.
- Həmçinin, texnologiyalar parkının rezidentinə malların, işlərin və xidmətlərin təqdim edilməsinə görə hər hansı ƏDV-dən azadolmalar kimi güzəştlər verilməyib. Ona görə də “AA” MMC təqdim etdiyi işlərə və xidmətlərə görə 18% ƏDV ödəyəcək.
- Bundan əlavə, bütün güzəştlər ancaq 01.10.2025-ci ildən başlayaraq “AA” MMC-yə tətbiq olunacaq. Məsələn, 01.10.2025-ci il tarixinə kimi gəlirləri 50.000 manat və 01.10.2025-ci il tarixdən 31.12.2025-ci il tarixinə kimi 100.000 manat gəliri olarsa, onda ümumi 150.000 manat yox, ancaq 100.000 manat mənfəət vergisindən azad olunacaq.

In recent years, both the number of technology parks and the scope of activities of their residents have expanded.
Therefore, it has become necessary to clarify a number of questions raised by taxpayers regarding the taxation of these residents.
Altay Jafarov has explained the topic using practical examples.
Let us assume that “AA” LLC is a resident of a technology park and has been granted a residency certificate dated October 1, 2025.
To define who qualifies as a resident of a technology park, we must refer to the relevant provision of the Tax Code.
According to Article 13.2.53 of the Tax Code, a resident of a technology park is a legal entity or an individual engaged in entrepreneurial activity without establishing a legal entity, who has obtained a registration certificate of a technology park in accordance with the procedure established by the competent executive authority and operates within or outside the technology park.
According to Article 106.1.13 of the Tax Code, the income derived by legal entities that are residents of industrial or technology parks established by an authority (institution) designated by the competent executive authority from their activities within such industrial or technology parks shall be exempt from profit tax for a period of 10 years, starting from the reporting year in which they are registered in accordance with the legislation.
From this provision, it follows that as a resident of the technology park, “AA” LLC shall be exempt from profit tax for 10 years — from October 1, 2025 to October 1, 2035 — on the income obtained from its activities in the technology park.
Value Added Tax (VAT) exemptions are regulated by Article 164 of the Tax Code.
That article specifies that only the following activities or transactions related to technology parks are exempt from VAT:
The import of machinery, technological equipment, and installations by the managing organization or operator of industrial or technology parks established by an authority (institution) designated by the competent executive authority, based on a confirmation document issued by the said authority, for the purpose of creating and constructing infrastructure and production areas of such parks, as well as conducting research and development activities.
These exemptions apply only to the managing organization and operator of the technology park. However, “AA” LLC is a resident, not a managing entity. Therefore, the VAT exemption under Article 164.1.15 does not apply to “AA” LLC.
Additionally, under Article 164.1.16 of the Tax Code, the import of machinery, technological equipment, and installations by legal entities that are residents of industrial or technology parks, or by individuals engaged in entrepreneurial activity without establishing a legal entity, based on a confirmation document issued by the competent executive authority — for the construction of production areas, research and experimental design work, or for production purposes — is exempt from VAT for a period of 10 years from the date of registration in the industrial or technology park.
Therefore, if “AA” LLC, as a resident of the technology park, imports any equipment, machinery, or installations for the establishment of its activities within the park, it will not pay VAT on such imports for a period of 10 years.
As a result, residents of technology parks are not granted any VAT exemptions concerning the supply of goods, works, or services. Consequently, “AA” LLC must apply 18% VAT on the goods and services it provides.
Furthermore, Articles 199.7 and 207.3 of the Tax Code set out additional provisions for residents of technology parks.
According to Article 199.7, legal entities that are residents of industrial or technology parks established by an authority (institution) designated by the competent executive authority, as well as individuals engaged in entrepreneurial activity without establishing a legal entity, are exempt from property tax for a period of 10 years, starting from the reporting year in which they are registered in the respective industrial or technology park.
This exemption also applies to persons who, as residents of a technology park, carry out system integration, software development, and software improvement activities outside the technology park.
Article 207.3 of the Tax Code states that legal entities and individuals engaged in entrepreneurial activity without establishing a legal entity that are residents of industrial or technology parks are exempt from land tax for a period of 10 years, starting from the reporting year in which they are registered, on the land used within the industrial or technology park.
This exemption is also extended to residents carrying out system integration, software development, and software improvement activities outside the technology park.
From the above articles, it is clear that a resident’s property located within the technology park is exempt from property tax, and the land used within the park is exempt from land tax.
With respect to dividends, the following provisions of the Tax Code apply:
Article 102.1.21-1: Dividends paid by persons engaged in system integration, software development, and software improvement activities as residents of a technology park are exempt from income tax for 10 years, starting from the reporting year in which the technology park registration certificate was obtained.
Article 106.1.13-1: Dividends paid by persons engaged in system integration, software development, and software improvement activities as residents of a technology park are exempt from profit tax for 10 years, starting from the reporting year in which the technology park registration certificate was obtained.
Additionally, specific provisions apply to employees of technology park residents.
According to Article 14.8 of the Law “On Social Insurance,” residents of technology parks (including those engaged in system integration, software development, and software improvement), their contractors, and subcontractors directly contracted by those contractors, must pay mandatory state social insurance (MSSI) contributions for the physical persons engaged under employment contracts (excluding foreigners and stateless persons) for a period of 10 years from January 1, 2023.
The contributions are to be calculated, at the choice of the payer, either based on four times the minimum monthly salary or on the actual income from employment, in accordance with Articles 14.3 and 14.4 of the same Law.
Thus, the law provides two options for MSSI payments for employees of technology park residents:
Calculation based on four times the minimum monthly salary (400 AZN × 4 = 1,600 AZN), where income exceeding 1,600 AZN is not subject to MSSI;
Calculation and withholding based on the actual monthly salary under the standard procedure.
In conclusion, the following points can be highlighted:
As a resident of the technology park, “AA” LLC is exempt from profit tax for 10 years — from October 1, 2025, to October 1, 2035 — on income derived from its activities within the technology park, as well as from system integration, software development, and improvement activities carried out outside the park.
As a resident of the technology park, “AA” LLC is exempt from property tax for 10 years — from October 1, 2025, to October 1, 2035 — on property located within the park, as well as property used for system integration, software development, and improvement activities conducted outside the park.
As a resident of the technology park, “AA” LLC is exempt from land tax for 10 years — from October 1, 2025, to October 1, 2035 — on land located within the park, as well as land used for system integration, software development, and improvement activities conducted outside the park.
As a resident of the technology park, “AA” LLC is exempt from dividend tax for 10 years — from October 1, 2025, to October 1, 2035 — on dividends paid from income generated both within the technology park and from system integration, software development, and improvement activities conducted outside the park.
If “AA” LLC, as a resident of the technology park, imports any equipment, machinery, or devices necessary to establish its operations within the park, it will be exempt from VAT on import for 10 years.
However, no VAT exemptions are granted for the supply of goods, works, or services to the resident of the technology park. Therefore, “AA” LLC must charge and pay 18% VAT on its supplied goods, works, and services.
Additionally, all tax incentives will apply to “AA” LLC only from October 1, 2025. For example, if the company’s income amounts to 50,000 AZN before October 1, 2025, and 100,000 AZN between October 1 and December 31, 2025, only the 100,000 AZN earned after October 1, 2025, will be exempt from profit tax — not the total 150,000 AZN.