Sənaye məhəlləsi rezidentinə qeydiyyat şəhadətnaməsi verilməsi üçün rüsum tətbiq olunacaq
Nazirlər Kabineti 13 may 2015-ci il tarixli qərarı ilə təsdiqlənmiş "Sənaye məhəllələri haqqında Nümunəvi Əsasnamə"də dəyişiklik edib.
Bununla bağlı Baş nazir Əli Əsədov yeni qərar imzalayıb. Qərara əsasən, sənaye məhəlləsinin rezidentinin qeydiyyat şəhadətnaməsinin verilməsinə görə "Dövlət rüsumu haqqında" qanunla müəyyən edilmiş məbləğdə dövlət rüsumu tutulacaq.
İdarəedici təşkilat sənaye məhəlləsinin rezidentinin qeydiyyat şəhadətnaməsinin verilməsi üçün dövlət rüsumunu ödəmək vəzifəsi barədə 2 iş günü müddətində ərizəçiyə şifahi və yaxud yazılı formada məlumat verir. Ərizəçi məlumat alındığı tarixdən 5 iş günü müddətində sənaye məhəlləsinin rezidentinin qeydiyyat şəhadətnaməsinin verilməsi üçün dövlət rüsumunu ödəyir və ödənişi təsdiq edən sənədi idarəedici təşkilata təqdim edir.
Ərizəçi dövlət rüsumu ödənilməsi faktını təsdiqləyən sənədi təqdim etdikdən sonra sənaye məhəlləsinin rezidentinin qeydiyyat şəhadətnaməsi 2 iş günündən gec olmayaraq ərizəçiyə təqdim edilir və yaxud sifarişli poçtla göndərilir. Dövlət rüsumunun ödənilməsi faktını təsdiq edən sənəd bu Əsasnamənin 8.6-1-ci bəndində nəzərdə tutulan müddətdə təqdim edilmədikdə idarəedici təşkilat sənaye məhəlləsinin rezidentinin qeydiyyat şəhadətnaməsini ləğv elir və bu barədə məlumat 2 iş günü müddətində ərizəçiyə göndərir.

A fee will be charged for issuing a registration certificate to an industrial park resident
The Cabinet of Ministers has amended the “Model Regulation on Industrial Zones” approved on 13 May 2015.
Prime Minister Ali Asadov has signed a new decision in this regard. According to the decision, a state fee—set by the Law “On State Fees”—will be charged for issuing a registration certificate to an industrial zone resident.
The managing organization must inform the applicant, verbally or in writing, within 2 business days about the obligation to pay the state fee for issuing the registration certificate. The applicant must pay the fee within 5 business days from the date of receiving the notification and submit the payment confirmation document to the managing organization.
After the applicant submits the payment confirmation, the registration certificate of the industrial zone resident must be issued or sent by registered mail within 2 business days. If the payment document is not submitted within the period specified in clause 8.6-1 of the Regulation, the managing organization cancels the registration certificate and notifies the applicant within 2 business days.