Sabit qəbzin onlayn qaydada alınması mümkündürmü?
Lerik rayonunun ucqar kəndlərindən birində bərbər fəaliyyəti ilə məşğul oluram. Hər ay vergi və sığorta haqlarını ödədikdən sonra sabit qəbzin alınması üçün Lerik şəhərində yerləşən Vergi ödəyicilərinə xidmət mərkəzinə müraciət edib sabit qəbz almışam. Bilmək istəyirəm ki, sabit qəbzin alınmasının sadələşdirilməsi ilə bağlı hər hansı dəyişiklik gözlənilirmi?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, 2025-ci il yanvarın 1-dən Vergi Məcəlləsinin 221.8.5- ci maddəsində edilmiş dəyişikliyə əsasən, müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) müəyyən etdiyi formada vergi orqanı ilə vergi ödəyicisi arasında razılaşma müqaviləsi bağlanıldıqda bu Məcəllənin 218.4.4-cü maddəsində göstərilən fiziki şəxslər hesablanmış vergini, məcburi dövlət sosial sığorta və icbari tibbi sığorta haqlarını tam məbləğdə ödədikdən sonra “Sadələşdirilmiş vergi üzrə sabit məbləğin, məcburi dövlət sosial sığorta və icbari tibbi sığorta haqqının ödənilməsi haqqında qəbz” vergi orqanına müraciət etmədən 1 iş günündən gec olmayaraq elektron qaydada verilir. Tətbiq olunan yeni mexanizmlə artıq sabit qəbz almaqla fəaliyyət göstərən vergi ödəyiciləri öncədən vergi orqanı ilə müəyyən edilmiş formada razılaşma müqaviləsi bağladıqdan sonra yalnız hesablanmış vergini, məcburi dövlət sosial sığorta və icbari tibbi sığorta haqlarını tam məbləğdə ödəməklə sabit qəbzi 1 iş günü müddətində elektron qaydada əldə edəcək və hər dəfə sabit qəbzin alınması üçün vergi orqanına müraciət olunmasına zərurət yaranmayacaq.

Is it possible to obtain the fixed receipt online?
I am engaged in barber activities in one of the remote villages of the Lerik district. Every month, after paying my taxes and insurance contributions, I visited the Taxpayer Service Center located in the city of Lerik to obtain the fixed receipt. I would like to know whether any changes are expected regarding the simplification of obtaining the fixed receipt.
The State Tax Service under the Ministry of Economy stated that according to the amendment made to Article 221.8.5 of the Tax Code, effective from January 1, 2025, when an agreement is concluded between the tax authority and the taxpayer in the form established by the relevant executive authority, individuals specified in Article 218.4.4 of the Code, after paying the full amount of the calculated tax, mandatory state social insurance and compulsory medical insurance fees, will receive the “Receipt confirming payment of the fixed amount under the simplified tax, mandatory state social insurance and compulsory medical insurance fees” electronically within one business day without applying to the tax authority.
Under the new mechanism, taxpayers operating based on the fixed receipt, after signing the preliminary agreement with the tax authority in the prescribed form, will be able to obtain the fixed receipt electronically within one business day simply by paying the full amount of the calculated tax and mandatory insurance fees. This will eliminate the need to apply to the tax authority each time to obtain the fixed receipt.