Bir neçə sahədə fəaliyyət göstərən sahibkara vergi güzəşti tətbiq olunurmu?
Fərdi sahibkar 2024-cü ildə mikro sahibkarlıq subyekti kimi muzdlu işçi cəlb etmədən təmir-tikinti fəaliyyəti ilə məşğuldur və muzdlu işçisi olmadığı üçün 2024-cü ildə gəlir vergisi üzrə 75 faiz güzəşt hüququndan istifadə edə bilməyib. 2025-ci ildə isə o, həmin sahə ilə yanaşı, layihə-dizayn fəaliyyəti də göstərməyə başlayıb. Sahibkarın 2025-ci ildə təmir-tikinti fəaliyyəti üzrə gəlirləri 30.000 manat, layihə-dizayn fəaliyyəti üzrə isə 40.000 manat təşkil edib. 2025-ci ildən 75 faiz güzəştlə bağlı Vergi Məcəlləsində edilmiş dəyişikliklər nəzərə alınmaqla, sözügedən fərdi sahibkara vergi güzəşti tətbiq olunacaqmı?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, 2025-ci il yanvarın 1-dən Vergi Məcəlləsinə əlavə edilmiş 102.1.30-1-ci maddədə nəzərdə tutulan vergi güzəşti yalnız bu maddədə sadalanan fəaliyyət növləri ilə məşğul olan və həmin fəaliyyət növlərindən təqvim ili üzrə əldə etdiyi gəlirlərin (xərclər nəzərə alınmadan) həcmi 45.000 manatadək olan fiziki şəxslərə tətbiq edilir.
Bununla yanaşı, 2025-ci il yanvarın 1-dən Vergi Məcəlləsinə əlavə edilmiş 102.9-cu maddəyə əsasən, bu Məcəllənin 102.1.30-1-ci maddəsində nəzərdə tutulan fəaliyyət sahələri ilə məşğul olan fiziki şəxs eyni zamanda digər fəaliyyət sahəsi ilə də məşğul olduqda, həmin maddədə nəzərdə tutulan güzəşt hüququndan o halda istifadə edə bilər ki, bu Məcəllənin 102.1.30-1-ci maddəsində nəzərdə tutulan fəaliyyət sahələrindən əldə edilən illik gəlirlərin illik ümumi gəlirlərdə xüsusi çəkisi 50 faizdən az olmasın. Buna əsasən, həm layihə-dizayn, həm də təmir-tikinti fəaliyyəti göstərən fiziki şəxsin layihə-dizayn fəaliyyətindən əldə etdiyi gəlirlərin 40.000 manatadək olduğu və bu gəlirlərin illik ümumi gəlirlərdə xüsusi çəkisinin 50 faizdən çox olduğunu nəzərə alaraq (40.000/70.000*100=57%), həmin şəxsin hər iki fəaliyyətindən əldə olunan ümumi gəlirlərinə münasibətdə 75 faiz gəlir vergisindən azadolma tətbiq edilir.

Are tax benefits applied to an entrepreneur operating in several fields?
In 2024, an individual entrepreneur operated in the field of repair and construction as a micro-entrepreneur without hiring any employees and, since he had no employees, was unable to benefit from the 75% income tax exemption for that year. In 2025, in addition to this activity, he also began to engage in project-design activities. The entrepreneur’s 2025 income amounted to 30,000 manats from repair and construction activities and 40,000 manats from project-design activities. Taking into account the amendments made to the Tax Code regarding the 75% exemption starting from 2025, will the mentioned individual entrepreneur be eligible for a tax exemption?
According to the State Tax Service under the Ministry of Economy, as of January 1, 2025, the tax exemption provided for in Article 102.1.30-1 of the Tax Code applies only to individuals engaged in the types of activities listed in that article, whose annual income (excluding expenses) from those activities does not exceed 45,000 manats.
Furthermore, under Article 102.9 of the Tax Code, also effective from January 1, 2025, if an individual engaged in the activities specified in Article 102.1.30-1 simultaneously engages in other types of activities, the right to benefit from the exemption provided in that article applies only if the share of annual income derived from the activities specified in Article 102.1.30-1 constitutes at least 50% of the individual’s total annual income.
Accordingly, considering that the individual engaged in both project-design and repair-construction activities earned up to 40,000 manats from project-design and that this income represents more than 50% of his total annual income (40,000 / 70,000 × 100 = 57%), a 75% income tax exemption applies to the total income earned from both activities.