Kirayə üzrə vergi dərəcəsinin azaldılmasına aydınlıq gətirilib
Fiziki şəxslərə məxsus yaşayış sahələrinin (mehmanxanalar və mehmanxana tipli obyektlərdə yerləşən yerləşmə vasitələri istisna olmaqla) fiziki şəxslərə kirayəyə verilməsindən əldə olunan gəlirlər üzrə vergi dərəcəsi 14%-dən 10%-ə endirilir.
Bunu Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin iclasında Vergi Məcəlləsinə təklif olunan dəyişikliklərin müzakirəsi zamanı Dövlət Vergi Xidmətinin Vergi siyasəti baş idarəsinin rəisi Nicat İmanov deyib.
“Artıq kirayə bazarlarında iki istiqamətdə tədbir nəzərdə tutulub. Birincisi, vətəndaşların özü vergi uçotuna durmaq istəmir, ancaq gəlirlərindən vergi vermək istəyir. Qanunda şərait yaradılır ki, özləri agent təyin etsinlər, vergilərini bu agentlər vasitəsi ilə yerinə yetirsinlər. İkinci addım isə məhz kirayə gəlirləri üzrə vergi dərəcəsinin azaldılması ilə bağlıdır. Yəni vergi dərəcələri 14%-dən 10%-ə endirilir. Təklif kirayə bazarının stimullaşdırılmasına xidmət edir

Clarification has been provided regarding the reduction of the rental tax rate
The tax rate on income from renting out residential properties owned by individuals (excluding accommodation facilities located in hotels and hotel-type establishments) will be reduced from 14% to 10%.
This was announced by Nicat Imanov, Head of the Tax Policy Department of the State Tax Service, during discussions of proposed amendments to the Tax Code at a meeting of the Parliamentary Committee on Economic Policy, Industry, and Entrepreneurship.
“Two measures are being introduced in the rental market. First, some citizens do not wish to register as taxpayers but still want to pay taxes on their rental income. The law will allow them to appoint agents to handle their tax obligations. The second step concerns the reduction of the tax rate on rental income — from 14% to 10%. This proposal aims to stimulate the rental market.”