Toxumçuluq fəaliyyəti ilə məşğul olan fiziki şəxsin vergi güzəştləri
Fiziki şəxs toxumçu olaraq buğda və arpa əkir, sonra həmin məhsulun topdan və parakəndə satışını həyata keçirir. Bilmək istərdik ki, bu fəaliyyətlə məşğul olanlar 2025-2026-cı illər üzrə hansı vergilərdən azaddır?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 13.2.61-ci maddəsinə əsasən, kənd təsərrüfatı məhsullarının satışı – Vergi Məcəlləsinin məqsədləri üçün aşağıdakı tələblər çərçivəsində kənd təsərrüfatı məhsullarının təqdim edilməsi sayılır:
- Bitkiçilik məhsulları və digər kənd təsərrüfatı məhsulları təqdim edilərkən təbiətdə olduğu ilkin formasını saxlamalı, kimyəvi tərkibi dəyişdirilməməli, konservləşdirilməməlidir.
Bildirilib ki, fiziki şəxslərin bilavasitə kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalından (o cümlədən sənaye üsulu ilə) alınan gəlirləri gəlir vergisindən azad edilir.
Həmçinin, Vergi Məcəlləsinin 164.1.18-ci maddəsinə əsasən, kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalçıları (o cümlədən sənaye üsulu ilə) tərəfindən özlərinin istehsal etdikləri kənd təsərrüfatı məhsullarının satışı üzrə dövriyyələr - 2014-cü il yanvarın 1-dən 13 il müddətinə ƏDV-dən azaddır.

Tax exemptions for an individual engaged in seed production activities
An individual engaged in seed production cultivates wheat and barley and then carries out wholesale and retail sales of these products. We would like to know which taxes are exempted for those engaged in this activity for the years 2025–2026.
According to the State Tax Service under the Ministry of Economy, under Article 13.2.61 of the Tax Code, the sale of agricultural products is considered the supply of agricultural goods within the following conditions:
When supplying crop and other agricultural products, they must retain their natural form, not undergo chemical changes, and not be preserved.
It was stated that the income of individuals derived directly from the production of agricultural products (including by industrial methods) is exempt from income tax.
In addition, under Article 164.1.18 of the Tax Code, the turnover from the sale of agricultural products produced by agricultural producers (including by industrial methods) is exempt from VAT for a period of 13 years starting from January 1, 2014.