Naxçıvan Muxtar Respublikasının rezidentləri 2026-cı il yanvarın 1-dən etibarən 10 il müddətinə mənfəət (gəlir), əmlak, torpaq və sadələşdirilmiş vergilərdən və gömrük rüsumlarından azad edilir.
Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılan Vergi Məcəlləsi və “Gömrük tarifi haqqında” haqqında qanuna təklif edilən dəyişiklikdə əksini tapıb.
Layihəyə əsasən, Naxçıvan Muxtar Respublikasının rezidentləri olan hüquqi şəxslərin səhmdarlarının (payçılarının) dividend gəlirləri 2026-ci il yanvarın 1-dən etibarən 10 il müddətində vergidən azaddır. Naxçıvan Muxtar Respublikasının rezidenti dedikdə, Naxçıvan Muxtar Respublikasında və ya mərkəzləşdirilmiş qaydada vergi uçotuna alınan və bilavasitə Naxçıvan Muxtar Respublikasının ərazisində fəaliyyət göstərən hüquqi və fiziki şəxslər başa düşülür.
Vergi Məcəlləsinə edilən əlavələrə görə, müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) yaratdığı və Naxçıvan Muxtar Respublikasının ərazisində yerləşən sənaye, yaxud texnologiyalar parklarının rezidenti olan hüquqi şəxslər və fərdi sahibkarlar tərəfindən müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) təsdiqedici sənədi əsasında istehsal, elmi-tədqiqat və təcrübə-konstruktor işlərinin görülməsi məqsədilə xammal və materialların idxalı 2026-cı il yanvarın 1-dən etibarən 10 il müddətinə ƏDV-dən azad ediləcək.
Müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) yaratdığı və Naxçıvan Muxtar Respublikasının ərazisində yerləşən sənaye məhəllələrinin rezidenti olan hüquqi şəxslər və fərdi sahibkarlar tərəfindən müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) təsdiqedici sənədi əsasında istehsal məqsədilə texnikanın, texnoloji avadanlıqların və qurğuların, habelə xammal və materialların idxalı 2026-cı il yanvarın 1-dən etibarən 10 il müddətinə ƏDV-dən azad olacaq.
“Gömrük tarifi haqqında” haqqında qanuna təklif edilən dəyişikliyə əsasən, bu mallar həmin dövrdə həm də gömrük rüsumlarından azad ediləcək.

New tax incentives are being introduced in Nakhchivan to support business development
Residents of the Nakhchivan Autonomous Republic will be exempt from profit (income), property, land, simplified taxes, and customs duties for a period of 10 years starting from January 1, 2026.
This provision is reflected in the proposed amendments to the Tax Code and the Law on “Customs Tariffs,” discussed today at the meeting of the Parliamentary Committee on Economic Policy, Industry, and Entrepreneurship.
According to the draft law, dividend income of shareholders (participants) of legal entities that are residents of the Nakhchivan Autonomous Republic will also be exempt from taxation for 10 years starting from January 1, 2026.
A “resident of the Nakhchivan Autonomous Republic” refers to legal and natural persons registered for tax purposes in the Nakhchivan Autonomous Republic or under centralized tax registration and directly operating within its territory.
Under the amendments to the Tax Code, the import of raw materials and supplies for production, research, and experimental design work will be exempt from VAT for 10 years from January 1, 2026, if carried out by legal entities and individual entrepreneurs that are residents of industrial or technology parks established by the relevant executive authority within the Nakhchivan Autonomous Republic, based on a confirming document issued by the authorized body.
Similarly, legal entities and individual entrepreneurs that are residents of industrial districts established by the relevant executive authority within the Nakhchivan Autonomous Republic will be exempt from VAT for 10 years from January 1, 2026, on the import of machinery, technological equipment, devices, raw materials, and materials used for production purposes, based on a confirming document issued by the authorized body.
According to the proposed amendment to the Law on “Customs Tariffs,” these goods will also be exempt from customs duties during the same period.