Toxumçuluq fəaliyyəti ilə məşğul olan fiziki şəxsin vergi güzəştləri
Fiziki şəxs toxumçu olaraq buğda və arpa əkir, sonra həmin məhsulun topdan və parakəndə satışını həyata keçirir. Bilmək istərdik ki, bu fəaliyyətlə məşğul olanlar 2025-2026-cı illər üzrə hansı vergilərdən azaddır?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 13.2.61-ci maddəsinə əsasən, kənd təsərrüfatı məhsullarının satışı – Vergi Məcəlləsinin məqsədləri üçün aşağıdakı tələblər çərçivəsində kənd təsərrüfatı məhsullarının təqdim edilməsi sayılır:
- Bitkiçilik məhsulları və digər kənd təsərrüfatı məhsulları təqdim edilərkən təbiətdə olduğu ilkin formasını saxlamalı, kimyəvi tərkibi dəyişdirilməməli, konservləşdirilməməlidir.
Bildirilib ki, fiziki şəxslərin bilavasitə kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalından (o cümlədən sənaye üsulu ilə) alınan gəlirləri gəlir vergisindən azad edilir.
Həmçinin, Vergi Məcəlləsinin 164.1.18-ci maddəsinə əsasən, kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalçıları (o cümlədən sənaye üsulu ilə) tərəfindən özlərinin istehsal etdikləri kənd təsərrüfatı məhsullarının satışı üzrə dövriyyələr - 2014-cü il yanvarın 1-dən 13 il müddətinə ƏDV-dən azaddır.

Налоговые льготы для физического лица, занимающегося семеноводческой деятельностью
Физическое лицо, занимающееся семеноводством, выращивает пшеницу и ячмень, а затем осуществляет оптовую и розничную продажу этой продукции. Хотелось бы узнать, от каких налогов лица, занимающиеся такой деятельностью, освобождаются в 2025–2026 годах?
В Государственной налоговой службе при Министерстве экономики сообщили, что согласно статье 13.2.61 Налогового кодекса, продажа сельскохозяйственной продукции считается поставкой сельскохозяйственной продукции в рамках следующих требований:
При реализации растениеводческой и другой сельскохозяйственной продукции она должна сохранять свою первоначальную форму, не изменять химический состав и не быть консервированной.
Отмечено, что доходы физических лиц, полученные непосредственно от производства сельскохозяйственной продукции (включая промышленным способом), освобождаются от подоходного налога.
Кроме того, согласно статье 164.1.18 Налогового кодекса, обороты по продаже сельскохозяйственной продукции, произведенной сельхозпроизводителями (включая промышленным способом), освобождаются от НДС сроком на 13 лет, начиная с 1 января 2014 года.