Gələn il üçün yaşayış minimumu 300 manat olacaq
Bu, Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılan “Azərbaycan Respublikasında 2026-cı il üçün yaşayış minimumu haqqında” qanun layihəsində əksini tapıb.
Beləliklə, gələn il üçün yaşayış minimumu 15 manat artırılacaq.
Yaşayış minimumu 2026-cı ildə əmək qabiliyyətli əhali üçün 317 manat, pensiyaçılar üçün 245 manat, uşaqlar üçün 260 manat məbləğində müəyyən ediləcək.
Müzakirələrdən sonra layihə səsverməyə çıxarılaraq birinci oxunuşda qəbul edilib.
Gələn il üçün yaşayış minimumu ölkə üzrə 300 manat olacaq.

Прожиточный минимум на следующий год составит 300 манатов
Это отражено в проекте закона «О прожиточном минимуме в Азербайджанской Республике на 2026 год», вынесенном сегодня на обсуждение на заседании Милли Меджлиса.
Таким образом, прожиточный минимум на следующий год будет увеличен на 15 манатов.
В 2026 году прожиточный минимум для трудоспособного населения составит 317 манатов, для пенсионеров — 245 манатов, для детей — 260 манатов.
После обсуждений проект был вынесен на голосование и принят в первом чтении.
Прожиточный минимум на следующий год по стране составит 300 манатов.