Qeyri-rezidentlərin reklam xidmətlərinə ƏDV tətbiqi
Bildiririk ki, Azərbaycan Respublikasında daimi nümayəndəliyi olmayan qeyri-rezidentin Azərbaycan mənbəyindən əldə etdiyi gəlirlərindən verginin tutulması Vergi Məcəlləsinin 125-ci maddəsi ilə, Azərbaycan mənbəyindən gəlirin əhatə dairəsi isə Vergi Məcəlləsinin 13.2.16-cı maddəsi ilə tənzimlənir.
Buna əsasən Azərbaycan Respublikasında daimi nümayəndəliyi olmayan qeyri-rezident sosial media platformaları tərəfindən elektron ticarət qaydasında göstərilən reklam xidmətlərinə görə əldə etdikləri gəlirlərdən ödəmə mənbəyində vergi tutulmur.
Bununla yanaşı, Azərbaycan Respublikasında daimi nümayəndəliyi olmayan qeyri-rezident sosial media platformaları tərəfindən rezident şəxslərə reklam xidmətlərinin göstərilməsi 18 faiz dərəcə ilə ƏDV-yə cəlb edilir.
Belə ki, Vergi Məcəlləsinin 168.1.5-ci maddəsinin müddəalarına əsasən reklam xidmətlərinin göstərilməsi zamanı ƏDV-nin məqsədləri üçün işlərin görüldüyü və ya xidmətlərin göstərildiyi yer işlərin və ya xidmətlərin alıcısının yerləşdiyi və ya qeydiyyatda olduğu yer hesab olunur.
Nəzrərinizə çatdırırıq ki, Vergi agenti ƏDV-nin məqsədləri üçün qeydiyyatdan keçmişdirsə, hesablanan vergi, əməliyyatın aparıldığı ay üçün ƏDV-nin bəyannaməsi verilərkən ödənilir. Hesablanan verginin ödənilməsini təsdiq edən ödəmə sənədi bu Məcəllənin 175-ci maddəsinin müddəalarına uyğun olaraq vergi agentinə ƏDV-nin məbləğini əvəzləşdirmək hüququnu verən elektron qaimə-fakturadır.
Vergi agenti ƏDV-nin məqsədləri üçün qeydiyyatdan keçməmişdirsə, o hesablanan vergini bu maddəyə uyğun olaraq qeyri-rezidentə ödəmə verildikdən sonra 7 gün ərzində ödəməyə və növbəti ayın 20-dək müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən müəyyən edilmiş formada ƏDV bəyannaməsi verməyə borcludur.
Bu Məcəlləyə uyğun olaraq vergi agentinin qeyri-rezidentə ödənilməli olan məbləğ ƏDV-nin hesablanması üzrə əməliyyatları vergi agentinin ƏDV-nin məqsədləri üçün qeydiyyata alınmasına görə müəyyənləşdirilən vergi tutulan əməliyyatlarına aid edilmir. Vergi agenti qeyri-rezidentə ödənilməli olan məbləğə ƏDV-ni hesablayaraq büdcəyə ödədikdə, ödəniş sənədlərində vergini qeyri-rezidentdə ödədiyi məbləğdən hesabladığı barədə müvafiq qeyd aparmalıdır.

Application of VAT to non-resident advertising services
We would like to inform you that the taxation of income derived from Azerbaijani sources by a non-resident who does not have a permanent establishment in the Republic of Azerbaijan is regulated by Article 125 of the Tax Code, while the scope of income considered to be from an Azerbaijani source is defined by Article 13.2.16 of the Tax Code.
Accordingly, income obtained by non-resident social media platforms—without a permanent establishment in Azerbaijan—from advertising services provided through electronic commerce is not subject to withholding tax at the source.
However, advertising services provided by such non-resident social media platforms to resident individuals or entities of Azerbaijan are subject to VAT at the rate of 18%.
According to Article 168.1.5 of the Tax Code, for the purpose of VAT, the place of performance of work or provision of advertising services is considered to be the place where the recipient of the services is located or registered.
Please note that if the tax agent is registered for VAT purposes, the calculated tax must be paid when submitting the VAT declaration for the month in which the transaction occurred. The payment document confirming the tax payment is an electronic invoice issued in accordance with Article 175 of the Tax Code, granting the tax agent the right to offset the VAT amount.
If the tax agent is not registered for VAT purposes, they are obliged to pay the calculated tax within 7 days after making the payment to the non-resident and submit the VAT declaration in the prescribed form by the 20th day of the following month.
Under the Tax Code, the amount payable by the tax agent to the non-resident is not considered a taxable transaction requiring VAT registration. When the tax agent calculates and pays VAT on the amount payable to the non-resident, they must include an appropriate note in the payment documents indicating that the tax was calculated based on the amount paid to the non-resident.