Yaradıcılıq məzuniyyətinə görə ödənilən məbləğin hesablanması
Mövzunu ekspert Kəmalə Yusifova şərh edir. Məzuniyyət növlərindən biri də yaradıcılıq məzuniyyətidir. Əmək Məcəlləsinin 122-ci maddəsinin 1-ci bəndinə əsasən, işəgötürənlə əmək münasibətlərində olmaqla yanaşı, doktoranturada (adyunkturada) müvafiq elmi dərəcə almaq üçün təhsilini davam etdirən işçilərə dissertasiya işlərini tamamlamaq, həmçinin müəlliflərə dərsliklər və ya dərs vəsaiti yazmaq üçün ödənişli yaradıcılıq məzuniyyətləri verilə bilər.
Əmək Məcəlləsinin 138-ci maddəsinə əsasən, bütün növ məzuniyyətlərin verilməsi işçinin ərizəsi əsasında işəgötürənin əmri (sərəncamı, qərarı) ilə rəsmiləşdirilir. Əmrdə (sərəncamda, qərarda) işçinin adı, atasının adı və soyadı vəzifəsi (peşəsi), verilən məzuniyyətin növü, müddəti, müvafiq iş ili, məzuniyyətin başlandığı, qurtardığı və məzuniyyət müddəti bitdikdən sonra işçinin işə başlamalı olduğu il, ay, gün göstərilməlidir. Məzuniyyətin verilməsi barədə əmr (sərəncam, qərar) məzuniyyətin başlanmasına azı 5 gün qalmış verilir və Əmək Məcəlləsinin 140.5-ci maddəsinə əsasən, işçiyə məzuniyyət vaxtı üçün orta əməkhaqqı məzuniyyətin başlanmasına ən geci 3 gün qalmış ödənilir.
Əmək Məcəlləsinin 122-ci maddəsinə əsaslanaraq yaradıcılıq məzuniyyətləri və onların müddətləri aşağıdakı kimi müəyyən edilir:
- Fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün dissertasiya işini tamamlamaqdan ötrü iki təqvim ayınadək, elmlər doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün dissertasiya işini tamamlamaqdan ötrü isə üç təqvim ayınadək ödənişli yaradıcılıq məzuniyyəti verilir. Bu yaradıcılıq məzuniyyətlərindən işçi müvafiq elmi şuranın qərarına uyğun olaraq, ona verilən arayış əsasında istifadə edir.
- İşləməklə yanaşı, doktoranturada (adyunkturada) təhsil alan (o cümlədən doktoranturaya (adyunkturaya) daxil olmaq üçün) işçilərə hər tədris ilində 30 təqvim günü ödənişli məzuniyyət verilir.
- Dərsliklər və ya dərs vəsaitləri yazmaqla məşğul olan işçilərə müvafiq icra hakimiyyəti orqanının qərarı ilə və arayışı əsasında 3 ayadək ödənişli yaradıcılıq məzuniyyəti verilə bilər.
Əmək Məcəlləsinin 122-ci maddəsinin 5-ci bəndinə görə, müvafiq elmi şura və ya müvafiq icra hakimiyyəti orqanı yaradıcılıq məzuniyyətlərinin müddətini və onlardan istifadə olunması məsələlərini qabaqcadan işəgötürənlə məsləhətləşməklə müəyyən etməlidir.
Yaradıcılıq məzuniyyəti müddətində ödənilən əməkhaqqı işçinin vəzifəsi (peşəsi) üçün müəyyən olunmuş aylıq əməkhaqqından hesablanır.
Misal 1: İşçi Azərbaycan Tibb Universitetində doktoranturada təhsil alır. Əmək Məcəlləsinə əsasən, ona hər tədris ilində 30 təqvim günü ödənişli yaradıcılıq məzuniyyəti verilə bilər. İşçinin aldığı əməkhaqqı 1.800 manatdır. İşçi iyun ayında yaradıcılıq məzuniyyəti götürmək istəyir. Bu zaman işçiyə yaradıcılıq məzuniyyəti haqqı onun aldığı aylıq əməkhaqqının məzuniyyətdə olduğu ayın təqvim günlərinin sayına vurulmaqla hesablanacaq:
1.800 : 30 (iyun ayında gün sayı) = 60 manat;
60 x 30 (təqvim günü) = 1.800 manat.
Misal 2: Dərsliklər və ya dərs vəsaitləri yazmaqla məşğul olan işçilərə müvafiq icra hakimiyyəti orqanının qərarı və arayışı əsasında 3 ayadək ödənişli yaradıcılıq məzuniyyəti verilə bilər. Vəzifə maaşı 1.800 manat olan işçi həmin hüququndan istifadə edib. Bu halda onun ödənişinin hesablanması aşağıdakı kimi olacaq:
1.800 x 3 = 5.400 manat.

Calculation of the amount paid for creative leave
The topic is commented on by expert Kamala Yusifova. One of the types of leave is creative leave. According to Article 122.1 of the Labour Code, employees who are in an employment relationship and are simultaneously pursuing doctoral studies to obtain an academic degree may be granted paid creative leave to complete their dissertation, and authors may receive such leave to write textbooks or teaching materials.
According to Article 138 of the Labour Code, all types of leave are formalized by the employer’s order (instruction, decision) based on the employee’s written request. The order must specify the employee’s name and surname, position (profession), the type and duration of the leave, the corresponding work year, the start and end dates of the leave, and the date the employee must resume work. As per Article 140.5, the order must be issued at least 5 days prior to the leave, and the employee must receive vacation pay no later than 3 days before the leave begins.
Based on Article 122, creative leave and its duration are defined as follows:
Up to two calendar months of paid leave for completing a PhD dissertation, and up to three months for completing a Doctor of Science dissertation. The employee uses this leave based on a certificate issued in accordance with a decision of the relevant academic council.
Employees studying in doctoral programs (including applicants preparing for admission) are granted 30 calendar days of paid creative leave each academic year.
Employees writing textbooks or teaching materials may be granted up to 3 months of paid creative leave based on a decision of the relevant executive authority and a supporting certificate.
According to Article 122.5, the academic council or executive authority must coordinate the duration and use of creative leave with the employer in advance.
During creative leave, the employee’s salary is calculated based on their established monthly wage.
Example 1: An employee is studying at the Azerbaijan Medical University as a doctoral student. He is entitled to 30 calendar days of paid creative leave each academic year. His monthly salary is 1,800 AZN. If he takes leave in June:
1,800 ÷ 30 = 60 AZN;
60 × 30 = 1,800 AZN.
Example 2: An employee writing a textbook is granted 3 months of paid creative leave. His salary is 1,800 AZN. Calculation:
1,800 × 3 = 5,400 AZN.