Sahibkarlar üçün nağdsız əməliyyatlar üzrə vergi güzəştləri genişləndirilir
Vergi Məcəlləsinə təklif edilən növbəti dəyişikliklər paketi Milli Məclisin müzakirəsindədir. Strateji sahələrin inkişafının stimullaşdırılması, investisiya mühitinin gücləndirilməsi və kapital qoyuluşlarının artırılması ilə bağlı hədəflər nəzərə alınmaqla hazırlanmış təkliflərin bir qismi nağdsız əməliyyatların stimullaşdırılmasını əhatə edir. İctimai iaşə sektorunda nağdsız əməliyyatların təşviqi məqsədilə mühüm vergi üstünlüklərinin tətbiqi nəzərdə tutulur. Bunu Dövlət Vergi Xidmətinin (DVX) Vergi siyasəti baş idarəsinin rəisi Rəşad Nuriyev bildirib.
Onun sözlərinə görə, bu təklifin mahiyyəti ictimai iaşə fəaliyyəti göstərən şəxslərin POS-terminal vasitəsilə nağdsız dövriyyəsi üzrə vergi yükünün azaldılmasıdır:
“Qanunvericiliyə görə, 1 yanvar 2024-cü ildən tibb müəssisələrinin və özəl tibbi praktika ilə məşğul olan fiziki şəxslərin hesabat dövrü ərzində əhaliyə göstərilən tibbi xidmətlər üzrə nağdsız qaydada POS-terminal vasitəsilə aparılan ödəmələr əsasında formalaşan dövriyyəsinin 50 faizi 3 il müddətinə onların ƏDV tutulan ümumi dövriyyəsindən çıxılır.
Bu optimallaşmanın davamı olaraq, 2026-cı il yanvarın 1-dən ƏDV qeydiyyatında olan ictimai iaşə fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxslər tərəfindən ƏDV hesablanarkən onların POS-terminal vasitəsilə nağdsız qaydada ödəmələr əsasında formalaşan dövriyyəsinin 50 faizinin 3 il müddətinə ƏDV tutulan ümumi dövriyyəsindən çıxılması nəzərdə tutulur.
Bu təşəbbüs nağdsız dövriyyənin artmasına, iaşə müəssisələri üçün vergi yükünün azalmasına və onların maliyyə dayanıqlılığının gücləndirilməsinə xidmət edir”.
Nağdsız ödənişlərin stimullaşdırılması istiqamətində növbəti təklif sadələşdirilmiş vergi ödəyicisi olan iaşə xidməti göstərən vergi ödəyicilərinə aiddir:
“Bu istiqamətdə təklif edilən təşviq 8 faiz dərəcə ilə sadələşdirilmiş verginin ödəyicisi olaraq iaşə xidməti göstərən şəxslər tərəfindən POS-terminal vasitəsilə nağdsız dövriyyə üzrə sadələşdirilmiş vergi dərəcəsinin 6 faizə endirilməsidir”.
İdarə rəisi hesab edir ki, biznesə dəstəyin və nağdsız ödənişlərin artırılmasına təkan verən bu güzəştlər “kölgə iqtisadiyyat”ı ilə mübarizəyə, fiskal şəffaflığın yüksəlməsinə müsbət təsir göstərəcək. Digər tərəfdən isə iqtisadi aktivliyin yüksəlməsini və rəqəmsal ödəniş infrastrukturunun inkişafını təmin edəcək.

Tax incentives for cashless transactions are being expanded for entrepreneurs
The next package of proposed amendments to the Tax Code is currently under discussion in the Milli Majlis. Taking into account the goals of stimulating the development of strategic sectors, strengthening the investment environment, and increasing capital investment, part of the proposed changes focuses on encouraging cashless transactions. It is planned to introduce significant tax incentives to promote cashless payments in the public catering sector. This was stated by Rashad Nuriyev, Head of the Tax Policy Main Department of the State Tax Service (STS).
According to him, the essence of this proposal is to reduce the tax burden on cashless turnover conducted via POS terminals by individuals engaged in public catering activities:
“According to the legislation, starting from 1 January 2024, 50 percent of the turnover generated through cashless payments via POS terminals for medical services provided to the population by medical institutions and individuals engaged in private medical practice is deducted from their total VAT-taxable turnover for a period of 3 years.
As a continuation of this optimization, starting from 1 January 2026, when calculating VAT for persons engaged in public catering activities and registered for VAT purposes, 50 percent of the turnover generated through cashless payments via POS terminals will be deducted from their total VAT-taxable turnover for a period of 3 years.
This initiative aims to increase cashless turnover, reduce the tax burden for catering businesses, and strengthen their financial sustainability.”
The next proposal aimed at stimulating cashless payments applies to taxpayers providing catering services who are subject to the simplified tax regime:
“The proposed incentive is to reduce the simplified tax rate on cashless turnover via POS terminals from 8 percent to 6 percent for those providing catering services under the simplified tax system.”
The department head believes that these incentives, which support businesses and promote an increase in cashless payments, will have a positive impact on combating the “shadow economy” and enhancing fiscal transparency. On the other hand, they will contribute to increased economic activity and the development of digital payment infrastructure.