Kirayə üzrə vergi dərəcəsinin azaldılmasına aydınlıq gətirilib
Fiziki şəxslərə məxsus yaşayış sahələrinin (mehmanxanalar və mehmanxana tipli obyektlərdə yerləşən yerləşmə vasitələri istisna olmaqla) fiziki şəxslərə kirayəyə verilməsindən əldə olunan gəlirlər üzrə vergi dərəcəsi 14%-dən 10%-ə endirilir.
Bunu Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin iclasında Vergi Məcəlləsinə təklif olunan dəyişikliklərin müzakirəsi zamanı Dövlət Vergi Xidmətinin Vergi siyasəti baş idarəsinin rəisi Nicat İmanov deyib.
“Artıq kirayə bazarlarında iki istiqamətdə tədbir nəzərdə tutulub. Birincisi, vətəndaşların özü vergi uçotuna durmaq istəmir, ancaq gəlirlərindən vergi vermək istəyir. Qanunda şərait yaradılır ki, özləri agent təyin etsinlər, vergilərini bu agentlər vasitəsi ilə yerinə yetirsinlər. İkinci addım isə məhz kirayə gəlirləri üzrə vergi dərəcəsinin azaldılması ilə bağlıdır. Yəni vergi dərəcələri 14%-dən 10%-ə endirilir. Təklif kirayə bazarının stimullaşdırılmasına xidmət edir

Дано разъяснение по снижению ставки налога на аренду
Ставка налога на доходы, получаемые физическими лицами от сдачи в аренду жилых помещений (за исключением средств размещения, находящихся в гостиницах и объектах гостиничного типа), снижается с 14% до 10%.
Об этом сообщил начальник Главного управления налоговой политики Государственной налоговой службы Ниджат Иманов во время обсуждения предлагаемых изменений в Налоговый кодекс на заседании Комитета Милли Меджлиса по экономической политике, промышленности и предпринимательству.
«На рынке аренды предусмотрены два направления мер. Во-первых, некоторые граждане не хотят вставать на налоговый учет, но при этом хотят уплачивать налоги со своих доходов. Закон даст им возможность назначать агентов, которые будут выполнять их налоговые обязательства. Второе направление касается снижения налоговой ставки по доходам от аренды — с 14% до 10%. Это предложение направлено на стимулирование рынка аренды».