2026-cı ildən etibarən Azərbaycanın qeyri-dövlət sektorunda çalışan işçilərin əmək haqlarından tutulan vergilərin yenidən artırılması gözlənilir.
Buna səbəb 2019-cu ildən tətbiq edilən 7 illik vergi güzəştinin başa çatmasıdır. Həmçinin 2026-cı ildə bu vergi üzrə dövlət büdcəsinə əvvəlki illə müqayisədə 30 %-ə yaxın daha çox vəsaitin daxil olacağının proqnozlaşdırılmasıdır.
Təcrübədə bir çox sahələrdə işçilərlə əmək haqqı məbləği vergi və digər ödəmələr çıxıldıqdan sonra qalan məbləğ üzrə razılaşdırılır. Ekspertlər hesab edirlər ki, bu hal işə götürənlərin xərclərini artırmış olacaq. Əks təqdirdə verginin işçinin öhdəsinə buraxılması əmək haqlarının azalmasına gətirib çıxaracaq.
Mövzu ilə bağlı iqtisadçı Xalid Kərimli bildirib ki, əgər güzəşt müddəti uzadılmasa, işçinin əmək haqqından 7% çox tutulma olacaq.
"Əgər bu güzəşt müddəti uzadılmasa, hazırkı ödənilən vergilər və tutulmalar, həmçinin 2026-cı ilin yanvar ayında tutulan ödəmələr arasında işçinin əmək haqqından daha 7% çox tutulma olacaq"- deyə o vurğulayıb.

From 2026, taxes on salaries of employees in Azerbaijan’s non-state sector are expected to increase
This is due to the expiration of the 7-year tax exemption introduced in 2019. It is also forecasted that in 2026, the state budget will receive nearly 30% more revenue from this tax compared to previous years.
In practice, in many sectors, salaries are agreed upon based on the amount remaining after taxes and other deductions. Experts believe this will increase employers’ expenses. Otherwise, shifting the tax burden to employees will lead to reduced wages.
Economist Khalid Kerimli stated that if the exemption period is not extended, 7% more will be withheld from employees’ salaries.
“If this exemption period is not extended, the difference between the currently paid taxes and deductions, as well as payments in January 2026, will result in 7% more being withheld from employees’ salaries,” he emphasized.