Güzəştli pensiya təyin qaydası təsdiqlənib
Hərbi və xüsusi rütbəli şəxslərə güzəştli şərtlərlə yaşa görə əmək pensiyası təyin olunması üçün hansı dövrlərin xidmət müddətinə güzəştli şərtlərlə aid edildiyi müəyyənləşib.
Xidmətdən buraxılan hərbi qulluqçular üçün işdən çıxarma pulu dəyişib. Nazirlər Kabineti bununla bağlı “Təminat xərcliyinin hesablanması, hərbi xidmət müddəti və təminat xərcliyi barədə məlumatların təqdim olunması Qaydaları”nda dəyişiklik edib.
Qərara əsasən. hərbi və xüsusi rütbəli şəxslərə güzəştli şərtlərlə yaşa görə əmək pensiyası təyin olunması üçün aşağıdakı dövrlər xidmət müddətinə güzəştli şərtlərlə aid edilir:
- xidmətin bir ayı iki ay sayılmaqla:
- döyüş şəraitində döyüş əməliyyatlarında alınan xəsarət (yaralanma, travma, kontuziya) və ya xəstəlik nəticəsində müalicə müəssisələrində fasiləsiz olma müddəti;
- respublikanın yüksək dağ yerlərində dəniz səviyyəsindən 2500 metr və
daha çox hündürlükdə xidmət müddəti;
- Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin və Azərbaycan Respublikası Dövlət Sərhəd Xidmətinin müəyyən etdiyi şərtlərlə reaktiv, turbovintli və turbovallı aviasiyada uçuş işində xidmət müddəti;
- Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin və Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyinin, habelə Azərbaycan Respublikası Dövlət Sərhəd Xidmətinin müəyyənləşdirdiyi şərtlərlə su altında və barokameralarda yüksək təzyiq şəraitində qalmaqla iş aparan dalğıc vəzifələrində xidmət müddəti.
- xidmətin bir ayı ayyarım sayılmaqla:
- müvafiq dövlət orqanlarının və qurumlarının rəhbərlərinin təqdimatı ilə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin təsdiq etdiyi vəzifə siyahısı üzrə hərbi qulluqçuların ayrı-ayrı kateqoriyalarının, daxili işlər və ədliyyə orqanlarının xüsusi və ya hərbi rütbəli şəxslərinin xidmət dövrü;
- Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin təsdiq etdiyi siyahı üzrə iqlim şəraiti xüsusilə ağır olan yerlərdə xidmət dövrü;
- Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin, Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyinin, Azərbaycan Respublikası Ədliyyə Nazirliyinin, Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin, Azərbaycan Respublikası Xarici Kəşfiyyat Xidmətinin, Azərbaycan Respublikası Dövlət Sərhəd Xidmətinin və Azərbaycan Respublikası Strateji Obyektlərin Mühafizəsi Dövlət Agentliyinin müəyyən etdiyi vəzifə siyahısı və şərtlər üzrə həmin orqanların (qurumların) xüsusi təyinatlı dəstələrində və digər hərbi birləşmələrində (struktur bölmələrində) xidmət müddəti;
- . Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin və Azərbaycan Respublikası Dövlət Sərhəd Xidmətinin müəyyən etdiyi şərtlərlə:
- paraşütlə tullanma ilə bağlı bütün növ vəzifələrdə xidmət müddəti;
- sualtı qayıqlarda (qurğularda, aparatlarda) onların sırada olduğu dövrdə, minatutan gəmilərdə döyüş minalarını tutma dövründə xidmət müddəti;
- porşen mühərrikli təyyarələrdə və helikopterlərdə uçuş işində xidmət müddəti;
- sırada olan, bilavasitə Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədlərinin mühafizəsini, müdafiəsini və toxunulmazlığını həyata keçirən sərhəd gəmilərində və katerlərində xidmət müddəti;
- sərhəd mühafizə orqanlarının Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədinin bilavasitə mühafizəsini və müdafiəsini həyata keçirən əsas bölmələrində (sərhəd zastavası, sərhəd komendantlığı, sərhəd nəzarəti bölməsi (məntəqəsi), sərhəd gəmisi (kateri), radiotexniki post, sahil nəzarəti bölməsi (məntəqəsi), sərhəd hava gəmisi) və dövlət sərhədində onlara bərabər tutulan bölmələrdə (sərhəd döyüş məntəqələrində,
texniki nəzarət postlarında, nəzarət radiostansiyalarında) xidmət müddəti;
- bütün ad və ixtisaslardan olan dalğıc vəzifələrində xidmət müddəti (bu Qaydanın 2-2.1.4-cü yarımbəndində göstərilən dalğıclar istisna olmaqla);
- respublikanın yüksək dağ yerlərində dəniz səviyyəsindən 1000 metrdən 2500 metrədək hündürlükdə xidmət müddəti;
- cəmiyyətə zidd kütləvi təzahürlərlə bağlı tətbiq edilən fövqəladə vəziyyət zamanı ictimai asayişi və dövlət təhlükəsizliyini qoruma vəzifələrinin yerinə yetirildiyi müddət.
Döyüş şəraitində döyüş əməliyyatlarında iştirak edənlərin bir xidmət günü iki xidmət günü (1992-ci il yanvarın 1-dən 2004-cü il sentyabrın 13-dək olan dövrlər, habelə həmin dövrlərdə alınan yaralar, kontuziyalar və ya xəstəliklər nəticəsində müalicə müəssisələrində olma müddəti bir xidmət günü üç xidmət günü) kimi hesablanır. Döyüş şəraitində döyüş əməliyyatlarında iştirak edənlərin bir xidmət gününün iki xidmət günü kimi hesablanması Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin, Azərbaycan Respublikası Dövlət Sərhəd Xidmətinin qərarı əsasında həyata keçirilir və qəbul olunmuş qərar barədə aidiyyəti orqanlar məlumatlandırılırlar. Bu halda həmin qərarda döyüş şəraitinin davam etdiyi müddət göstərilməlidir. Bilavasitə cəzaçəkmə müəssisələrində, istintaq təcridxanalarında və azadlıqdan məhrum edilmiş şəxslər üçün nəzərdə tutulmuş müalicə müəssisələrində xidmət edən (işləyən) əməkdaşların xidmət müddəti 3 iş günü 4 iş günü kimi, yoluxucu xəstəliyi olan məhkumların saxlanması və müalicəsi üçün nəzərdə tutulmuş müalicə müəssisələrində və cəzaçəkmə müəssisələrində (cəzaçəkmə müəssisələrinin şöbələrində) xidmət edən (işləyən) əməkdaşların xidmət müddəti isə 2 iş günü 3 iş günü kimi hesablanır.
Terrorçuluğa qarşı mübarizəni bilavasitə həyata keçirən bölmələrdə xidmət müddəti 1 xidmət günü 2 xidmət günü kimi, terror əleyhinə aparılan əməliyyatlarda iştirak müddəti isə 1 xidmət günü 3 xidmət günü kimi hesablanır. Bu Qaydalarda nəzərdə tutulmayan hallarda xidmət dövrləri ayrı-ayrı hüquqi aktlar əsasında güzəştli şərtlərlə müəyyənləşdirilir. Güzəştli şərtlər müəyyən edilmiş vəzifələrdə (ərazilərdə) xidmət müddətinin güzəştli qaydada sayılması müvafiq əmrlərə əsasən həyata keçirilir. Güzəşt müəyyən edilmiş vəzifələrin müvəqqəti icrasına buraxılmış hərbi qulluqçulara və xüsusi rütbəli şəxslərə bu vəzifələrin icrası ilə bağlı güzəştlər icra etdikləri vəzifədə xidmət şərtlərinə uyğun hesablanır.
Hərbi və xüsusi rütbəli şəxslərin 1992-ci il yanvarın 1-dək olan xidmət müddətinin (qulluq illərinin) hesablanması “Hərbi qulluqçuların pensiya təminatı haqqında” SSRİ Qanununa, “Uzun müddət xidmətin hesablanması və zabit heyətinə mənsub şəxslərə, gizirlərə, miçmanlara və müddətdən artıq həqiqi hərbi xidmət hərbi qulluqçularına, daxili işlər orqanlarının rəis və sıravi heyətinə mənsub şəxslərə və onların ailələrinə pensiya, müavinət təyin edilməsi və verilməsi qaydası haqqında” SSRİ Nazirlər Sovetinin 1990-cı il 24 iyul tarixli 725 nömrəli və “Zabit heyətinə mənsub şəxslərə, gizirlərə, miçmanlara və müddətdən artıq həqiqi hərbi xidmət hərbi qulluqçularına, daxili işlər orqanlarının rəis və sıravi heyətinə mənsub şəxslərə pensiya təyin edilməsi üçün uzun müddət xidmət və bu hərbi qulluqçulara, rəis və sıravi heyətə mənsub şəxslərə və onların ailələrinə müavinətlər haqqında” SSRİ Nazirlər Sovetinin 1990-cı il 15 dekabr tarixli 1290 nömrəli qərarlarına, 2026-cı il 1 yanvar tarixinədək xidmət müddətinin (qulluq illərinin) hesablanması isə “Zabit heyətinə mənsub şəxslərə, gizirlərə, miçmanlara, müddətdən artıq həqiqi hərbi xidmət hərbi qulluqçularına, daxili işlər, ədliyyə, gömrük, miqrasiya, fövqəladə hallar və vergi orqanlarının rəis və sıravi heyətinə mənsub şəxslərə və onların ailələrinə pensiya təyin edilib verilməsi üçün uzun müddət xidmət vaxtının hesablanması qaydası haqqında” Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 1992-ci il 23 noyabr tarixli 631 nömrəli Qərarına uyğun olaraq həyata keçirilir.
Bu Qərar 2026-cı il yanvarın 1-dən qüvvəyə minir.

Утверждён порядок назначения льготных пенсий
Определён порядок зачёта льготных периодов службы для назначения трудовой пенсии по возрасту военнослужащим и лицам со специальными званиями на льготных условиях.
Размер выходного пособия для военнослужащих, уволенных со службы, был изменён. Кабинет Министров внёс изменения в «Правила расчёта сумм денежного довольствия, представления сведений о сроке военной службы и суммах довольствия».
Согласно решению, к стажу службы военнослужащих и лиц со специальными званиями, имеющих право на назначение пенсии по возрасту на льготных условиях, льготно засчитываются следующие периоды службы:
Один месяц службы засчитывается за два месяца в следующих случаях:
Непрерывное пребывание в лечебных учреждениях из-за ранений, травм, контузий или болезней, полученных при участии в боевых действиях;
Служба в высокогорных районах на высоте 2500 метров и выше над уровнем моря;
Служба в авиации (реактивной, турбовинтовой и турбовальной) при выполнении полётов по условиям, установленным Министерством обороны и Государственной пограничной службой;
Служба в подводных и барокамерных условиях с повышенным давлением на должностях водолазов, по условиям, определённым Министерством обороны, Министерством внутренних дел и Государственной пограничной службой.
Один месяц службы засчитывается за полтора месяца в следующих случаях:
Служба по должностям, утверждённым Кабинетом Министров по представлению руководителей соответствующих государственных органов;
Служба в районах с особенно тяжёлыми климатическими условиями;
Служба в специальных подразделениях и других военных формированиях (структурных единицах) Министерства обороны, Министерства внутренних дел, Министерства юстиции, Службы государственной безопасности, Службы внешней разведки, Государственной пограничной службы и Государственного агентства по охране стратегических объектов;
Служба на должностях, связанных с прыжками с парашютом;
Служба на подводных лодках (устройствах, аппаратах) и на минно-тральных кораблях во время захвата боевых мин;
Служба на поршневых самолётах и вертолётах при выполнении полётов;
Служба на пограничных кораблях и катерах, непосредственно обеспечивающих охрану, защиту и неприкосновенность государственной границы;
Служба в основных подразделениях пограничных органов, непосредственно осуществляющих охрану и защиту государственной границы (пограничная застава, пограничная комендатура, отдел (пункт) пограничного контроля, пограничный корабль (катер), радиотехнический пост, отдел (пункт) берегового контроля, пограничный воздушный корабль) и в приравненных к ним подразделениях на государственной границе (боевые посты, технические контрольные посты, контрольные радиостанции);
Служба на всех должностях водолазов (за исключением водолазов, указанных в подпункте 2-2.1.4 Правил);
Служба в высокогорных районах на высоте от 1000 до 2500 метров над уровнем моря;
Служба во время выполнения обязанностей по обеспечению общественного порядка и государственной безопасности в период чрезвычайного положения, связанного с массовыми беспорядками.
День службы, проведённый участником боевых действий в условиях боевых операций, засчитывается как два дня службы (за периоды с 1 января 1992 года по 13 сентября 2004 года, а также за время пребывания в лечебных учреждениях вследствие ран, контузий или болезней, полученных в эти периоды, один день службы засчитывается как три дня службы). Засчёт одного дня службы за два дня осуществляется на основании решения Министерства обороны Азербайджанской Республики и Государственной пограничной службы Азербайджанской Республики, при этом соответствующие органы уведомляются о принятом решении. В этом решении должно быть указано время действия боевой обстановки.
Для сотрудников, непосредственно работающих в исправительных учреждениях, следственных изоляторах и медицинских учреждениях для лиц, лишённых свободы, один день работы засчитывается как три дня службы, а для сотрудников, обслуживающих заключённых с инфекционными заболеваниями в медицинских и исправительных учреждениях (отделениях исправительных учреждений) — как два дня за три.
Срок службы в подразделениях, непосредственно участвующих в борьбе с терроризмом, засчитывается как один день за два дня, а участие в контртеррористических операциях — как один день за три дня. В случаях, не предусмотренных настоящими Правилами, периоды службы определяются льготно на основании отдельных правовых актов. Льготный учёт службы в определённых должностях (районах) осуществляется на основании соответствующих приказов. Для военнослужащих и лиц со специальными званиями, временно исполняющих льготные должности, льготы засчитываются в соответствии с условиями службы на занимаемой должности.
Учёт сроков службы военнослужащих и лиц со специальными званиями до 1 января 1992 года производится в соответствии с Законом СССР «О пенсионном обеспечении военнослужащих», Постановлением Совета Министров СССР №725 от 24 июля 1990 года «О порядке назначения пенсий и пособий лицам, проходившим длительную службу, офицерам, прапорщикам, мичманам и военнослужащим сверхсрочной службы, а также начальникам и рядовым органов внутренних дел и их семьям», и Постановлением Совета Министров СССР №1290 от 15 декабря 1990 года «О длительной службе и назначении пенсий указанным лицам и их семьям».
Учёт сроков службы до 1 января 2026 года осуществляется в соответствии с Постановлением Кабинета Министров Азербайджанской Республики №631 от 23 ноября 1992 года «О порядке учёта длительной службы для назначения пенсий офицерам, прапорщикам, мичманам, военнослужащим сверхсрочной службы и начальникам и рядовым органов внутренних дел, юстиции, таможни, миграции, чрезвычайных ситуаций и налоговых органов и их семьям».
Настоящее решение вступает в силу с 1 января 2026 года.