Benzin, dizel və maye qaza görə yol vergisi 3,5 dəfə artırılır
Növbəti ildən Azərbaycan ərazisində istehsal edilərək daxili istehlaka yönəldilən (topdan satılan) avtomobil benzininə, dizel yanacağına və maye qaza görə yol vergisi onların hər litrinə 0,02 manatdan 0,07 manata kimi artırılır.
İqtisadiyyat.az xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılan Vergi Məcəlləsinə təklif edilən dəyişiklikdə əksini tapıb.
Eyni zamanda idxal olunan avtomobil benzininə, dizel yanacağına və maye qaza görə yol vergisi onların hər litrinə 0,02 manatdan 0,07 manata artırılır.
Müəyyən edilən yol vergisinin dövlət büdcəsinin tərkibində məqsədli büdcə fondları arasında bölgüsü müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən müəyyən ediləcək.

The road tax on gasoline, diesel, and liquefied gas is being increased by 3.5 times
Starting next year, the road tax on motor gasoline, diesel fuel, and liquefied gas produced in Azerbaijan and intended for domestic consumption (wholesale sales) will increase from 0.02 manats to 0.07 manats per liter.
According to İqtisadiyyat.az, this is reflected in the proposed amendment to the Tax Code discussed today at the meeting of the Parliamentary Committee on Economic Policy, Industry, and Entrepreneurship.
At the same time, the road tax on imported motor gasoline, diesel fuel, and liquefied gas will also increase from 0.02 manats to 0.07 manats per liter.
The distribution of the established road tax among targeted budget funds within the state budget will be determined by the body designated by the relevant executive authority.