Fiziki şəxs sahibkarların DSMF ödənişləri artırılır
Gələn ildən etibarən Azərbaycanda hüquqi şəxs yaratmadan, yəni fiziki şəxs kimi sahibkarlıqla məşğul olanların Dövlət Sosial Müdafiə Fonduna (DSMF) ödədiyi sosial sığorta ödənişlərinin məbləği dəyişəcək.
Bu 2026-cı ilin dövlət büdcəsi zərfi çərçivəsində «Sosial sığorta haqqında» qanuna nəzərdə tutulan dəyişikliklərdə əksini tapıb.
Yeniliyə əsasən, VÖEN-lə işləyən fiziki şəxslərin DMSF ödənişinin hesablanması qaydası dəyişib. Qeyd edək ki, hazırda fiziki şəxslər üzrə DSMF ödənişləri minimum əmək haqqına əsasən hesbalanır.
İndiki qayda belədir - minimum əmək haqqının 25%-i, yəni 100 manat götürülür.
Bakıda bu məbləğin 100%-i, yəni elə 100 manat, Sumqayıt və Gəncə şəhərlərində 90%, yəni 90 manat, digər şəhərlərdə 80% yəni 80 manat, rayon mərkəzləri və qəsəbələrdə 60% yəni 60 manat, kənd yerlərində isə 50%, yəni 50 manat hesablanır.
Gələn ildən isə rayon-şəhər fərqi aradan qaldır və DSMF ödənişi fiziki şəxsin gəlirinin dövriyyəsinə görə hesablanacaq – dövriyyənin 2%-i. Bu məbləğ üçün minimum və maksimum hədd qoyulub. Belə ki, aylıq DMSF ödənişi minimum əmək haqqının 15%-dən az, 100%-dən çox olmamalıdır. Yəni 60-400 manat arasında dəyişəcək.
Başqa sözlə, əgər indiyədək DSMF ödənişi minimam 50 manat idisə, indi 60 manata, maksimum ödəniş isə 100 manatdan 400 manata yüksəlir.

Social Insurance Fund payments of individual entrepreneurs are being increased
Starting next year, the amount of social insurance contributions paid by individuals engaged in entrepreneurship without establishing a legal entity — that is, as sole proprietors — to the State Social Protection Fund (SSPF) will change in Azerbaijan.
This amendment is reflected in the proposed changes to the Law “On Social Insurance” within the 2026 state budget package.
Under the new regulation, the calculation method of SSPF payments for individuals with a Taxpayer Identification Number (TIN) will change. Currently, social insurance contributions for individuals are calculated based on the minimum monthly wage.
The current rule is as follows: 25% of the minimum wage, i.e., 100 manats, is taken as the basis.
In Baku, the full amount (100 manats) is paid; in Sumgayit and Ganja — 90% (90 manats); in other cities — 80% (80 manats); in district centers and settlements — 60% (60 manats); and in rural areas — 50% (50 manats).
From next year, the regional differentiation will be eliminated, and SSPF payments will be calculated based on the individual’s turnover — 2% of turnover. Minimum and maximum limits will apply: the monthly contribution cannot be less than 15% or more than 100% of the minimum wage — meaning it will range between 60 and 400 manats.
In other words, while the minimum contribution was previously 50 manats, it will now rise to 60 manats, and the maximum payment will increase from 100 to 400 manats.