Gələn il Azərbaycana elektrobusların idxalı ƏDV-dən azad olacaq
Azərbaycana elektrik mühərriki ilə işləyən avtobusların idxalı 1 il müddətinə əlavə dəyər vergisindən (ƏDV) azad olacaq.
Gələn il Azərbaycana elektromobillərin idxalı və satışı ƏDV-dən azad olacaq. “Azərbaycan Respublikasının 2026-cı il dövlət büdcəsi haqqında” qanun layihəsində öz əksini tapıb.
Beləliklə, müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən verilmiş təsdiqedici sənədə əsasən sənaye parklarının rezidentləri tərəfindən sənaye istehsalı (yığımı) məqsədilə oturacaqsız, tutacaqsız və monitoru quraşdırılmamış yalnız elektrik mühərriki ilə işləyən avtobusların idxalı və sənaye parklarının rezidentləri tərəfindən idxal edilmiş həmin avtobusların oturacağı, tutacağı və monitoru quraşdırılmaqla satışı 2026-cı il yanvarın 1-dən 1 il müddətinə ƏDV-dən azad edilir.

В следующем году импорт электробусов в Азербайджан будет освобождён от НДС
Импорт автобусов, работающих на электрическом двигателе, в Азербайджан будет освобождён от налога на добавленную стоимость (НДС) сроком на один год.
В следующем году импорт и продажа электромобилей в Азербайджане будут освобождены от НДС. Это отражено в проекте закона «О государственном бюджете Азербайджанской Республики на 2026 год».
Таким образом, на основании подтверждающего документа, выданного органом (учреждением), определённым соответствующим исполнительным органом, импорт автобусов без сидений, поручней и мониторов, работающих исключительно на электрическом двигателе, резидентами промышленных парков в целях промышленного производства (сборки), а также продажа этих автобусов, импортированных резидентами промышленных парков после установки сидений, поручней и мониторов, освобождаются от НДС с 1 января 2026 года сроком на один год.