Qeyri-rezidentlərin göstərdiyi xidmətlərə görə ƏDV-nin hesablanması və ödəniş qaydası
Bildiririk ki, Vergi Məcəlləsinin 169.1-ci maddəsinə əsasən, ƏDV-nin məqsədləri üçün qeydiyyata alınmayan qeyri-rezident Azərbaycan Respublikasının ərazisində bu Məcəllənin 169.2-ci və ya 169.5-ci maddələrində adı çəkilən vergi agenti üçün xidmət göstərirsə və ya iş görürsə (o cümlədən elektron ticarət qaydasında Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda otel xidmətlərinin və aviabiletlərin sifarişi üzrə xidmətlər istisna olmaqla, işlərin görülməsi və xidmətlərin göstərilməsi), bu fəslin məqsədləri üçün işlərin görülməsi və ya xidmətlərin göstərilməsi bu maddəyə uyğun olaraq vergiyə cəlb olunur.
ƏDV-nin məqsədləri üçün qeydiyyatdan keçmədən iş görən və ya xidmət göstərən və Vergi Məcəlləsinin 169-cu maddəsinə müvafiq surətdə vergiyə cəlb edilməli olan qeyri-rezident şəxs həmin işlər və ya xidmətlər üzrə vergi ödəyicisi sayılır. ƏDV qeydiyyatında olan vergi ödəyicisi qeyri-rezidentin göstərdiyi xidmətlərə görə ona ödənilməli olan məbləğə hesablanmış ƏDV-ni dövlət büdcəsinə ödədiyi halda Vergi Məcəlləsinin müddəalarına uyğun olaraq əvəzləşdirmək hüququna malik olur. Belə ki, Vergi Məcəlləsinin 169.4-cü maddəsinə əsasən, vergi agenti ƏDV-nin məqsədləri üçün qeydiyyatdan keçmişdirsə, hesablanan vergi əməliyyatın aparıldığı ay üçün ƏDV-nin bəyannaməsi verilərkən ödənilir. Hesablanan verginin ödənilməsini təsdiq edən ödəmə sənədi bu Məcəllənin 175-ci maddəsinin müddəalarına uyğun olaraq vergi agentinə ƏDV-nin məbləğini əvəzləşdirmək hüququnu verən sənəd elektron qaimə-fakturadır.
Bildiririk ki, Vergi Məcəlləsinin 169.3-cü maddəsinin müddəalarına əsasən bu Məcəllənin 169.1-ci maddəsi tətbiq edildikdə, vergi tutulan əməliyyatın vaxtı ödəmənin həyata keçirildiyi vaxt sayılır. Ödəmə əməliyyatın həyata keçirilməsinədək aparıldıqda, vergi tutulan əməliyyat ödəmə həyata keçirildikdə aparılmış sayılır. Buna əsasən qeyri-rezidentin göstərdiyi xidmətlərə görə ƏDV həmin xidmətlərin dəyərinin qeyri-rezidentə ödənildiyi günün məzənnəsinə uyğun hesablanır və ödənişin aparıldığı ayın ƏDV bəyannaməsində əks etdirilir.

Порядок начисления и уплаты НДС за услуги, оказываемые нерезидентами
Сообщаем, что в соответствии со статьёй 169.1 Налогового кодекса, если нерезидент, не зарегистрированный в целях НДС, оказывает услуги или выполняет работы на территории Азербайджанской Республики для налогового агента, указанного в статьях 169.2 или 169.5 данного Кодекса (за исключением услуг по бронированию гостиниц и авиабилетов за пределами Азербайджана в электронной форме), такие услуги или работы подлежат налогообложению в соответствии с данной статьёй.
Нерезидент, выполняющий работы или оказывающий услуги без регистрации по НДС и подлежащий налогообложению согласно статье 169 Налогового кодекса, считается налогоплательщиком по таким операциям. Налогоплательщик, зарегистрированный по НДС, имеет право на возмещение суммы налога, если он уплатил рассчитанный НДС в государственный бюджет за услуги, оказанные нерезидентом, в соответствии с положениями Налогового кодекса. Согласно статье 169.4, если налоговый агент зарегистрирован в целях НДС, начисленный налог уплачивается при подаче декларации по НДС за месяц, в котором осуществлена операция. Документ, подтверждающий оплату начисленного налога, является электронным счётом-фактурой и предоставляет налоговому агенту право на возмещение НДС в соответствии со статьёй 175 Кодекса.
В соответствии со статьёй 169.3, при применении статьи 169.1 моментом налогооблагаемой операции считается момент осуществления платежа. Если оплата производится до выполнения операции, операция считается совершённой в момент оплаты. Соответственно, НДС по услугам, оказанным нерезидентом, рассчитывается по курсу на день оплаты и отражается в декларации по НДС за месяц, в котором произведён платёж.