Bu vergi dərəcəsi 5%-ə endirilir
“Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi haqqında” Qanun layihəsi Milli Məclisdə müzakirə olunur.
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti bu dəyişikliklərin əsaslandırılmasını hissə-hissə ictimaiyyətə təqdim edir.
Vergi Məcəlləsinin qüvvədə olan müddəalarına əsasən, Azərbaycan Respublikasının rezidenti olan fiziki şəxslər xaricdən əldə etdikləri qeyri-sahibkarlıq gəlirlərini 14 faiz vergi dərəcəsi ilə bəyan edib ödəməlidirlər. Növbəti ildən həmin vergi dərəcəsinin 14 faizdən 5 faizə endirilməsi təklif olunur.
Dəyişiklik, bir tərəfdən, xaricdən əldə edilən gəlirlərin könüllü şəkildə bəyan olunmasını təşviq edəcək, digər tərəfdən isə vergi bazasının əhatə dairəsinin genişlənməsinə xidmət göstərəcək. Bununla yanaşı, xaricdə yerləşən maliyyə vəsaitlərinin və investisiyaların ölkəyə axınını təşviqi üçün əlavə stimullar formalaşacaq, daha aşağı vergi yükü kapitalın ölkəyə qaytarılmasını iqtisadi cəhətdən daha səmərəli edəcək.

Эта налоговая ставка снижается до 5%
Проект Закона «О внесении изменений в Налоговый кодекс Азербайджанской Республики» обсуждается в Милли Меджлисе.
Налоговая служба при Министерстве экономики поэтапно представляет общественности обоснование предлагаемых изменений.
В соответствии с действующими положениями Налогового кодекса, физические лица — резиденты Азербайджанской Республики должны декларировать и уплачивать налог в размере 14% с не предпринимательских доходов, полученных из-за рубежа. Со следующего года предлагается снизить эту ставку с 14% до 5%.
Предлагаемое изменение, с одной стороны, будет стимулировать добровольное декларирование доходов, полученных из-за рубежа, а с другой — позволит расширить охват налоговой базы. Наряду с этим формируются дополнительные стимулы для привлечения в страну финансовых средств и инвестиций, находящихся за рубежом, а более низкая налоговая нагрузка сделает экономически более эффективным возврат капитала в страну.