Mikro sahibkarlıq subyektinə hansı halda güzəşt tətbiq olunur?
16.10.2025-ci il tarixdə üç nəfər işçi ilə əmək müqaviləsi bağlanılıb. Onlardan 2-si tam, digəri isə yarımştatla işə götürülüb. Bu halda, müəssisə qaydaya uyğun şəkildə minimum 3 işçisi olmaqla mənfəət vergisi üzrə güzəşt əldə edə biləcəkmi?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, “Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi haqqında” 2023-cü il 5 dekabr tarixli Qanunun tətbiqi və bundan irəli gələn bir sıra məsələlərin tənzimlənməsi barədə ölkə Prezidentinin fərmanına əsasən, bu dəyişikliklər 2024-cü il yanvarın 1-dən qüvvəyə minib.
Vergi Məcəlləsinin 106.1.20-ci maddəsinə əsasən, müvafiq il üzrə orta aylıq muzdlu işçi sayı 3 nəfərdən az olmayan və məcburi dövlət sosial sığorta haqları üzrə borcu olmayan mikro sahibkarlıq subyekti olan hüquqi şəxslərin sahibkarlıq fəaliyyətindən əldə etdikləri gəlirinin 75 faizinə güzəşt tətbiq edilir. Müvafiq il üzrə orta aylıq muzdlu işçi sayı təqvim ili ərzində muzdlu işçilərin sayının cəmlənərək 12-yə bölünməsi yolu ilə müəyyən edilir.
Vergi ödəyicisi vergi güzəştinin tətbiqi məqsədilə bu maddədə müəyyən edilmiş şərtlərə cavab vermədikdə və növbəti hesabat ilində mikro sahibkarlıq subyektindən digər kateqoriya sahibkarlıq subyektinə keçdikdə hüquqi şəxsin mikro sahibkar olduğu əvvəlki 3 təqvim ilinin yekunlarına görə hesablanmış və ödənilmiş gəlir vergisinin 75 faizi həcmində vergi güzəşti müəyyən edilməklə, digər sahibkarlıq subyekti olduğu dövrlərdə mənfəət vergisi öhdəliyindən çıxılır. Vergi ödəyicisi tərəfindən əmtəəsiz əməliyyatlar aparıldığı halda, bu maddə ilə müəyyən edilmiş vergi güzəşti əmtəəsiz əməliyyatlardan yaranan gəlirlərə münasibətdə tətbiq olunmur.
Sorğuya cavab olaraq bildirilib ki, qanunvericilikdə qeyd olunan güzəşt maddəsinin məqsədləri üçün işçilərin ştat, yaxud yarımştat olması ilə bağlı məhdudiyyət nəzərdə tutulmayıb.

In what case is a concession/benefit applied to a micro-entrepreneurship entity?
On 16.10.2025, employment contracts were concluded with three employees. Two of them were hired on a full-time basis, and the third on a part-time basis. In this case, can the enterprise obtain the profit tax concession by having at least 3 employees as required by law?
The State Tax Service under the Ministry of Economy has stated that, according to the Presidential Decree on the application of the Law dated 5 December 2023 “On Amendments to the Tax Code of the Republic of Azerbaijan” and regulation of a number of related issues, these amendments came into force on 1 January 2024.
According to Article 106.1.20 of the Tax Code, a tax concession is applied to 75% of the income derived from business activity by legal entities classified as micro-entrepreneurship subjects, whose average monthly number of hired employees in the relevant year is not less than 3 and who have no debt on mandatory state social insurance contributions. The average monthly number of employees is calculated by summing the number of hired employees for the calendar year and dividing it by 12.
If the taxpayer does not meet the conditions set out in this Article for applying the tax concession and moves from micro-entrepreneurship to another entrepreneurship category in the following reporting year, a tax benefit equal to 75% of the income tax calculated and paid for the previous 3 calendar years (during which it was a micro-entrepreneur) is determined, and the taxpayer is exempt from profit tax obligations for the periods in which it belongs to another category. If non-commodity (paper) transactions are carried out, the concession does not apply to income arising from such transactions.
In response to the inquiry, it has been clarified that for the purpose of applying this concession, the legislation does not impose any restriction regarding whether employees are full-time or part-time.