Artıq və ya səhv tutulmuş dövlət rüsumunun qaytarılması müddəti azaldıldı
Düzgün tutulmamış və ya artıq ödənilmiş dövlət rüsumunun qaytarılması müddəti azaldılıb. Nazirlər Kabineti bununla bağlı “Düzgün tutulmamış və ya artıq ödənilmiş dövlət rüsumunun qaytarılması Qaydaları”a dəyişiklik edib.
Hazırda düzgün tutulmamış və ya artıq ödənilmiş dövlət rüsumu dövlət rüsumunun ödəyicisinin yazılı müraciətinə əsasən 20 gün müddətində qaytarılır. Düzgün tutulmamış və ya artıq ödənilmiş dövlət rüsumunun qaytarılması üçün müəyyən edilmiş 20 günlük müddət dövlət rüsumunu tutan orqana bu barədə ərizə verildiyi gündən vəsaitin müvafiq dövlət xəzinədarlığının hesabından çıxdığı günədək olan dövrü əhatə edir. Dövlət rüsumunu tutan orqan dövlət rüsumunun ödəyicisinin ərizəsi daxil olduğu gündən 7 gün müddətində dövlət rüsumunun düzgün tutulmamasını və ya artıq ödənilməsini araşdırmalı və dövlət rüsumunun ödəyicisinin ərizəsinin surəti əlavə edilməklə düzgün tutulmamış və ya artıq ödənilmiş dövlət rüsumunun qaytarılması barədə müvafiq arayışı qeydiyyatda olduğu vergi orqanına təqdim etməlidir. Tərtib olunmuş rəyin 2 nüsxəsi dövlət rüsumunu tutan orqanın arayışının daxil olduğu tarixdən 7 gün müddətində düzgün tutulmamış və ya artıq ödənilmiş dövlət rüsumu məbləğini qaytarmalı olan müvafiq yerli maliyyə orqanına göndərilir. Mərkəzləşdirilmiş gəlirlərin qaytarılması tələb olunan zaman yerli maliyyə orqanı tərəfindən təqdim olunmuş rəylərin bir nüsxəsi 2 gün müddətində Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyinə təqdim edilir.
Dəyişikliyə əsasən, düzgün tutulmamış və ya artıq ödənilmiş dövlət rüsumu dövlət rüsumunun ödəyicisinin yazılı müraciətinə əsasən 10 gün müddətində qaytarılacaq. Düzgün tutulmamış və ya artıq ödənilmiş dövlət rüsumunun qaytarılması üçün müəyyən edilmiş 10 günlük müddət dövlət rüsumunu tutan orqana bu barədə ərizə verildiyi gündən vəsaitin müvafiq dövlət xəzinədarlığının hesabından çıxdığı günədək olan dövrü əhatə edəcək. Dövlət rüsumunu tutan orqan dövlət rüsumunun ödəyicisinin ərizəsi daxil olduğu gündən 4 gün müddətində dövlət rüsumunun düzgün tutulmamasını və ya artıq ödənilməsini araşdırmalı və dövlət rüsumunun ödəyicisinin ərizəsinin surəti əlavə edilməklə düzgün tutulmamış və ya artıq ödənilmiş dövlət rüsumunun qaytarılması barədə müvafiq arayışı qeydiyyatda olduğu vergi orqanına təqdim etməlidir. Tərtib olunmuş rəyin 2 nüsxəsi dövlət rüsumunu tutan orqanın arayışının daxil olduğu tarixdən 3 gün müddətində düzgün tutulmamış və ya artıq ödənilmiş dövlət rüsumu məbləğini qaytarmalı olan müvafiq yerli maliyyə orqanına göndərilməlidir. Mərkəzləşdirilmiş gəlirlərin qaytarılması tələb olunan zaman yerli maliyyə orqanı tərəfindən təqdim olunmuş rəylərin bir nüsxəsi 1 gün müddətində Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyinə təqdim edilməlidir.

Срок возврата излишне или неправильно удержанной государственной пошлины был сокращён
Срок возврата неправильно удержанной или излишне уплаченной государственной пошлины был сокращён. В связи с этим Кабинет Министров внес изменения в “Правила возврата неправильно удержанной или излишне уплаченной государственной пошлины”.
В настоящее время неправильно удержанная или излишне уплаченная государственная пошлина возвращается в срок до 20 дней на основании письменного обращения плательщика. Установленный 20-дневный срок охватывает период с момента подачи заявления в орган, удерживающий государственную пошлину, до даты списания средств со счёта соответствующего государственного казначейства. Орган, удерживающий государственную пошлину, должен в течение 7 дней с момента получения заявления плательщика провести проверку неправильного удержания или излишней уплаты и представить налоговому органу по месту регистрации плательщика соответствующую справку, приложив копию заявления. Две копии составленного заключения должны быть направлены в соответствующий местный финансовый орган, который обязан вернуть сумму неправильно удержанной или излишне уплаченной пошлины, в течение 7 дней с даты поступления справки. В случае необходимости возврата централизованных доходов одна копия заключения в течение 2 дней передаётся Министерству финансов Азербайджанской Республики.
Согласно изменениям, неправильно удержанная или излишне уплаченная государственная пошлина будет возвращаться в течение 10 дней на основании письменного обращения плательщика. Установленный 10-дневный срок охватывает период с момента подачи заявления в орган, удерживающий государственную пошлину, до даты списания средств со счёта соответствующего государственного казначейства. Орган, удерживающий государственную пошлину, должен в течение 4 дней провести проверку неправильного удержания или излишней уплаты и представить налоговому органу справку с приложением копии заявления плательщика. Две копии заключения должны быть направлены в соответствующий местный финансовый орган в течение 3 дней. При необходимости возврата централизованных доходов одна копия заключения в течение 1 дня должна быть передана Министерству финансов Азербайджанской Республики.