Maliyyə naziri: "Azərbaycan gəlir vergisinin dərəcəsini 50 % aşağı salır"
Azərbaycan gəlir vergisi ilə bağlı daimi güzəştli rejim tətbiq edir, bu verginin dərəcəsini 50 % aşağı salır.
Bunu Sahil Babayev Milli Məclisin bugünkü plenar iclasında "2026-cı il dövlət büdcəsi haqqında" qanun layihəsinin ikinci oxunuş müzakirəsində bildirib.
"Qanuna dəyişiklik edilməsəydi 2 500 manata qədər gəlir 14 %-lə, 2500 manatdan artıq gəlir isə 25 %-lə cəlb ediləcəkdi. Lakin Azərbaycan hökuməti yenə də özəl və qeyri-neft-qaz sektorunun inkişafını, bu sektorun ehtiyacını nəzərə alaraq növbəti böyük güzəştli rejim tətbiq edir, 14 %-lik vergini 7 %-ə salırıq. Özü də bunu tədricən edirik.
Yəni, 2026-cı ildə muzdla işləyənlərin böyük əksəriyyətini əhatə edən 2500 manata qədər gəliri olan şəxslərin ödəyəcəyi gəlir vergisi cəmi 3 %-dir. Və mən bir daha da həm hörmətli həmkarlarıma, deputatlarımıza, eyni zamanda ekspertlərimizə çağırış edirəm ki, istənilən ölkənin vergi rejimini araşdırsınlar və görsünlər gəlir vergisinin 3 % olduğu necə ölkə var. Bu, çox böyük bir güzəştdir və Azərbaycan hökumətinin özəl sektorun inkişafı üçün yaratdığı növbəti imtiyazdır", - deyə o qeyd edib.

Министр финансов: «Азербайджан снижает ставку подоходного налога на 50 %»
Об этом заявил Сахиль Бабаев на сегодняшнем пленарном заседании Милли Меджлиса во время второго чтения законопроекта «О государственном бюджете на 2026 год».
«Если бы изменения в закон не были внесены, доходы до 2500 манатов облагались бы по ставке 14 %, а доходы свыше 2500 манатов — по ставке 25 %. Однако правительство Азербайджана, вновь учитывая развитие частного и ненефтегазового сектора и его потребности, вводит очередной крупный льготный режим, снижая налог со ставки 14 % до 7 %. Причём мы делаем это поэтапно.
Так, в 2026 году подоходный налог, который будут платить лица с доходом до 2500 манатов — а это подавляющее большинство наёмных работников — составит всего 3 %. И я ещё раз призываю уважаемых коллег, депутатов и наших экспертов изучить налоговые режимы других стран и посмотреть, в скольких странах подоходный налог составляет 3 %. Это очень большая льгота и очередное преимущество, созданное правительством Азербайджана для развития частного сектора», — отметил он.
Азербайджан применяет постоянный льготный режим по подоходному налогу, снижая его ставку на 50 %.