Sənaye məhəlləsi rezidentinə qeydiyyat şəhadətnaməsi verilməsi üçün rüsum tətbiq olunacaq
Nazirlər Kabineti 13 may 2015-ci il tarixli qərarı ilə təsdiqlənmiş "Sənaye məhəllələri haqqında Nümunəvi Əsasnamə"də dəyişiklik edib.
Bununla bağlı Baş nazir Əli Əsədov yeni qərar imzalayıb. Qərara əsasən, sənaye məhəlləsinin rezidentinin qeydiyyat şəhadətnaməsinin verilməsinə görə "Dövlət rüsumu haqqında" qanunla müəyyən edilmiş məbləğdə dövlət rüsumu tutulacaq.
İdarəedici təşkilat sənaye məhəlləsinin rezidentinin qeydiyyat şəhadətnaməsinin verilməsi üçün dövlət rüsumunu ödəmək vəzifəsi barədə 2 iş günü müddətində ərizəçiyə şifahi və yaxud yazılı formada məlumat verir. Ərizəçi məlumat alındığı tarixdən 5 iş günü müddətində sənaye məhəlləsinin rezidentinin qeydiyyat şəhadətnaməsinin verilməsi üçün dövlət rüsumunu ödəyir və ödənişi təsdiq edən sənədi idarəedici təşkilata təqdim edir.
Ərizəçi dövlət rüsumu ödənilməsi faktını təsdiqləyən sənədi təqdim etdikdən sonra sənaye məhəlləsinin rezidentinin qeydiyyat şəhadətnaməsi 2 iş günündən gec olmayaraq ərizəçiyə təqdim edilir və yaxud sifarişli poçtla göndərilir. Dövlət rüsumunun ödənilməsi faktını təsdiq edən sənəd bu Əsasnamənin 8.6-1-ci bəndində nəzərdə tutulan müddətdə təqdim edilmədikdə idarəedici təşkilat sənaye məhəlləsinin rezidentinin qeydiyyat şəhadətnaməsini ləğv elir və bu barədə məlumat 2 iş günü müddətində ərizəçiyə göndərir.

Для выдачи свидетельства о регистрации резиденту промышленного парка будет взиматься пошлина
Постановлением Кабинета Министров от 13 мая 2015 года были внесены изменения в утверждённое «Примерное положение о промышленных кварталах».
В связи с этим премьер-министр Али Асадов подписал новое решение. Согласно постановлению, за выдачу свидетельства о регистрации резидента промышленного квартала будет взиматься государственная пошлина в размере, установленном законом «О государственной пошлине».
Управляющая организация в течение 2 рабочих дней устно или письменно информирует заявителя об обязанности оплатить государственную пошлину за выдачу свидетельства о регистрации резидента промышленного квартала. Заявитель в течение 5 рабочих дней со дня получения уведомления оплачивает государственную пошлину и предоставляет документ, подтверждающий оплату, управляющей организации.
После представления документа, подтверждающего оплату государственной пошлины, свидетельство о регистрации резидента промышленного квартала выдается заявителю не позднее чем в течение 2 рабочих дней либо отправляется заказным письмом. Если документ об оплате не был предоставлен в срок, указанный в пункте 8.6-1 данного Положения, управляющая организация аннулирует свидетельство и уведомляет заявителя в течение 2 рабочих дней.