Qeyri-rezidentlərin reklam xidmətlərinə ƏDV tətbiqi
Bildiririk ki, Azərbaycan Respublikasında daimi nümayəndəliyi olmayan qeyri-rezidentin Azərbaycan mənbəyindən əldə etdiyi gəlirlərindən verginin tutulması Vergi Məcəlləsinin 125-ci maddəsi ilə, Azərbaycan mənbəyindən gəlirin əhatə dairəsi isə Vergi Məcəlləsinin 13.2.16-cı maddəsi ilə tənzimlənir.
Buna əsasən Azərbaycan Respublikasında daimi nümayəndəliyi olmayan qeyri-rezident sosial media platformaları tərəfindən elektron ticarət qaydasında göstərilən reklam xidmətlərinə görə əldə etdikləri gəlirlərdən ödəmə mənbəyində vergi tutulmur.
Bununla yanaşı, Azərbaycan Respublikasında daimi nümayəndəliyi olmayan qeyri-rezident sosial media platformaları tərəfindən rezident şəxslərə reklam xidmətlərinin göstərilməsi 18 faiz dərəcə ilə ƏDV-yə cəlb edilir.
Belə ki, Vergi Məcəlləsinin 168.1.5-ci maddəsinin müddəalarına əsasən reklam xidmətlərinin göstərilməsi zamanı ƏDV-nin məqsədləri üçün işlərin görüldüyü və ya xidmətlərin göstərildiyi yer işlərin və ya xidmətlərin alıcısının yerləşdiyi və ya qeydiyyatda olduğu yer hesab olunur.
Nəzrərinizə çatdırırıq ki, Vergi agenti ƏDV-nin məqsədləri üçün qeydiyyatdan keçmişdirsə, hesablanan vergi, əməliyyatın aparıldığı ay üçün ƏDV-nin bəyannaməsi verilərkən ödənilir. Hesablanan verginin ödənilməsini təsdiq edən ödəmə sənədi bu Məcəllənin 175-ci maddəsinin müddəalarına uyğun olaraq vergi agentinə ƏDV-nin məbləğini əvəzləşdirmək hüququnu verən elektron qaimə-fakturadır.
Vergi agenti ƏDV-nin məqsədləri üçün qeydiyyatdan keçməmişdirsə, o hesablanan vergini bu maddəyə uyğun olaraq qeyri-rezidentə ödəmə verildikdən sonra 7 gün ərzində ödəməyə və növbəti ayın 20-dək müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən müəyyən edilmiş formada ƏDV bəyannaməsi verməyə borcludur.
Bu Məcəlləyə uyğun olaraq vergi agentinin qeyri-rezidentə ödənilməli olan məbləğ ƏDV-nin hesablanması üzrə əməliyyatları vergi agentinin ƏDV-nin məqsədləri üçün qeydiyyata alınmasına görə müəyyənləşdirilən vergi tutulan əməliyyatlarına aid edilmir. Vergi agenti qeyri-rezidentə ödənilməli olan məbləğə ƏDV-ni hesablayaraq büdcəyə ödədikdə, ödəniş sənədlərində vergini qeyri-rezidentdə ödədiyi məbləğdən hesabladığı barədə müvafiq qeyd aparmalıdır.

Применение НДС к рекламным услугам нерезидентов
Сообщаем, что удержание налога с доходов нерезидента, не имеющего постоянного представительства в Азербайджанской Республике, полученных из источников в Азербайджане, регулируется статьёй 125 Налогового кодекса, а сфера охвата доходов из азербайджанских источников — статьёй 13.2.16 Налогового кодекса.
На этом основании доходы нерезидентов — социальных медиа-платформ, не имеющих постоянного представительства в Азербайджане, полученные за рекламные услуги, оказываемые в электронном торговом формате, не подлежат удержанию налога у источника выплаты.
В то же время оказание рекламных услуг резидентам Азербайджанской Республики нерезидентами — социальными медиа-платформами, не имеющими постоянного представительства, облагается НДС по ставке 18%.
Согласно положениям статьи 168.1.5 Налогового кодекса, при оказании рекламных услуг местом выполнения работ или оказания услуг для целей НДС считается место нахождения или регистрации получателя услуг.
Сообщаем, что если налоговый агент зарегистрирован для целей НДС, исчисленный налог уплачивается при подаче декларации по НДС за месяц, в котором была осуществлена операция. Платёжный документ, подтверждающий уплату налога, является электронным счет-фактурой, дающей налоговому агенту право на зачет суммы НДС в соответствии со статьёй 175 Налогового кодекса.
Если налоговый агент не зарегистрирован для целей НДС, он обязан уплатить исчисленный НДС в течение 7 дней после осуществления платежа нерезиденту и подать декларацию по НДС по установленной форме до 20-го числа следующего месяца.
В соответствии с Кодексом, сумма, подлежащая выплате нерезиденту налоговым агентом, не относится к облагаемым операциям, определяемым для регистрации в целях НДС. При уплате НДС в бюджет налоговый агент должен указать в платежных документах, что налог был исчислен с суммы, выплачиваемой нерезиденту.