Sadələşdirilmiş vergi ilə bağlı yeni qayda gəlir - LİMİT 2 DƏFƏ ARTIRILIR
Artıq vergi ödəyicisinin pərakəndə ticarət və vergi orqanında uçotda olmayan şəxslərə göstərilən xidmətlər üzrə nağdsız qaydada POS-terminal vasitəsilə aparılan ödəmələr əsasında formalaşan dövriyyəsi 0,5 əmsal tətbiq edilməklə nəzərə alınacaq. 200 min manat olan limitin 2 dəfə artırılaraq 400 min manata çatdırılması nəzərdə tutulur.
Layihəyə əsasən, vergi tutulan əməliyyatların həcmi müəyyən edilərkən vergi ödəyicisinin pərakəndə ticarət və vergi orqanında uçotda olmayan şəxslərə göstərilən xidmətlər üzrə nağdsız qaydada POS-terminal vasitəsilə aparılan ödəmələr əsasında formalaşan dövriyyəsi 0,5 əmsal tətbiq edilməklə nəzərə alınacaq.
Qeyd edək ki, əlavə dəyər vergisinin (ƏDV) məqsədləri üçün qeydiyyata alınmamış və ardıcıl 12 aylıq dövrün istənilən ayında (aylarında) vergi tutulan əməliyyatların həcmi 200.000 manat və ondan az olan şəxslər sadələşdirilmiş verginin ödəyicisi olmaq hüququna malikdir.
Beləliklə, sadələşdirilmiş verginin ödəyicisi olmaq hüququ müəyyənləşdirilərkən artıq vergi ödəyicisinin pərakəndə ticarət və vergi orqanında uçotda olmayan şəxslərə göstərilən xidmətlər üzrə nağdsız qaydada POS-terminal vasitəsilə aparılan ödəmələr əsasında formalaşan dövriyyəsi 0,5 əmsal tətbiq edilməklə nəzərə alınacaq.
aşqa sözlə, 2016-cı ildən sonra malların qiymətlərinin, xidmətlərin, əhalinin pul gəlirlərinin artmasına baxmayaraq sadələşdirilmiş vergi ödəyiciləri üçün müəyyən olunmuş limit həddi 12 ayın istənilən dövrü üçün 200 min manat olaraq qalmaqda idi. İndi isə bu limitin 2 dəfə artırılaraq 400 min manata çatdırılması nəzərdə tutulur ki, bu da kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərini vergidən yayınmaqdan çəkindirməyə və şəffaflığın artmasına xidmət edəcək.
Sadələşdirilmiş vergi əhaliyə göstərilən xidmətlər üzrə nağdsız qaydada POS-terminal vasitəsilə aparılan ödəmələr əsasında formalaşan vergitutma obyekti üzrə isə 2026-cı il yanvarın 1-dən 3 il müddətinə 6 faiz dərəcə ilə hesablanacaq. Beləliklə, sadələşdirilmiş vergi dərəcəsi 8%-dən 6%-ə endiriləcək. Nağdsız ödəmələr nəzarət-kassa aparatına vahid əməliyyat sistemində inteqrasiya edilmiş POS-terminal vasitəsilə aparılmalıdır.
Bu, 2026-cı il yanvarın 1-dən sonra həyata keçirilən vergi tutulan əməliyyatlara münasibətdə tətbiq olunacaq.

A new rule regarding the simplified tax is coming — the LIMIT is being DOUBLED
The taxpayer’s turnover formed on the basis of non-cash payments made through a POS terminal for retail trade and services provided to individuals not registered with the tax authorities will now be taken into account by applying a coefficient of 0.5. It is proposed to double the current limit of 200,000 manats to 400,000 manats.
According to the draft, when determining the volume of taxable operations, the taxpayer’s turnover formed through non-cash payments via POS terminals for retail trade and services rendered to persons not registered with the tax authority will be considered with a coefficient of 0.5.
It should be noted that individuals who are not registered for VAT purposes and whose taxable operations do not exceed 200,000 manats in any month(s) within any consecutive 12-month period are eligible to be simplified tax payers.
Thus, when determining eligibility for simplified tax status, the taxpayer’s turnover formed through non-cash POS-terminal payments for retail trade and services to unregistered persons will now be included with a coefficient of 0.5.
In other words, although prices of goods, services, and public income have increased since 2016, the simplified tax limit remained at 200,000 manats for any 12-month period. Now it is planned to increase this limit twofold — up to 400,000 manats, which will help prevent tax evasion among small and medium-sized businesses and improve transparency.
The simplified tax for services rendered to the population based on non-cash POS-terminal payments will be calculated at a rate of 6% for a period of three years starting from January 1, 2026. Thus, the simplified tax rate will be reduced from 8% to 6%. Non-cash payments must be made through POS terminals integrated into the unified operational system of cash registers.
These provisions will apply to taxable transactions carried out after January 1, 2026.