ƏMAS altsistemində aşağı yaş qrupları üzrə hansı məhdudiyyətlər tətbiq edilir?
Əmək Məcəlləsinin 249-cu - “İşə qəbul zamanı yol verilən yaş həddi” adlı maddəsinin 1-ci hissəsində qeyd edilir ki, yaşı 15-dən az olan şəxslərin işə qəbuluna yol verilmir. Həmçinin, həmin Məcəllənin 46-cı maddəsinə əsasən, əmək müqaviləsi 15 yaşına çatmış fiziki şəxslərlə bağlanıla bilər. Bəs Mərkəzləşdirilmiş elektron informasiya sistemi olan ƏMAS altsistemində yaşı 18-dən az olan şəxslərin işə qəbulu ilə bağlı hansı yanaşmalar tətbiq edilir?
Suala ekspert Anar Bayramov aydınlıq gətirir. İşəgötürən tərəfindən ƏMAS altsisteminə əmək müqaviləsinin imzalanması üçün 15 yaşdan aşağı şəxslə bağlı məlumatı (FİN-i) daxil etdikdə həmin şəxs üzrə məlumatlar əks olunsa da növbəti mərhələyə keçid zamanı “Əmək qanunvericiliyinə əsasən, 15 yaşdan aşağı olan şəxslərlə əmək müqaviləsi bağlanıla bilməz” - yazılı bildiriş çıxır.
Əmək Məcələsinin 46-ci maddəsinin 4-cü hissəsinə əsasən, 15 yaşından 18 yaşınadək olan şəxslərlə əmək müqaviləsi bağlanarkən onların valideynlərindən və ya övladlığa götürənlərdən (qəyyumlarından) birinin və yaxud qanunla onları əvəz edən şəxslərin yazılı razılığı alınmalıdır. Bu səbəbdən də işəgötürən tərəfindən ƏMAS altsistemində 15 yaşından 18 yaşınadək olan şəxslə əmək müqaviləsi bağladıqda, digərlərindən fərqli olaraq, yeni bölmə aktiv olur. ƏMAS altstemində açılan yeni bölmədə işə qəbul ediləcək şəxsin valideyninin və ya övladlığa götürənlərdən (qəyyumlarından) birinin və yaxud qanunla onları əvəz edən şəxsin yazılı razılığını təsdiq edən sənədin yüklənməsi mütləq tələb kimi qeyd edilir.
ƏMAS altsistemində növbəti tələb isə 18 yaşdan aşağı şəxslərin əmək məzuniyyəti günlərinin qeyd edilməsi ilə bağlıdır. Əmək Məcəlləsinin 119-cu maddəsinə əsasən, yaşı 16-dan az olan işçilərə əmək məzuniyyəti 42 təqvim günündən, 16 yaşından 18 yaşınadək işçilərə isə 35 təqvim günündən az olmayaraq verilir. Dövlət qurumu tərəfindən son dövrlərdə ƏMAS altsisteminə edilmiş dəyişiklik nəticəsində həmin kateqoriyaya aid işçilər üzrə aşağı (21, 30 və s.) günlərin qeyd olunmasına məhdudiyyət tətbiq edilib.
Beləliklə, ƏMAS altsistemində bu kateqoriyadan olan şəxslərlə elektron sənəd formasında bağlanılan əmək müqavilələrində bu məhdudiyyətlər mövcuddur: 15 yaşdan aşağı olan şəxslərlə əmək müqaviləsi bağlanılmasına icazə verilmir; 15 yaşından 18 yaşınadək olan şəxslərlə əmək müqaviləsi bağlanarkən mütləq olaraq valideynlərin və ya qəyyumun razılığı ərizəsi yüklənilməlidir; yaşı 16-dan az olan işçilərə 42 təqvim günü, 16 yaşından 18 yaşınadək işçilərə isə 35 təqvim günündən az müddətə məzuniyyət günlərinin qeyd edilməsi.

What restrictions are applied in the ƏMAS subsystem for younger age groups?
Article 249, part 1 of the Labor Code — “Age limit at hiring” — states that persons under the age of 15 cannot be employed. Additionally, according to Article 46 of the same Code, an employment contract can be concluded with individuals who have reached the age of 15.
But what approaches are applied in the ƏMAS subsystem (centralized electronic information system) regarding the employment of persons under 18?
Expert Anar Bayramov clarifies: If an employer enters information (FIN) for a person under 15 in the ƏMAS subsystem to sign an employment contract, although the person’s information is displayed, the next step shows the notification: “According to labor legislation, employment contracts cannot be concluded with persons under 15.”
According to part 4 of Article 46 of the Labor Code, when concluding employment contracts with persons aged 15–18, written consent must be obtained from one of their parents or adoptive guardians (or a person legally replacing them). Therefore, when an employer concludes a contract with a person aged 15–18 in the ƏMAS subsystem, a new section becomes active. In this section, it is mandatory to upload a document confirming the written consent of a parent, adoptive guardian, or legal substitute.
The next requirement in the ƏMAS subsystem concerns the recording of annual leave days for persons under 18. According to Article 119 of the Labor Code, employees under 16 are entitled to at least 42 calendar days of leave, and employees aged 16–18 to at least 35 calendar days. Recent updates to the ƏMAS subsystem by the state authority have restricted the ability to record fewer days (21, 30, etc.) for these categories of employees.
- Thus, in the ƏMAS subsystem, for employment contracts concluded electronically with persons in this category, the following restrictions apply:
- Employment contracts cannot be concluded with persons under 15;
- When concluding contracts with persons aged 15–18, the written consent of parents or guardians must be uploaded;
- Employees under 16 must have at least 42 calendar days of leave recorded, and employees aged 16–18 must have at least 35 calendar days recorded.