Yeni əməkhaqqı modeli: Müəllimlər üçün artım, yoxsa əlavə yük?
Müəllimlərin əməkhaqqının dərs saatına deyil, iş saatına uyğun müəyyənləşdiriləcəyi ilə bağlı məsələ müzakirə mövzusu olub.
Bu fikir Milli Məclisin son iclasında "Ümumi təhsil haqqında" qanuna təklif edilən dəyişikliyin müzakirəsi zamanı elm və təhsil nazirinin müavini İdris İsayevin çıxışında yer alıb.
Nazir müavini bildirib ki, sertifikasiya prosesi bitəndən sonra, növbəti mərhələlərdə müəllimlərin əməkhaqlarının artırılmasının digər yolları düşünülür.
Müzakirə iştirakçılarını maraqlandıran əsas suallar müəllimlərin əməkhaqqının artırılmasında hansı yeniliklərin və iş rejimində hansı dəyişikliklərin edilə biləcəyi ilə bağlı olub.
Elm və Təhsil Nazirliyinin Mətbuat Xidmətindən sorğuya cavab olaraq bildirilib ki, müəllimlərin əməkhaqqı sistemində yeniliklərin tətbiqi hazırda müzakirə mərhələsindədir
"Müəllimlərin sertifikatlaşdırılması prosesinin birinci mərhələsi tam yekunlaşdıqdan sonra bu barədə təkliflər təqdim ediləcək", - deyə məlumatda bildirilib.
Qeyd edək ki, müəllimlərin sertifikasiyadan keçirilməsi hər beş ildən bir həyata keçirilir. Sertifikasiyanın ilk mərhələsi (ilk beş ili) isə 2026-cı ildə başa çatacaq.
Təhsil eksperti Elçin Əfəndi açıqlamasında bildirib ki, maaşların iş saatına görə müəyyən edilməsi sistemi həyata keçirilərsə, bu, müəyyən mənada repetitorluğun qarşısını alacaq:
"Ölkəmizdə bəzi müəllimlərin həftəlik dərs saatı 18-36 saat aralığında, bir çoxunda isə 18-24 saat aralığındadır. Ümumilikdə isə ölkəmizdə dərs saatı həftəlik 20-24, rəsmi iş saatına gəlincə isə 35-40 saat aralığındadır. İndiki halda əməkhaqqı əsasən, tədris olunan dərs saatına görə hesablanırdısa, yeni təklifə görə, artıq iş saatına görə hesablanacaq.
Fikrimcə, bu təklif qəbul edilərsə, müsbət nəticələri olacaq. İlk növbədə müəllimlərin əmək haqlarında bir qədər artım olacaq. İkincisi, müəllimlərin yazı-pozu işləri əvvəlki dövrlərlə müqayisədə bir qədər azalacaq, üçüncüsü isə repetitorluq fəaliyyətinin qarşısı müəyyən qədər alınacaq. Çünki yeni təklifə əsasən, müəllimlər təhsil müəssisəsində iş saatı bitənədək qalmaq məcburiyyətində olacaqlar. Ənənəvi qaydada isə dərs saatı bitən kimi təhsil müəssisəsi tərk edilir və evdə, hansısa icarə obyektdə repetitor fəaliyyəti başlanırdı", - deyə E.Əfəndi qeyd edib.
Ekspert onu da diqqətə çatdırıb ki, dünyanın əksər ölkəsində müəllimlərin əmək haqqı iş saatına görə hesablanır:
"ABŞ, Finlandiya, Yaponiya və s. kimi ölkələri nümunə olaraq göstərə bilərik. Məsələn, Finlandiyada həftəlik rəsmi iş saatı ya 32-36-dırsa, ABŞ-də bu 40-45 aralığındadır.
Bu məqam imkan verir ki, müəllimlər tədris bitdikdən sonra şəxsi inkişafa, növbəti günlə bağlı planlanmaya və s. zaman ayıra bilsinlər. Mənfi tərəf kimi biz sadəcə alınan qərarla paralel müəllimlərin faktiki yazı-pozu işlərinin saxlanılması tələbini görə bilərik, qalan digər hallar müsbətə doğru alınan qərar olaraq səciyyələndirilə bilər", - deyə E.Əfəndi vurğulayıb.

Новая модель заработной платы: повышение для учителей или дополнительная нагрузка?
Обсуждается вопрос о том, что заработная плата учителей будет определяться не по учебным часам, а по рабочему времени.
Эта идея была озвучена заместителем министра науки и образования Идрисом Исаевым во время обсуждения предложенных поправок в закон «Об общем образовании» на последнем заседании Милли Меджлиса.
Заместитель министра отметил, что после завершения процесса сертификации будут рассмотрены другие пути повышения заработной платы учителей.
Основные вопросы, интересовавшие участников обсуждения, касались того, какие нововведения могут быть внедрены при увеличении заработной платы и какие изменения возможны в рабочем режиме педагогов.
В ответ на запрос Пресс-служба Министерства науки и образования сообщила, что внедрение новшеств в систему оплаты труда учителей находится на стадии обсуждения.
«После полного завершения первого этапа процесса сертификации учителей будут представлены соответствующие предложения», — говорится в информации.
Отметим, что сертификация учителей проводится один раз в пять лет. Первый этап сертификации (первые пять лет) завершится в 2026 году.
Образовательный эксперт Эльчин Эфенди заявил, что если будет внедрена система определения заработной платы по рабочему времени, это в определённой степени сократит репетиторскую деятельность:
«В нашей стране недельная учебная нагрузка некоторых учителей составляет 18–36 часов, а у большинства — 18–24 часа. В целом, недельная учебная нагрузка — 20–24 часа, тогда как официальное рабочее время — 35–40 часов. Если сейчас заработная плата в основном рассчитывается по количеству учебных часов, то по новому предложению она будет определяться по рабочему времени.
На мой взгляд, если это предложение будет принято, последствия будут положительными. Прежде всего, заработная плата учителей немного увеличится. Во-вторых, объём бумажной работы учителей уменьшится по сравнению с предыдущими периодами. В-третьих, частично будет ограничена репетиторская деятельность, так как, согласно новому предложению, учителя будут обязаны оставаться в образовательном учреждении до конца рабочего дня. В традиционном порядке, как только уроки заканчивались, учителя покидали школу и начинали репетиторскую деятельность дома или в арендуемом помещении», — отметил Э. Эфенди.
Эксперт также подчеркнул, что в большинстве стран мира заработная плата учителей рассчитывается по рабочему времени:
«В качестве примера можно привести такие страны, как США, Финляндия, Япония и другие. Например, в Финляндии официальная продолжительность рабочей недели составляет 32–36 часов, а в США — 40–45 часов.
Это позволяет учителям после завершения занятий уделять время личностному развитию, планированию следующего дня и другим вопросам. Из отрицательных сторон можно отметить лишь то, что параллельно с новым решением может сохраняться требование к ведению значительного объёма документации. В остальном это можно рассматривать как шаг в положительном направлении», — подчеркнул Э. Эфенди.