Gələn il üçün yaşayış minimumu 300 manat olacaq
Bu, Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılan “Azərbaycan Respublikasında 2026-cı il üçün yaşayış minimumu haqqında” qanun layihəsində əksini tapıb.
Beləliklə, gələn il üçün yaşayış minimumu 15 manat artırılacaq.
Yaşayış minimumu 2026-cı ildə əmək qabiliyyətli əhali üçün 317 manat, pensiyaçılar üçün 245 manat, uşaqlar üçün 260 manat məbləğində müəyyən ediləcək.
Müzakirələrdən sonra layihə səsverməyə çıxarılaraq birinci oxunuşda qəbul edilib.
Gələn il üçün yaşayış minimumu ölkə üzrə 300 manat olacaq.

The minimum subsistence level for next year will be 300 manats
This is reflected in the draft law “On the minimum subsistence level in the Republic of Azerbaijan for 2026,” which was discussed today at the session of the Milli Majlis.
Thus, the minimum subsistence level for next year will be increased by 15 manats.
In 2026, the minimum subsistence level will be set at 317 manats for the working-age population, 245 manats for pensioners, and 260 manats for children.
After discussions, the draft was put to a vote and adopted in the first reading.
The minimum subsistence level for next year will be 300 manats nationwide.