İddia müddəti bitdikdən sonra debitor borclara ƏDV hesablanırmı?
Bildiririk ki, Vergi Məcəlləsinin 166.1.3-cü maddəsinə əsasən, təqdim edilmiş mallar (işlər, xidmətlər) üzrə yaranan debitor borclar üzrə iddia müddətinin bitdiyi vaxt ƏDV tutulan əməliyyatın vaxtı müəyyən edilir. İddia müddətinin başlanması və dayandırılması, habelə iddia müddətinin bitməsi Mülki Məcəllə ilə tənzimlənir.
Məlumat üçün qeyd edək ki, Mülki Məcəllənin 372-ci maddəsinə əsasən, başqa şəxsdən hər hansı hərəkəti yerinə yetirməyi və ya yerinə yetirməkdən çəkinməyi tələb etmək hüququna müddət şamil edilir. Hüququ pozulmuş şəxsin iddiası ilə hüququn müdafiəsi üçün müddət iddia müddəti sayılır. İddia müddətinin axımı iddia hüququ əmələ gələn gündən başlanır. İddia hüququ isə şəxsin öz hüququnun pozulmasını bildiyi və bilməli olduğu gündən əmələ gəlir.
Müqavilə tələbləri üzrə iddia müddəti üç il qeyd edilib. İddia müddəti bitdikdən sonra debitor borclara ƏDV hesablanıb büdcəyə ödənilməlidir.
İddia müddətinin axımı iddia hüququ əmələ gələn gündən başlanır. İddia hüququ isə şəxsin öz hüququnun pozulmasını bildiyi və bilməli olduğu gündən əmələ gəlir.

Начисляется ли НДС на дебиторскую задолженность после истечения срока исковой давности?
Сообщаем, что согласно статье 166.1.3 Налогового кодекса, моментом совершения операции, облагаемой НДС, считается время истечения срока исковой давности по дебиторской задолженности, возникшей в связи с поставленными товарами (работами, услугами). Начало, приостановление и окончание срока исковой давности регулируются Гражданским кодексом.
В соответствии со статьёй 372 Гражданского кодекса, срок применяется к праву требовать от другого лица выполнения или воздержания от определённых действий. Срок, установленный для защиты нарушенного права по иску лица, чьё право было нарушено, считается сроком исковой давности. Течение срока исковой давности начинается со дня возникновения права на иск — с момента, когда лицо узнало или должно было узнать о нарушении своего права.
Срок исковой давности по договорным требованиям составляет три года. По истечении срока исковой давности по дебиторской задолженности необходимо начислить НДС и уплатить его в бюджет.