Fiziki şəxsin səhm satışına görə əldə etdiyi gəlirlərdən verginin hesablanması
Fiziki şəxs London Fond Birjasında ticarətə buraxılan “Y” ASC-yə məxsus nominal dəyəri 100 dollar təşkil edən iki ədəd səhmi 2025-ci ildə hər biri 50 dollar olmaqla alıb və eyni zamanda xarici investisiya şirkətinə səhmlərin satış dəyərinin 3 faizi miqdarında komisyon haqq ödəyib. O, sonradan bu səhmləri eyni fond birjasında 200 dollara satıb. Bu halda fiziki şəxsin səhmlərin satışına görə əldə etdiyi gəlirlərdən vergi necə hesablanacaq?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, 2025-ci il yanvarın 1-dən Vergi Məcəlləsinə əlavə edilmiş 96.6-cı maddəyə əsasən, kütləvi təklif edilmiş və tənzimlənən bazarda ticarətə buraxılmış səhmlərin Azərbaycan Respublikasının ərazisində, habelə ölkə hüdudlarından kənarda fond birjasında təqdim edilməsi üzrə səhmin satış dəyəri ilə alış dəyəri və çəkilən digər xərclər arasındakı fərq vergitutma obyektidir və qeyd olunan təqdimetmə üzrə vergitutma obyektinin müəyyən olunması Vergi Məcəlləsinin 96.5-ci maddəsində istisna edilib.
Buna əsasən, fiziki şəxs tərəfindən səhmlərin ölkə hüdudlarından kənarda fond birjasında təqdim edilməsi zamanı həmin səhmin satış dəyəri ilə alış dəyəri (nominal dəyərin 100 dollar olmasına baxmayaraq) və çəkilən digər xərclər, o cümlədən fond birjasına ödənilən komisyon haqq arasındakı fərqdən 14 faiz dərəcə ilə vergi ödənilir.

Расчет налога с доходов, полученных физическим лицом от продажи акций
Физическое лицо в 2025 году приобрело на Лондонской фондовой бирже две акции АО «Y» с номинальной стоимостью 100 долларов каждая по цене 50 долларов за акцию и уплатило иностранной инвестиционной компании комиссию в размере 3% от стоимости продажи акций. Позднее он продал эти акции на той же фондовой бирже за 200 долларов. Как в этом случае рассчитывается налог с доходов физического лица, полученных от продажи акций?
Как сообщили в Государственной налоговой службе при Министерстве экономики, в соответствии со статьей 96.6 Налогового кодекса, вступающей в силу с 1 января 2025 года, объектом налогообложения является разница между продажной и покупной стоимостью акций, а также другими понесёнными расходами по акциям, которые были предложены на публичное размещение и допущены к торгам на регулируемом рынке как на территории Азербайджанской Республики, так и за её пределами. При этом для таких операций исключение, предусмотренное статьей 96.5 Налогового кодекса, не применяется.
На основании этого при продаже акций физическим лицом на фондовой бирже за пределами страны налог взимается в размере 14% с разницы между продажной и покупной стоимостью акций (вне зависимости от их номинальной стоимости в 100 долларов), а также с учетом других расходов, включая комиссию, уплаченную фондовой бирже.