Bayramqabağı iş gününün qısaldılması natamam iş rejimində işləyənlərə də tətbiq edilir?
Əmək Məcəlləsinin 108-ci maddəsinə əsasən, səsvermə, bu Məcəllənin 105-ci maddəsində göstərilən iş günü hesab edilməyən bayram günləri və ümumxalq hüzn günü qabağı iş gününün müddəti həftəlik iş günlərinin sayından asılı olmayaraq, bir saat qısaldılır.
Bəs qanunvericiliyin bu tələbi natamam və 6 günlük iş rejimi ilə işləyən işçilərə də şamil edilirmi? suala ekspert Kəmalə Yusifova aydınlıq gətirir.
Altıgünlük iş həftəsi ilə işləyən müəssisələrdə bilavasitə səhərisi gün istirahət günü olan iş gününün müddəti 6 saatdan çox ola bilməz. Həftəlik norma 40 saat olduqda gündəlik iş vaxtının müddəti 7 saatdan və bilavasitə səhərisi gün istirahət günü olan iş gününün müddəti isə 6 saatdan çox ola bilməz.
Misal 1: Tutaq ki, 8 Noyabr - Zəfər Günü həftənin cümə gününə düşür, belə olan halda cümə axşamı iş saatı 7 saat deyil, 6 saat olacaq. Yəni 1 saat qısaldılma tətbiq ediləcək.
Əmək Məcəlləsinin 91, 92 və 93-cü maddələrində nəzərdə tutulmuş hallarda iş saatları qısaldılmış olduğu üçün qısaldılma tətbiq edilmir.
Misal 2: 91-ci maddəyə əsasən, hamilə qadınlarda həftəlik iş saatı 36 saatdan çox ola bilməz. 6 günlük iş rejimi ilə işləyən hamilə qadın günlük 6 saat çalışır. 8 noyabr həftənin cümə gününə düşərsə, cümə axşamı iş saatı 6 saat olaraq qalacaq.
Misal 3: İşçi 5 günlük iş rejimi ilə işləyir. 20 Yanvar - Hüzn Günü həftənin bazar gününə düşür. Şənbə günü işçinin istirahət günü olduğuna görə, cümə günü iş saatında qısaldılma edilməyəcək.
Natamam iş rejimi ilə bağlı Əmək Məcəlləsinin 94-cü maddəsində göstərilib ki, əmək müqaviləsi bağlanarkən, habelə əmək münasibətləri prosesində işçi ilə işəgötürənin qarşılıqlı razılığı ilə natamam iş vaxtı - natamam iş günü, yaxud natamam iş həftəsi müəyyən edilə bilər. Natamam iş vaxtının müddəti və onun qüvvədə olduğu zamanın - ayın, ilin davamiyyəti tərəflərin razılığı ilə müəyyən edilir və əmək funksiyasını natamam iş vaxtında yerinə yetirən işçilərin bu Məcəllə və ya əmək müqaviləsi ilə müəyyən edilmiş əmək hüquqlarının hər hansı şəkildə məhdudlaşdırılması yolverilməzdir.
Maddədən də görünür ki, natamam iş rejimi ilə işləyən işçinin Əmək Məcəlləsi üzrə hüquqları məhdudlaşdırıla bilməz və bu səbəbdən, 1 saat qısaldılma onlara da şamil edilməlidir.

Does the reduction of working hours on the day before a public holiday also apply to employees working under a part-time (reduced working hours) regime?
According to Article 108 of the Labour Code, the duration of the working day preceding the voting day, public holidays that are not considered working days under Article 105 of this Code, and the National Mourning Day shall be reduced by one hour, regardless of the number of working days in a week.
So, does this legal requirement also apply to employees working under a part-time (incomplete) schedule or a six-day work regime? Expert Kamala Yusifova provides clarification.
In enterprises operating under a six-day work week, the duration of the working day that directly precedes a rest day must not exceed 6 hours. When the weekly norm is 40 hours, the daily working time must not exceed 7 hours, and the working day that directly precedes a rest day must not exceed 6 hours.
Example 1: Suppose that 8 November – Victory Day – falls on a Friday. In that case, the working hours on Thursday will not be 7 hours but 6 hours. That means a one-hour reduction will be applied.
In the cases provided under Articles 91, 92 and 93 of the Labour Code, the working hours are already reduced; therefore, an additional reduction is not applied.
Example 2: According to Article 91, the weekly working time for pregnant women cannot exceed 36 hours. A pregnant woman working under a six-day schedule works 6 hours per day. If 8 November falls on a Friday, then her working hours on Thursday will remain 6 hours.
Example 3: The employee works under a five-day work schedule. 20 January – the National Mourning Day – falls on a Sunday. Since Saturday is the employee’s rest day, the working hours on Friday will not be reduced.
Regarding part-time work, Article 94 of the Labour Code states that when concluding an employment contract, or during the course of employment, the employer and employee may mutually agree to establish part-time working hours — a part-time workday or part-time workweek. The duration of part-time work and the period during which it applies — monthly or yearly — is determined by mutual agreement, and any limitation of the labour rights of an employee performing job duties under part-time working hours is not permitted.
As the article indicates, the labour rights of an employee working under a part-time regime cannot be restricted under the Labour Code. Therefore, the one-hour reduction should also apply to them.