Qeyri-rezidentlərin göstərdiyi xidmətlərə görə ƏDV-nin hesablanması və ödəniş qaydası
Bildiririk ki, Vergi Məcəlləsinin 169.1-ci maddəsinə əsasən, ƏDV-nin məqsədləri üçün qeydiyyata alınmayan qeyri-rezident Azərbaycan Respublikasının ərazisində bu Məcəllənin 169.2-ci və ya 169.5-ci maddələrində adı çəkilən vergi agenti üçün xidmət göstərirsə və ya iş görürsə (o cümlədən elektron ticarət qaydasında Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda otel xidmətlərinin və aviabiletlərin sifarişi üzrə xidmətlər istisna olmaqla, işlərin görülməsi və xidmətlərin göstərilməsi), bu fəslin məqsədləri üçün işlərin görülməsi və ya xidmətlərin göstərilməsi bu maddəyə uyğun olaraq vergiyə cəlb olunur.
ƏDV-nin məqsədləri üçün qeydiyyatdan keçmədən iş görən və ya xidmət göstərən və Vergi Məcəlləsinin 169-cu maddəsinə müvafiq surətdə vergiyə cəlb edilməli olan qeyri-rezident şəxs həmin işlər və ya xidmətlər üzrə vergi ödəyicisi sayılır. ƏDV qeydiyyatında olan vergi ödəyicisi qeyri-rezidentin göstərdiyi xidmətlərə görə ona ödənilməli olan məbləğə hesablanmış ƏDV-ni dövlət büdcəsinə ödədiyi halda Vergi Məcəlləsinin müddəalarına uyğun olaraq əvəzləşdirmək hüququna malik olur. Belə ki, Vergi Məcəlləsinin 169.4-cü maddəsinə əsasən, vergi agenti ƏDV-nin məqsədləri üçün qeydiyyatdan keçmişdirsə, hesablanan vergi əməliyyatın aparıldığı ay üçün ƏDV-nin bəyannaməsi verilərkən ödənilir. Hesablanan verginin ödənilməsini təsdiq edən ödəmə sənədi bu Məcəllənin 175-ci maddəsinin müddəalarına uyğun olaraq vergi agentinə ƏDV-nin məbləğini əvəzləşdirmək hüququnu verən sənəd elektron qaimə-fakturadır.
Bildiririk ki, Vergi Məcəlləsinin 169.3-cü maddəsinin müddəalarına əsasən bu Məcəllənin 169.1-ci maddəsi tətbiq edildikdə, vergi tutulan əməliyyatın vaxtı ödəmənin həyata keçirildiyi vaxt sayılır. Ödəmə əməliyyatın həyata keçirilməsinədək aparıldıqda, vergi tutulan əməliyyat ödəmə həyata keçirildikdə aparılmış sayılır. Buna əsasən qeyri-rezidentin göstərdiyi xidmətlərə görə ƏDV həmin xidmətlərin dəyərinin qeyri-rezidentə ödənildiyi günün məzənnəsinə uyğun hesablanır və ödənişin aparıldığı ayın ƏDV bəyannaməsində əks etdirilir.

Procedure for calculation and payment of VAT on services provided by non-residents
According to Article 169.1 of the Tax Code, if a non-resident who is not registered for VAT purposes provides services or performs work within the territory of the Republic of Azerbaijan to a tax agent specified in Articles 169.2 or 169.5 of this Code (excluding electronic services related to hotel bookings and airline tickets outside Azerbaijan), such services or works are subject to taxation in accordance with this Article.
A non-resident who provides work or services without VAT registration and is subject to taxation under Article 169 of the Tax Code is considered a taxpayer for those services or works. A VAT-registered taxpayer who pays the calculated VAT on the amount payable to the non-resident into the state budget is entitled to offset that amount in accordance with the provisions of the Tax Code. According to Article 169.4, if the tax agent is registered for VAT purposes, the calculated tax is paid when submitting the VAT declaration for the month in which the transaction occurred. The payment document confirming the payment of the calculated tax serves as the document granting the tax agent the right to offset VAT in accordance with Article 175 of the Code — this document is the electronic invoice.
According to Article 169.3, when Article 169.1 is applied, the taxable transaction date is considered to be the date the payment is made. If payment is made before the transaction occurs, the taxable transaction is deemed to have taken place at the time of payment. Accordingly, VAT on services provided by a non-resident is calculated based on the exchange rate on the day of payment and reflected in the VAT declaration for the month in which the payment was made.