Restoran və kafelərin nağdsız dövriyyəsi 6%-lə vergiyə cəlb olunacaq
Azərbaycanda ictimai iaşə fəaliyyəti ilə (restoranlar, kafelər, barlar və digər xidmət obyektləri) məşğul olan şəxslər tərəfindən dövlət büdcəsinə ƏDV hesablanarkən onların nağdsız qaydada ödəmələr əsasında formalaşan dövriyyəsinin 50 %-nin ƏDV tutulan ümumi dövriyyələrindən çıxılması, sadələşdirilmiş vergi ödəyən həmin şəxslər üzrə nağdsız dövriyyənin 6 % dərəcə ilə sadələşdirilmiş vergiyə cəlb olunması nəzərdə tutulur.
Bu, 2026-cı ilin büdcə zərfinin layihəsində öz əksini tapıb. Sənədə əsasən, yenilik 2026-2029-cu illər üzrə gəlir siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri kimi, sahibkarlıq fəaliyyətinin dəstəklənməsi və vergi yükünün azaldılması məqsədilə planlaşdırılır.

The cashless turnover of restaurants and cafés will be taxed at a rate of 6%
In Azerbaijan, for individuals engaged in public catering activities (restaurants, cafés, bars, and other service establishments), it is proposed that when calculating VAT payable to the state budget, 50% of the turnover generated from cashless payments will be excluded from the total VAT-taxable turnover. For simplified tax payers, their cashless turnover will be subject to a simplified tax rate of 6%.
This measure is reflected in the draft of the 2026 state budget package. According to the document, the new regulation is planned as one of the main directions of income policy for 2026–2029, aiming to support entrepreneurship and reduce the tax burden.