Lisenziyalarla bağlı YENİ QƏRAR
Sənədə əsasən, bu Qayda "Lisenziyalar və icazələr haqqında" Qanunun tətbiqi ilə əlaqədar yanacaqdoldurma və qaz təchizatı obyektlərinin quraşdırılması və istismarı fəaliyyət növü (fəaliyyət növünün adı göstərilməklə) üzrə lisenziya müqaviləsinin formasını və bağlanılma qaydasını müəyyən edir.
Hüquqi şəxsə, xarici hüquqi şəxsin filialı, nümayəndəliyi və fərdi sahibkara yanacaqdoldurma və qaz təchizatı obyektlərinin quraşdırılması və istismarı fəaliyyət növünə (fəaliyyət növünün adı göstərilməklə) lisenziya verildiyi tarixdən 30 gün müddətində İqtisadiyyat Nazirliyi ilə lisenziya sahibi arasında lisenziya müqaviləsi bağlanılır.
Lisenziya müqaviləsi yazılı formada və müddətsiz bağlanır.
Bu Qaydada istifadə olunmuş anlayışlar "Lisenziyalar və icazələr haqqında" Qanunda, habelə digər qanunvericilik aktlarında nəzərdə tutulan mənaları ifadə edir.
Lisenziya sahibi qanunvericiliklə nəzərdə tutulmuş sənədlərlə yanaşı, 2 nüsxədə özü tərəfindən imzalanmış, hüquqi şəxs, xarici hüquqi şəxsin filialı və ya nümayəndəliyinə münasibətdə həm də möhürlənmiş lisenziya müqaviləsini Nazirliyə təqdim edir.
Nazirlik lisenziya verildiyi tarixdən 30 gün ərzində lisenziya müqaviləsini imzalayaraq, lisenziya sahibinə təqdim edir.
Qanunvericilikdə müəyyən olunmuş hallar istisna olmaqla, tərəflər bu müqavilənin imzalanmasından olaraq imtina edə bilməzlər.
Lisenziya müqaviləsi müqavilənin bağlanması haqqında lisenziya sahibinə "İnzibati icraat haqqında" Qanununun 62-ci maddəsində nəzərdə tutulmuş qaydada məlumat verildiyi gün qüvvəyə minir.
Lisenziya müqaviləsi lisenziya verildiyi tarixdən 30 (otuz) gün müddətində bağlanmadıqda, müvafiq lisenziya hüquqi nəticələr yaratmır.
Lisenziya müqaviləsi Mülki Məcəllədə və "İnzibati icraat haqqında" Qanunda müəyyən edilən qaydada ləğv oluna bilər.
Məlumat üçün qeyd edək ki, qərar oktyabrın 10-da qəbul edilib, oktyabrın 21-də Hüquqi Aktların Dövlət Reyestrinə daxil edilib, oktyabrın 22-də qüvvəyə minib.
Lisenziya müqaviləsinin forması və bağlanılma Qaydası" təsdiq edilib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov bununla bağlı müvafiq qərar imzalayıb.

Новое решение, касающееся лицензий
В соответствии с документом, данный Порядок определяет форму и порядок заключения лицензионного договора по виду деятельности «установка и эксплуатация автозаправочных и газоснабжающих объектов» (с указанием конкретного наименования вида деятельности) в целях реализации Закона «О лицензиях и разрешениях».
Юридическое лицо, филиал или представительство иностранного юридического лица, а также индивидуальный предприниматель, получившие лицензию на вид деятельности по установке и эксплуатации автозаправочных и газоснабжающих объектов (с указанием наименования вида деятельности), обязаны в течение 30 дней со дня выдачи лицензии заключить лицензионный договор с Министерством экономики.
Лицензионный договор заключается в письменной форме и является бессрочным.
Понятия, использованные в настоящем Порядке, имеют значения, установленные Законом «О лицензиях и разрешениях», а также другими нормативно-правовыми актами.
Лицензиат, наряду с документами, предусмотренными законодательством, представляет в Министерство два экземпляра подписанного им лицензионного договора, которые в случае юридического лица, филиала или представительства иностранного юридического лица также заверяются печатью.
Министерство в течение 30 дней со дня выдачи лицензии подписывает лицензионный договор и передает его лицензиату.
За исключением случаев, предусмотренных законодательством, стороны не вправе отказаться от подписания данного договора.
Лицензионный договор вступает в силу в день уведомления лицензиата о заключении договора в порядке, предусмотренном статьей 62 Закона «Об административном производстве».
Если лицензионный договор не будет заключен в течение 30 (тридцати) дней со дня выдачи лицензии, соответствующая лицензия не порождает юридических последствий.
Лицензионный договор может быть расторгнут в порядке, предусмотренном Гражданским кодексом и Законом «Об административном производстве».
Следует отметить, что решение было принято 10 октября, внесено в Государственный реестр правовых актов 21 октября и вступило в силу 22 октября.
Утверждена форма и порядок заключения лицензионного договора.
Министр экономики Михаил Джаббаров подписал соответствующее решение.