Sahibkarlar üçün nağdsız əməliyyatlar üzrə vergi güzəştləri genişləndirilir
Vergi Məcəlləsinə təklif edilən növbəti dəyişikliklər paketi Milli Məclisin müzakirəsindədir. Strateji sahələrin inkişafının stimullaşdırılması, investisiya mühitinin gücləndirilməsi və kapital qoyuluşlarının artırılması ilə bağlı hədəflər nəzərə alınmaqla hazırlanmış təkliflərin bir qismi nağdsız əməliyyatların stimullaşdırılmasını əhatə edir. İctimai iaşə sektorunda nağdsız əməliyyatların təşviqi məqsədilə mühüm vergi üstünlüklərinin tətbiqi nəzərdə tutulur. Bunu Dövlət Vergi Xidmətinin (DVX) Vergi siyasəti baş idarəsinin rəisi Rəşad Nuriyev bildirib.
Onun sözlərinə görə, bu təklifin mahiyyəti ictimai iaşə fəaliyyəti göstərən şəxslərin POS-terminal vasitəsilə nağdsız dövriyyəsi üzrə vergi yükünün azaldılmasıdır:
“Qanunvericiliyə görə, 1 yanvar 2024-cü ildən tibb müəssisələrinin və özəl tibbi praktika ilə məşğul olan fiziki şəxslərin hesabat dövrü ərzində əhaliyə göstərilən tibbi xidmətlər üzrə nağdsız qaydada POS-terminal vasitəsilə aparılan ödəmələr əsasında formalaşan dövriyyəsinin 50 faizi 3 il müddətinə onların ƏDV tutulan ümumi dövriyyəsindən çıxılır.
Bu optimallaşmanın davamı olaraq, 2026-cı il yanvarın 1-dən ƏDV qeydiyyatında olan ictimai iaşə fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxslər tərəfindən ƏDV hesablanarkən onların POS-terminal vasitəsilə nağdsız qaydada ödəmələr əsasında formalaşan dövriyyəsinin 50 faizinin 3 il müddətinə ƏDV tutulan ümumi dövriyyəsindən çıxılması nəzərdə tutulur.
Bu təşəbbüs nağdsız dövriyyənin artmasına, iaşə müəssisələri üçün vergi yükünün azalmasına və onların maliyyə dayanıqlılığının gücləndirilməsinə xidmət edir”.
Nağdsız ödənişlərin stimullaşdırılması istiqamətində növbəti təklif sadələşdirilmiş vergi ödəyicisi olan iaşə xidməti göstərən vergi ödəyicilərinə aiddir:
“Bu istiqamətdə təklif edilən təşviq 8 faiz dərəcə ilə sadələşdirilmiş verginin ödəyicisi olaraq iaşə xidməti göstərən şəxslər tərəfindən POS-terminal vasitəsilə nağdsız dövriyyə üzrə sadələşdirilmiş vergi dərəcəsinin 6 faizə endirilməsidir”.
İdarə rəisi hesab edir ki, biznesə dəstəyin və nağdsız ödənişlərin artırılmasına təkan verən bu güzəştlər “kölgə iqtisadiyyat”ı ilə mübarizəyə, fiskal şəffaflığın yüksəlməsinə müsbət təsir göstərəcək. Digər tərəfdən isə iqtisadi aktivliyin yüksəlməsini və rəqəmsal ödəniş infrastrukturunun inkişafını təmin edəcək.

Расширяются налоговые льготы по безналичным операциям для предпринимателей
Пакет очередных поправок, предлагаемых в Налоговый кодекс, находится на обсуждении в Милли Меджлисе. Учитывая цели по стимулированию развития стратегических сфер, укреплению инвестиционной среды и увеличению капитальных вложений, часть подготовленных предложений охватывает меры по стимулированию безналичных операций. Предусматривается введение важных налоговых льгот для поощрения безналичных платежей в секторе общественного питания. Об этом сообщил начальник Главного управления налоговой политики Государственной налоговой службы (ГНС) Рашад Нуриев.
По его словам, суть данного предложения заключается в снижении налоговой нагрузки по безналичному обороту через POS-терминал у лиц, осуществляющих деятельность в сфере общественного питания:
«Согласно законодательству, с 1 января 2024 года 50 процентов оборота, сформированного на основе безналичных платежей через POS-терминал за медицинские услуги, оказываемые населению медицинскими учреждениями и физическими лицами, занимающимися частной медицинской практикой, на срок 3 года вычитается из их общего оборота, облагаемого НДС.
В продолжение этой оптимизации, с 1 января 2026 года предусматривается, что при начислении НДС лицами, осуществляющими деятельность в сфере общественного питания и зарегистрированными по НДС, 50 процентов их оборота, сформированного на основе безналичных платежей через POS-терминал, в течение 3 лет будет вычитаться из общего оборота, облагаемого НДС.
Эта инициатива направлена на увеличение безналичного оборота, снижение налоговой нагрузки для предприятий общественного питания и укрепление их финансовой устойчивости».
Следующее предложение в направлении стимулирования безналичных платежей касается налогоплательщиков, оказывающих услуги общественного питания и являющихся плательщиками упрощённого налога:
«Предлагаемая льгота заключается в снижении ставки упрощённого налога с 8 до 6 процентов для лиц, предоставляющих услуги общественного питания и формирующих безналичный оборот через POS-терминал».
Руководитель управления считает, что данные льготы, способствующие поддержке бизнеса и росту безналичных платежей, окажут положительное влияние на борьбу с «теневой экономикой» и повышение фискальной прозрачности. С другой стороны, они обеспечат рост экономической активности и развитие инфраструктуры цифровых платежей.