Elektromobil və "hibrid"lərin ƏDV-yə cəlb edilməsi yerli istehsala dəstək məqsədi daşıyır
2019-cu ildən etibarən elektrik mühərrikli avtomobillərin idxalı, 2022-ci ildən isə həm idxalı, həm də satışı ƏDV-dən azad edilib. Hibrid mühərrikli avtomobillər üçün də 2022-ci ildən başlayaraq 4 il müddətinə ƏDV güzəşti tətbiq olunur.
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin Vergi siyasəti baş idarəsinin rəisi Nicat İmanov bildirib ki, bu güzəştlər elektrik və hibrid nəqliyyat vasitələrinə olan marağı artıraraq ölkənin avtomobil parkının yenilənməsinə müsbət təsir göstərib. Eyni zamanda, 2023-cü ildən yerli avtomobil istehsalı ilə məşğul olan şəxslər də vergidən azad edilib.
Son dövrlərdə yerli istehsalın həcmi artıb, eyni zamanda növbəti ildən elektrik və hibrid avtomobillərin ölkəmizdə istehsalı da planlaşdırılır. Yerli istehsalın ardıcıl genişlənməsi ölkədə əlavə dəyərin yaranmasını təmin edir.
Bu baxımdan dövlətin həyata keçirdiyi proteksionist siyasət minik avtomobilləri üzrə istehsalın stimullaşdırılmasına, daxili bazarın qorunmasına və avtomobil istehsalında lokallaşdırmanın dəstəklənməsinə yönəlib. Dövlətin bu siyasətinin vergi təşviqləri ilə müşayiət olunması tamamilə məntiqlidir və mövcud vergi güzəştləri məhz yerli sənayenin inkişafı və investisiya imkanlarının genişləndirilməsinə xidmət edir.
“Hazırda ölkə ərazisində istehsal olunan minik avtomobillərinin, o cümlədən elektrik və hibrid modellərin satışı 2023-cü ildən başlayaraq 10 il müddətinə ƏDV-dən azad edilib. Yerli istehsalın təşviqi və yaşıl iqtisadiyyatın dəstəklənməsi məqsədilə 2026-cı ildən bu sahədə vergi siyasətinin növbəti mərhələsinə keçid nəzərdə tutulur. Belə ki, yerli istehsal edilmiş elektrik və hibrid avtomobilləri ƏDV-dən azad ediləcək. Bununla yanaşı, yerli istehsal məqsədləri üçün yığımı tam başa çatmamış elektrik mühərrikli avtobusların idxalı 1 yanvar 2027-ci ilədək ƏDV-dən azad ediləcək”
Xatırladaq ki, gələn il yanvarın 1-dən hibrid və elektrik mühərrikli minik avtomobillərin idxalı və satışına ƏDV tətbiq ediləcək.

The taxation of electric and hybrid vehicles with VAT aims to support local production
Since 2019, the import of electric vehicles, and since 2022 both their import and sale, have been exempt from VAT. For hybrid vehicles, a four-year VAT exemption has also been applied starting from 2022.
Nijat Imanov, Head of the Tax Policy Department of the State Tax Service under the Ministry of Economy, stated that these incentives have increased interest in electric and hybrid vehicles and positively contributed to the renewal of the country's vehicle fleet. At the same time, since 2023, individuals engaged in local automobile production have also been exempt from taxes.
In recent years, the volume of local production has increased, and starting next year, the production of electric and hybrid vehicles within the country is planned. The consistent expansion of local production ensures the creation of additional value in the economy.
In this context, the protectionist policy implemented by the government is aimed at stimulating the production of passenger cars, protecting the domestic market, and supporting localization in automobile manufacturing. Accompanying this policy with tax incentives is entirely logical, and the existing tax exemptions serve to develop local industry and expand investment opportunities.
“Currently, the sale of domestically produced passenger cars, including electric and hybrid models, has been exempt from VAT for a period of 10 years starting from 2023. To promote local production and support the green economy, the next stage of tax policy in this sector is planned to begin in 2026. Accordingly, domestically produced electric and hybrid vehicles will be exempt from VAT. In addition, the import of partially assembled electric buses intended for local production will be exempt from VAT until January 1, 2027.”
It should be noted that starting from January 1 of next year, VAT will be applied to the import and sale of hybrid and electric passenger vehicles.