2026-cı il iyulun 1-dən idxalı, istehsalı və satışı qadağan olacaq
Elektrik közərmə lampalarının dövriyyəsinə dair yeni tələblərlə bağlı maarifləndirmə işinə başlanılıb. Maarifləndirmə işi çərçivəsində Bakı şəhəri və regionlarda fəaliyyət göstərən bir sıra pərakəndə və topdansatış bazar subyektlərinə müvafiq sahədə qanunvericiliyin tələbləri barədə məlumatlandırıcı məktublar göndərilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyi tərəfindən elektrik közərmə lampalarının dövriyyəsinə dair yeni qaydalarla bağlı sahibkarlıq subyektləri arasında maarifləndirmə işinə başlanılıb.
Bu çərçivədə Bakı şəhəri və regionlarda fəaliyyət göstərən ümumilikdə 3700-ə yaxın mağazanı əhatə edən 46 ticarət şəbəkəsi və satış obyekti, eləcə də 5 iri ticarət mərkəzi və 1 onlayn satış platformasının rəhbərliyinə mövcud tələblər barədə maarifləndirici məktublar göndərilib.
Qeyd edilib ki, elektrik közərmə lampalarının dövriyyəsinə dair yeni tələblər “Enerji resurslarından səmərəli istifadə və enerji effektivliyi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa edilmiş 11 aprel 2025-ci il tarixli dəyişiklikdə öz əksini tapıb. Qanunvericiliyə uyğun olaraq, istehsal proseslərində və əsas məqsədi işıqlandırma olmayan məhsullarda xüsusi istifadəsi nəzərdə tutulan közərmə lampaları istisna olmaqla, dəyişən cərəyan dövrəsində işıqlandırma məqsədilə istifadə edilə bilən 60 Vt və yuxarı gücə malik elektrik közərmə lampalarının 2026-cı il yanvarın 1-dən, 25 Vt-dan (25 Vt daxil olmaqla) 60 Vt-a qədər gücə malik lampaların isə 2026-cı il iyulun 1-dən idxalı, istehsalı və satışı qadağan edilib. Həmçinin göstərilən tələblərin pozulmasına görə Azərbaycan Respublikasının İnzibati Xətalar Məcəlləsində də inzibati məsuliyyət müəyyən edilib.
Bundan əlavə, “Rayon (şəhər) məhkəmələrinin baxdığı inzibati xətalar haqqında işlər üzrə protokol tərtib etmək səlahiyyəti olan vəzifəli şəxslərin Siyahısı”nda dəyişiklik edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2025-ci il 8 oktyabr tarixli Fərmanı ilə sözügedən lampaların satışına münasibətdə inzibati xətalar haqqında işlər üzrə protokol tərtib etmək səlahiyyəti Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyinə və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyinə verilib.
Agentlik sahibkarlıq subyektlərini qanunvericiliyin tələblərinə riayət etməyə və elektrik közərmə lampalarının dövriyyəsinə dair müəyyən edilmiş qaydalara əməl etməyə çağırır.

Starting from July 1, 2026, import, production, and sale will be prohibited
An awareness campaign has been launched regarding the new requirements for the circulation of incandescent light bulbs. As part of this effort, informative letters about the legal requirements in the relevant field have been sent to several retail and wholesale market entities operating in Baku and the regions.
The State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control under the President of the Republic of Azerbaijan has initiated awareness-raising activities among entrepreneurs concerning the new rules on the circulation of incandescent light bulbs.
Within this framework, informative letters about the applicable requirements have been sent to the management of 46 trade networks and sales facilities covering nearly 3,700 stores, as well as to 5 major shopping centers and 1 online sales platform operating in Baku and the regions.
It was noted that the new requirements for the circulation of incandescent light bulbs are reflected in the amendment of April 11, 2025, to the Law of the Republic of Azerbaijan “On the Efficient Use of Energy Resources and Energy Efficiency.” According to the legislation, except for bulbs specifically intended for industrial processes or products not designed for lighting, the import, production, and sale of incandescent light bulbs with a power of 60 W and above are prohibited starting from January 1, 2026, and those with a power between 25 W (inclusive) and 60 W — from July 1, 2026. Violations of these requirements entail administrative liability under the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan.
Furthermore, according to the Presidential Decree of October 8, 2025, “On amendments to the list of officials authorized to draw up protocols on administrative offenses considered by district (city) courts,” the authority to draw up protocols related to the sale of such lamps has been granted to the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control under the President of the Republic of Azerbaijan.
The Agency calls on business entities to comply with legislative requirements and adhere to the established rules for the circulation of incandescent light bulbs.