Sabit qəbzin onlayn qaydada alınması mümkündürmü?
Lerik rayonunun ucqar kəndlərindən birində bərbər fəaliyyəti ilə məşğul oluram. Hər ay vergi və sığorta haqlarını ödədikdən sonra sabit qəbzin alınması üçün Lerik şəhərində yerləşən Vergi ödəyicilərinə xidmət mərkəzinə müraciət edib sabit qəbz almışam. Bilmək istəyirəm ki, sabit qəbzin alınmasının sadələşdirilməsi ilə bağlı hər hansı dəyişiklik gözlənilirmi?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, 2025-ci il yanvarın 1-dən Vergi Məcəlləsinin 221.8.5- ci maddəsində edilmiş dəyişikliyə əsasən, müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) müəyyən etdiyi formada vergi orqanı ilə vergi ödəyicisi arasında razılaşma müqaviləsi bağlanıldıqda bu Məcəllənin 218.4.4-cü maddəsində göstərilən fiziki şəxslər hesablanmış vergini, məcburi dövlət sosial sığorta və icbari tibbi sığorta haqlarını tam məbləğdə ödədikdən sonra “Sadələşdirilmiş vergi üzrə sabit məbləğin, məcburi dövlət sosial sığorta və icbari tibbi sığorta haqqının ödənilməsi haqqında qəbz” vergi orqanına müraciət etmədən 1 iş günündən gec olmayaraq elektron qaydada verilir. Tətbiq olunan yeni mexanizmlə artıq sabit qəbz almaqla fəaliyyət göstərən vergi ödəyiciləri öncədən vergi orqanı ilə müəyyən edilmiş formada razılaşma müqaviləsi bağladıqdan sonra yalnız hesablanmış vergini, məcburi dövlət sosial sığorta və icbari tibbi sığorta haqlarını tam məbləğdə ödəməklə sabit qəbzi 1 iş günü müddətində elektron qaydada əldə edəcək və hər dəfə sabit qəbzin alınması üçün vergi orqanına müraciət olunmasına zərurət yaranmayacaq.

Возможно ли получить фиксированную квитанцию в онлайн-режиме?
Я занимаюсь парикмахерской деятельностью в одном из отдалённых сёл Лерикского района. Каждый месяц после уплаты налогов и страховых взносов я обращался в Центр обслуживания налогоплательщиков, расположенный в городе Лерик, чтобы получить фиксированную квитанцию. Хотел бы узнать, ожидаются ли какие-либо изменения, связанные с упрощением получения фиксированной квитанции?
В Государственной налоговой службе при Министерстве экономики сообщили, что согласно изменению, внесённому в статью 221.8.5 Налогового кодекса и вступающему в силу с 1 января 2025 года, в случае заключения соглашения между налоговым органом и налогоплательщиком в форме, установленной соответствующим органом исполнительной власти, физические лица, указанные в статье 218.4.4 Кодекса, после полной оплаты начисленного налога, обязательного государственного социального страхования и обязательного медицинского страхования, получат «Квитанцию об оплате фиксированной суммы по упрощённому налогу, обязательных социальных и медицинских страховых взносов» в электронном виде не позднее одного рабочего дня без обращения в налоговый орган.
С учётом нового механизма налогоплательщики, осуществляющие деятельность на основе фиксированной квитанции, после заключения предварительного соглашения с налоговым органом в установленной форме, смогут получить фиксированную квитанцию в электронном виде в течение одного рабочего дня, оплатив полностью начисленный налог и обязательные страховые взносы. При этом необходимость каждый раз обращаться в налоговый орган для получения фиксированной квитанции отпадёт.