Mikro sahibkarlıq subyektinə hansı halda güzəşt tətbiq olunur?
16.10.2025-ci il tarixdə üç nəfər işçi ilə əmək müqaviləsi bağlanılıb. Onlardan 2-si tam, digəri isə yarımştatla işə götürülüb. Bu halda, müəssisə qaydaya uyğun şəkildə minimum 3 işçisi olmaqla mənfəət vergisi üzrə güzəşt əldə edə biləcəkmi?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, “Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi haqqında” 2023-cü il 5 dekabr tarixli Qanunun tətbiqi və bundan irəli gələn bir sıra məsələlərin tənzimlənməsi barədə ölkə Prezidentinin fərmanına əsasən, bu dəyişikliklər 2024-cü il yanvarın 1-dən qüvvəyə minib.
Vergi Məcəlləsinin 106.1.20-ci maddəsinə əsasən, müvafiq il üzrə orta aylıq muzdlu işçi sayı 3 nəfərdən az olmayan və məcburi dövlət sosial sığorta haqları üzrə borcu olmayan mikro sahibkarlıq subyekti olan hüquqi şəxslərin sahibkarlıq fəaliyyətindən əldə etdikləri gəlirinin 75 faizinə güzəşt tətbiq edilir. Müvafiq il üzrə orta aylıq muzdlu işçi sayı təqvim ili ərzində muzdlu işçilərin sayının cəmlənərək 12-yə bölünməsi yolu ilə müəyyən edilir.
Vergi ödəyicisi vergi güzəştinin tətbiqi məqsədilə bu maddədə müəyyən edilmiş şərtlərə cavab vermədikdə və növbəti hesabat ilində mikro sahibkarlıq subyektindən digər kateqoriya sahibkarlıq subyektinə keçdikdə hüquqi şəxsin mikro sahibkar olduğu əvvəlki 3 təqvim ilinin yekunlarına görə hesablanmış və ödənilmiş gəlir vergisinin 75 faizi həcmində vergi güzəşti müəyyən edilməklə, digər sahibkarlıq subyekti olduğu dövrlərdə mənfəət vergisi öhdəliyindən çıxılır. Vergi ödəyicisi tərəfindən əmtəəsiz əməliyyatlar aparıldığı halda, bu maddə ilə müəyyən edilmiş vergi güzəşti əmtəəsiz əməliyyatlardan yaranan gəlirlərə münasibətdə tətbiq olunmur.
Sorğuya cavab olaraq bildirilib ki, qanunvericilikdə qeyd olunan güzəşt maddəsinin məqsədləri üçün işçilərin ştat, yaxud yarımştat olması ilə bağlı məhdudiyyət nəzərdə tutulmayıb.

В каком случае микропредприятию предоставляется льгота?
16.10.2025 г. были заключены трудовые договоры с тремя работниками. Двое из них приняты на полную ставку, а один — на полставки. В этом случае сможет ли предприятие получить льготу по налогу на прибыль при наличии минимум 3 работников в соответствии с правилами?
В Государственной налоговой службе при Министерстве экономики сообщили, что согласно Указу Президента страны о применении Закона от 5 декабря 2023 года «О внесении изменений в Налоговый кодекс Азербайджанской Республики» и регулировании ряда вопросов, вытекающих из этого, данные изменения вступили в силу с 1 января 2024 года.
В соответствии со статьёй 106.1.20 Налогового кодекса льгота применяется к 75% дохода юридических лиц — субъектов микропредпринимательства, среднесписочная численность наёмных работников которых по соответствующему году составляет не менее 3 человек и у которых отсутствует задолженность по обязательным государственным социальным взносам. Среднемесячная численность наёмных работников определяется путём суммирования числа наёмных работников за календарный год и деления на 12.
Если налогоплательщик не соответствует условиям, установленным данной статьёй для применения налоговой льготы, и в следующем отчётном году переходит из категории микропредпринимательства в другую категорию предпринимательства, то определяется налоговая льгота в размере 75% налога на доход, рассчитанного и уплаченного за предыдущие 3 календарных года, когда юридическое лицо было микропредпринимателем, и освобождается от обязательств по налогу на прибыль за периоды, когда оно относится к другой категории предпринимательства. В случае осуществления безтоварных операций налоговая льгота не применяется к доходам, возникающим от таких операций.
В ответ на запрос сообщается, что для целей применения указанной льготы законодательством не предусмотрено ограничение, связанное с тем, работают ли сотрудники на полной или на полставке.