2026-cı il iyulun 1-dən idxalı, istehsalı və satışı qadağan olacaq
Elektrik közərmə lampalarının dövriyyəsinə dair yeni tələblərlə bağlı maarifləndirmə işinə başlanılıb. Maarifləndirmə işi çərçivəsində Bakı şəhəri və regionlarda fəaliyyət göstərən bir sıra pərakəndə və topdansatış bazar subyektlərinə müvafiq sahədə qanunvericiliyin tələbləri barədə məlumatlandırıcı məktublar göndərilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyi tərəfindən elektrik közərmə lampalarının dövriyyəsinə dair yeni qaydalarla bağlı sahibkarlıq subyektləri arasında maarifləndirmə işinə başlanılıb.
Bu çərçivədə Bakı şəhəri və regionlarda fəaliyyət göstərən ümumilikdə 3700-ə yaxın mağazanı əhatə edən 46 ticarət şəbəkəsi və satış obyekti, eləcə də 5 iri ticarət mərkəzi və 1 onlayn satış platformasının rəhbərliyinə mövcud tələblər barədə maarifləndirici məktublar göndərilib.
Qeyd edilib ki, elektrik közərmə lampalarının dövriyyəsinə dair yeni tələblər “Enerji resurslarından səmərəli istifadə və enerji effektivliyi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa edilmiş 11 aprel 2025-ci il tarixli dəyişiklikdə öz əksini tapıb. Qanunvericiliyə uyğun olaraq, istehsal proseslərində və əsas məqsədi işıqlandırma olmayan məhsullarda xüsusi istifadəsi nəzərdə tutulan közərmə lampaları istisna olmaqla, dəyişən cərəyan dövrəsində işıqlandırma məqsədilə istifadə edilə bilən 60 Vt və yuxarı gücə malik elektrik közərmə lampalarının 2026-cı il yanvarın 1-dən, 25 Vt-dan (25 Vt daxil olmaqla) 60 Vt-a qədər gücə malik lampaların isə 2026-cı il iyulun 1-dən idxalı, istehsalı və satışı qadağan edilib. Həmçinin göstərilən tələblərin pozulmasına görə Azərbaycan Respublikasının İnzibati Xətalar Məcəlləsində də inzibati məsuliyyət müəyyən edilib.
Bundan əlavə, “Rayon (şəhər) məhkəmələrinin baxdığı inzibati xətalar haqqında işlər üzrə protokol tərtib etmək səlahiyyəti olan vəzifəli şəxslərin Siyahısı”nda dəyişiklik edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2025-ci il 8 oktyabr tarixli Fərmanı ilə sözügedən lampaların satışına münasibətdə inzibati xətalar haqqında işlər üzrə protokol tərtib etmək səlahiyyəti Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyinə və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyinə verilib.
Agentlik sahibkarlıq subyektlərini qanunvericiliyin tələblərinə riayət etməyə və elektrik közərmə lampalarının dövriyyəsinə dair müəyyən edilmiş qaydalara əməl etməyə çağırır.

С 1 июля 2026 года импорт, производство и продажа будут запрещены
Начата просветительская работа, связанная с новыми требованиями к обращению электрических ламп накаливания. В рамках просветительской кампании ряду субъектов розничной и оптовой торговли, действующих в городе Баку и регионах, были направлены информационные письма о требованиях законодательства в соответствующей сфере.
Государственное агентство по антимонопольному контролю и надзору за потребительским рынком при Президенте Азербайджанской Республики начало просветительскую работу среди предпринимателей по новым правилам обращения электрических ламп накаливания.
В этом контексте информационные письма о действующих требованиях были направлены руководству 46 торговых сетей и объектов, охватывающих около 3700 магазинов, а также 5 крупных торговых центров и одной онлайн-платформы, действующих в Баку и регионах.
Отмечено, что новые требования к обращению электрических ламп накаливания отражены в изменении от 11 апреля 2025 года в Закон Азербайджанской Республики «Об эффективном использовании энергетических ресурсов и энергоэффективности». В соответствии с законодательством, за исключением ламп накаливания, специально предназначенных для использования в производственных процессах и изделиях, не предназначенных для освещения, запрещаются импорт, производство и продажа электрических ламп накаливания мощностью 60 Вт и выше — с 1 января 2026 года, а также ламп мощностью от 25 Вт (включительно) до 60 Вт — с 1 июля 2026 года. За нарушение указанных требований также предусмотрена административная ответственность в Кодексе Азербайджанской Республики об административных правонарушениях.
Кроме того, согласно Указу Президента Азербайджанской Республики от 8 октября 2025 года «О внесении изменений в список должностных лиц, уполномоченных составлять протоколы по делам об административных правонарушениях, рассматриваемым районными (городскими) судами», право составления протоколов по делам, связанным с продажей указанных ламп, предоставлено Министерству энергетики Азербайджанской Республики и Государственному агентству по антимонопольному контролю и надзору за потребительским рынком при Президенте Азербайджанской Республики.
Агентство призывает предпринимателей соблюдать требования законодательства и установленные правила обращения электрических ламп накаливания.