Lisenziyalarla bağlı YENİ QƏRAR
Sənədə əsasən, bu Qayda "Lisenziyalar və icazələr haqqında" Qanunun tətbiqi ilə əlaqədar yanacaqdoldurma və qaz təchizatı obyektlərinin quraşdırılması və istismarı fəaliyyət növü (fəaliyyət növünün adı göstərilməklə) üzrə lisenziya müqaviləsinin formasını və bağlanılma qaydasını müəyyən edir.
Hüquqi şəxsə, xarici hüquqi şəxsin filialı, nümayəndəliyi və fərdi sahibkara yanacaqdoldurma və qaz təchizatı obyektlərinin quraşdırılması və istismarı fəaliyyət növünə (fəaliyyət növünün adı göstərilməklə) lisenziya verildiyi tarixdən 30 gün müddətində İqtisadiyyat Nazirliyi ilə lisenziya sahibi arasında lisenziya müqaviləsi bağlanılır.
Lisenziya müqaviləsi yazılı formada və müddətsiz bağlanır.
Bu Qaydada istifadə olunmuş anlayışlar "Lisenziyalar və icazələr haqqında" Qanunda, habelə digər qanunvericilik aktlarında nəzərdə tutulan mənaları ifadə edir.
Lisenziya sahibi qanunvericiliklə nəzərdə tutulmuş sənədlərlə yanaşı, 2 nüsxədə özü tərəfindən imzalanmış, hüquqi şəxs, xarici hüquqi şəxsin filialı və ya nümayəndəliyinə münasibətdə həm də möhürlənmiş lisenziya müqaviləsini Nazirliyə təqdim edir.
Nazirlik lisenziya verildiyi tarixdən 30 gün ərzində lisenziya müqaviləsini imzalayaraq, lisenziya sahibinə təqdim edir.
Qanunvericilikdə müəyyən olunmuş hallar istisna olmaqla, tərəflər bu müqavilənin imzalanmasından olaraq imtina edə bilməzlər.
Lisenziya müqaviləsi müqavilənin bağlanması haqqında lisenziya sahibinə "İnzibati icraat haqqında" Qanununun 62-ci maddəsində nəzərdə tutulmuş qaydada məlumat verildiyi gün qüvvəyə minir.
Lisenziya müqaviləsi lisenziya verildiyi tarixdən 30 (otuz) gün müddətində bağlanmadıqda, müvafiq lisenziya hüquqi nəticələr yaratmır.
Lisenziya müqaviləsi Mülki Məcəllədə və "İnzibati icraat haqqında" Qanunda müəyyən edilən qaydada ləğv oluna bilər.
Məlumat üçün qeyd edək ki, qərar oktyabrın 10-da qəbul edilib, oktyabrın 21-də Hüquqi Aktların Dövlət Reyestrinə daxil edilib, oktyabrın 22-də qüvvəyə minib.
Lisenziya müqaviləsinin forması və bağlanılma Qaydası" təsdiq edilib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov bununla bağlı müvafiq qərar imzalayıb.

NEW DECISION regarding licenses
According to the document, this Procedure determines the form and method of concluding a license agreement for the type of activity “installation and operation of fuel and gas supply facilities” (with specification of the activity type), in accordance with the implementation of the Law “On Licenses and Permits.”
A legal entity, branch, or representative office of a foreign legal entity, as well as an individual entrepreneur who has been granted a license for the installation and operation of fuel and gas supply facilities (with specification of the activity type), must conclude a license agreement with the Ministry of Economy within 30 days from the date the license is issued.
The license agreement is executed in writing and for an indefinite period.
The terms used in this Procedure have the meanings set out in the Law “On Licenses and Permits” and other legislative acts.
The license holder, along with documents required by legislation, submits two signed copies of the license agreement to the Ministry, which — in the case of a legal entity, branch, or representative office of a foreign legal entity — must also be sealed.
The Ministry signs the license agreement within 30 days from the date the license is issued and delivers it to the license holder.
Except in cases established by law, the parties cannot refuse to sign this agreement.
The license agreement enters into force on the date the license holder is notified of the conclusion of the agreement, as provided by Article 62 of the Law “On Administrative Proceedings.”
If the license agreement is not concluded within 30 (thirty) days from the date of license issuance, the relevant license produces no legal effect.
The license agreement may be terminated in accordance with the procedure defined by the Civil Code and the Law “On Administrative Proceedings.”
For reference, the decision was adopted on October 10, registered in the State Register of Legal Acts on October 21, and entered into force on October 22.
Form and Procedure for Concluding a License Agreement Approved
Minister of Economy Mikayil Jabbarov has signed the corresponding decision.