Maliyyə naziri: "Azərbaycan gəlir vergisinin dərəcəsini 50 % aşağı salır"
Azərbaycan gəlir vergisi ilə bağlı daimi güzəştli rejim tətbiq edir, bu verginin dərəcəsini 50 % aşağı salır.
Bunu Sahil Babayev Milli Məclisin bugünkü plenar iclasında "2026-cı il dövlət büdcəsi haqqında" qanun layihəsinin ikinci oxunuş müzakirəsində bildirib.
"Qanuna dəyişiklik edilməsəydi 2 500 manata qədər gəlir 14 %-lə, 2500 manatdan artıq gəlir isə 25 %-lə cəlb ediləcəkdi. Lakin Azərbaycan hökuməti yenə də özəl və qeyri-neft-qaz sektorunun inkişafını, bu sektorun ehtiyacını nəzərə alaraq növbəti böyük güzəştli rejim tətbiq edir, 14 %-lik vergini 7 %-ə salırıq. Özü də bunu tədricən edirik.
Yəni, 2026-cı ildə muzdla işləyənlərin böyük əksəriyyətini əhatə edən 2500 manata qədər gəliri olan şəxslərin ödəyəcəyi gəlir vergisi cəmi 3 %-dir. Və mən bir daha da həm hörmətli həmkarlarıma, deputatlarımıza, eyni zamanda ekspertlərimizə çağırış edirəm ki, istənilən ölkənin vergi rejimini araşdırsınlar və görsünlər gəlir vergisinin 3 % olduğu necə ölkə var. Bu, çox böyük bir güzəştdir və Azərbaycan hökumətinin özəl sektorun inkişafı üçün yaratdığı növbəti imtiyazdır", - deyə o qeyd edib.

Minister of Finance: “Azerbaijan is reducing the income tax rate by 50%”
Sahil Babayev stated this during today’s plenary session of the Milli Majlis while discussing the draft law “On the state budget for 2026” in its second reading.
“If no amendments had been made to the law, income up to 2,500 manats would be taxed at 14%, and income above 2,500 manats at 25%. However, the Government of Azerbaijan, taking into account the development of the private and non-oil-gas sector and its needs, is introducing another major preferential regime and reducing the 14% tax rate to 7%. Moreover, we are doing this gradually.
Thus, in 2026, the income tax paid by individuals earning up to 2,500 manats—which represents the vast majority of salaried employees—will be only 3%. And I once again call on my esteemed colleagues, MPs, and experts to examine the tax systems of different countries and see how many have an income tax rate of 3%. This is a very significant concession and another privilege introduced by the Government of Azerbaijan to support the development of the private sector,” he said.
Azerbaijan is introducing a permanent preferential regime regarding income tax, reducing its rate by 50%.