Gələn il Azərbaycana elektrobusların idxalı ƏDV-dən azad olacaq
Azərbaycana elektrik mühərriki ilə işləyən avtobusların idxalı 1 il müddətinə əlavə dəyər vergisindən (ƏDV) azad olacaq.
Gələn il Azərbaycana elektromobillərin idxalı və satışı ƏDV-dən azad olacaq. “Azərbaycan Respublikasının 2026-cı il dövlət büdcəsi haqqında” qanun layihəsində öz əksini tapıb.
Beləliklə, müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən verilmiş təsdiqedici sənədə əsasən sənaye parklarının rezidentləri tərəfindən sənaye istehsalı (yığımı) məqsədilə oturacaqsız, tutacaqsız və monitoru quraşdırılmamış yalnız elektrik mühərriki ilə işləyən avtobusların idxalı və sənaye parklarının rezidentləri tərəfindən idxal edilmiş həmin avtobusların oturacağı, tutacağı və monitoru quraşdırılmaqla satışı 2026-cı il yanvarın 1-dən 1 il müddətinə ƏDV-dən azad edilir.

Next year, the import of electric buses to Azerbaijan will be exempt from VAT
The import of buses powered by electric engines into Azerbaijan will be exempt from value-added tax (VAT) for one year.
Next year, the import and sale of electric vehicles in Azerbaijan will be exempt from VAT. This provision is reflected in the draft law “On the State Budget of the Republic of Azerbaijan for 2026.”
Accordingly, based on a confirmation document issued by the authority designated by the relevant executive body, the import of buses without seats, handrails, and monitors — powered solely by electric engines — by residents of industrial parks for industrial production (assembly) purposes, as well as the sale of such buses imported by industrial park residents after the installation of seats, handrails, and monitors, will be exempt from VAT from January 1, 2026, for a period of one year.