Benzin, dizel və maye qaza görə yol vergisi 3,5 dəfə artırılır
Növbəti ildən Azərbaycan ərazisində istehsal edilərək daxili istehlaka yönəldilən (topdan satılan) avtomobil benzininə, dizel yanacağına və maye qaza görə yol vergisi onların hər litrinə 0,02 manatdan 0,07 manata kimi artırılır.
İqtisadiyyat.az xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılan Vergi Məcəlləsinə təklif edilən dəyişiklikdə əksini tapıb.
Eyni zamanda idxal olunan avtomobil benzininə, dizel yanacağına və maye qaza görə yol vergisi onların hər litrinə 0,02 manatdan 0,07 manata artırılır.
Müəyyən edilən yol vergisinin dövlət büdcəsinin tərkibində məqsədli büdcə fondları arasında bölgüsü müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən müəyyən ediləcək.

Дорожный налог на бензин, дизельное топливо и сжиженный газ повышается в 3,5 раза
С будущего года дорожный налог на автомобильный бензин, дизельное топливо и сжиженный газ, произведённые на территории Азербайджана и предназначенные для внутреннего потребления (оптовая продажа), увеличивается с 0,02 маната до 0,07 маната за каждый литр.
Как сообщает İqtisadiyyat.az, это отражено в предлагаемом изменении в Налоговый кодекс, обсуждаемом сегодня на заседании Комитета Милли Меджлиса по экономической политике, промышленности и предпринимательству.
Одновременно дорожный налог на импортируемый автомобильный бензин, дизельное топливо и сжиженный газ также увеличивается с 0,02 маната до 0,07 маната за литр.
Распределение установленного дорожного налога между целевыми бюджетными фондами в составе государственного бюджета будет определяться соответствующим органом (учреждением), назначенным исполнительной властью.