2026-cı ildən etibarən Azərbaycanın qeyri-dövlət sektorunda çalışan işçilərin əmək haqlarından tutulan vergilərin yenidən artırılması gözlənilir.
Buna səbəb 2019-cu ildən tətbiq edilən 7 illik vergi güzəştinin başa çatmasıdır. Həmçinin 2026-cı ildə bu vergi üzrə dövlət büdcəsinə əvvəlki illə müqayisədə 30 %-ə yaxın daha çox vəsaitin daxil olacağının proqnozlaşdırılmasıdır.
Təcrübədə bir çox sahələrdə işçilərlə əmək haqqı məbləği vergi və digər ödəmələr çıxıldıqdan sonra qalan məbləğ üzrə razılaşdırılır. Ekspertlər hesab edirlər ki, bu hal işə götürənlərin xərclərini artırmış olacaq. Əks təqdirdə verginin işçinin öhdəsinə buraxılması əmək haqlarının azalmasına gətirib çıxaracaq.
Mövzu ilə bağlı iqtisadçı Xalid Kərimli bildirib ki, əgər güzəşt müddəti uzadılmasa, işçinin əmək haqqından 7% çox tutulma olacaq.
"Əgər bu güzəşt müddəti uzadılmasa, hazırkı ödənilən vergilər və tutulmalar, həmçinin 2026-cı ilin yanvar ayında tutulan ödəmələr arasında işçinin əmək haqqından daha 7% çox tutulma olacaq"- deyə o vurğulayıb.

2026 года ожидается увеличение налогов с заработной платы сотрудников негосударственного сектора Азербайджана
Причиной этого является завершение 7-летней налоговой льготы, введённой в 2019 году. Также прогнозируется, что в 2026 году в государственный бюджет по этому налогу поступит почти на 30 % больше средств по сравнению с предыдущими годами.
На практике во многих сферах зарплата работников согласовывается по сумме после вычета налогов и других платежей. Эксперты считают, что это увеличит расходы работодателей. В противном случае перекладывание налога на работника приведёт к снижению зарплаты.
Экономист Халид Керимли отметил, что если льготный период не будет продлён, с зарплаты работника будет удерживаться на 7 % больше.
«Если этот льготный период не продлят, разница между текущими уплаченными налогами и удержаниями, а также выплатами за январь 2026 года приведёт к тому, что с зарплаты работника будет удерживаться на 7 % больше», — подчеркнул он.