Restoran və kafelərin nağdsız dövriyyəsi 6%-lə vergiyə cəlb olunacaq
Azərbaycanda ictimai iaşə fəaliyyəti ilə (restoranlar, kafelər, barlar və digər xidmət obyektləri) məşğul olan şəxslər tərəfindən dövlət büdcəsinə ƏDV hesablanarkən onların nağdsız qaydada ödəmələr əsasında formalaşan dövriyyəsinin 50 %-nin ƏDV tutulan ümumi dövriyyələrindən çıxılması, sadələşdirilmiş vergi ödəyən həmin şəxslər üzrə nağdsız dövriyyənin 6 % dərəcə ilə sadələşdirilmiş vergiyə cəlb olunması nəzərdə tutulur.
Bu, 2026-cı ilin büdcə zərfinin layihəsində öz əksini tapıb. Sənədə əsasən, yenilik 2026-2029-cu illər üzrə gəlir siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri kimi, sahibkarlıq fəaliyyətinin dəstəklənməsi və vergi yükünün azaldılması məqsədilə planlaşdırılır.

Безналичный оборот ресторанов и кафе будет облагаться налогом по ставке 6%
В Азербайджане для лиц, осуществляющих деятельность в сфере общественного питания (рестораны, кафе, бары и другие объекты обслуживания), предусмотрено, что при исчислении НДС в государственный бюджет из общей налогооблагаемой оборота будет исключаться 50 % оборота, сформированного на основе безналичных платежей. Для плательщиков упрощенного налога предусмотрено обложение их безналичного оборота по ставке 6 %.
Это отражено в проекте пакета государственного бюджета на 2026 год. Согласно документу, данная новация планируется как одно из основных направлений доходной политики на 2026–2029 годы в целях поддержки предпринимательской деятельности и снижения налоговой нагрузки.