Naxçıvan Muxtar Respublikasının rezidentləri 2026-cı il yanvarın 1-dən etibarən 10 il müddətinə mənfəət (gəlir), əmlak, torpaq və sadələşdirilmiş vergilərdən və gömrük rüsumlarından azad edilir.
Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılan Vergi Məcəlləsi və “Gömrük tarifi haqqında” haqqında qanuna təklif edilən dəyişiklikdə əksini tapıb.
Layihəyə əsasən, Naxçıvan Muxtar Respublikasının rezidentləri olan hüquqi şəxslərin səhmdarlarının (payçılarının) dividend gəlirləri 2026-ci il yanvarın 1-dən etibarən 10 il müddətində vergidən azaddır. Naxçıvan Muxtar Respublikasının rezidenti dedikdə, Naxçıvan Muxtar Respublikasında və ya mərkəzləşdirilmiş qaydada vergi uçotuna alınan və bilavasitə Naxçıvan Muxtar Respublikasının ərazisində fəaliyyət göstərən hüquqi və fiziki şəxslər başa düşülür.
Vergi Məcəlləsinə edilən əlavələrə görə, müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) yaratdığı və Naxçıvan Muxtar Respublikasının ərazisində yerləşən sənaye, yaxud texnologiyalar parklarının rezidenti olan hüquqi şəxslər və fərdi sahibkarlar tərəfindən müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) təsdiqedici sənədi əsasında istehsal, elmi-tədqiqat və təcrübə-konstruktor işlərinin görülməsi məqsədilə xammal və materialların idxalı 2026-cı il yanvarın 1-dən etibarən 10 il müddətinə ƏDV-dən azad ediləcək.
Müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) yaratdığı və Naxçıvan Muxtar Respublikasının ərazisində yerləşən sənaye məhəllələrinin rezidenti olan hüquqi şəxslər və fərdi sahibkarlar tərəfindən müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) təsdiqedici sənədi əsasında istehsal məqsədilə texnikanın, texnoloji avadanlıqların və qurğuların, habelə xammal və materialların idxalı 2026-cı il yanvarın 1-dən etibarən 10 il müddətinə ƏDV-dən azad olacaq.
“Gömrük tarifi haqqında” haqqında qanuna təklif edilən dəyişikliyə əsasən, bu mallar həmin dövrdə həm də gömrük rüsumlarından azad ediləcək.

В Нахчыване вводятся новые налоговые льготы для развития бизнеса
Резиденты Нахчыванской Автономной Республики с 1 января 2026 года освобождаются на 10 лет от уплаты налога на прибыль (доход), налога на имущество, земельного и упрощённого налогов, а также от таможенных пошлин.
Это отражено в предлагаемых изменениях в Налоговый кодекс и Закон «О таможенном тарифе», обсуждённых сегодня на заседании Комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству Милли Меджлиса.
Согласно проекту, дивидендные доходы акционеров (участников) юридических лиц, являющихся резидентами Нахчыванской Автономной Республики, освобождаются от налогообложения на 10 лет, начиная с 1 января 2026 года. Под резидентом Нахчыванской Автономной Республики понимаются юридические и физические лица, зарегистрированные в налоговом учёте на территории Нахчывана или централизованно, и осуществляющие деятельность непосредственно на территории республики.
В соответствии с дополнениями к Налоговому кодексу, импорт сырья и материалов для целей производства, научных исследований и опытно-конструкторских работ юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями — резидентами промышленных или технологических парков, созданных соответствующим органом исполнительной власти и расположенных на территории Нахчыванской Автономной Республики, будет освобождён от НДС на 10 лет, начиная с 1 января 2026 года.
Также юридические лица и индивидуальные предприниматели — резиденты промышленных зон, созданных соответствующим органом исполнительной власти и расположенных в Нахчыванской Автономной Республике, будут освобождены от уплаты НДС на 10 лет при импорте техники, технологического оборудования, установок, а также сырья и материалов для производственных целей на основании подтверждающего документа, выданного этим органом.
Согласно предлагаемым изменениям в Закон «О таможенном тарифе», эти товары в указанный период также освобождаются от таможенных пошлин.