Əmək müqaviləsi və ya ona dəyişikliklər hansı halda hüquqi qüvvəyə minir?
Əmək Məcəlləsinin 49-cü maddəsinin birinci hissəsinə əsasən, bu maddənin 2-ci və 3-cü hissələri ilə müəyyən edilmiş hallar istisna olmaqla, əmək müqaviləsi və ya ona dəyişiklik tərəflərin gücləndirilmiş elektron imzası ilə imzalandıqda, son imzalanma tarixindən əmək müqaviləsi bağlanılmış və ya ona dəyişiklik edilmiş hesab olunur və hüquqi qüvvəyə minir. Anar Bayramov bu maddə ilə bağlı diqqət yetirilməli olan məqamlara aydınlıq gətirir.
Birinci məqam elektron əmək müqaviləsinin imzalanmasında istisnaların olmasıdır. Əmək Məcəlləsinin 49-cu maddəsinin ikinci və üçünçü hissələri, müvafiq olaraq, “Hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı və dövlət reyestri haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanunu və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 8 iyul 2014-cü il tarixli 206 nömrəli fərmanı ilə təsdiq edilmiş "Dövlət orqanlarında əmək münasibətləri əmək müqaviləsi kağız üzərində yazılı formada bağlandıqda yaranan vəzifələrin (peşələrin) siyahısı" üzrə halları tənzimləyir. Qeyd edilən qanunvericiliyə uyğun olaraq, əmək müqavilələrinin hüquqi qüvvəyə minməsi ilə bağlı fərqli yanaşmalar tətbiq edilir.
İkinci məqam əmək müqaviləsi və ya ona dəyişikliklərin hər iki tərəfdən gücləndirilmiş elektron imza ilə imzalanması tələbinin olmasıdır. Əmək Məcəlləsində edilmiş son dəyişikliyədək işəgötürən və işçi arasında əmək müqaviləsi kağız formada imzalanırdı. İşəgötürən ƏMAS altsistemində tələb olunan məlumatları daxil etdikdən sonra sənədi yalnız özü elektron imza ilə imzalayırdı. Həmin prosesdən sonra dövlət qurumu tərəfindən əmək müqaviləsi bildirişi göndərilməsi ilə əmək müqaviləsi hüquqi qüvvəyə minirdi.
Yeni dəyişiklikdən sonra prosesin həyata keçirilməsi ardıcıllığı aşağıdakı kimi müəyyən edilib:
- işəgötürən ƏMAS altsistemində elektron əmək müqaviləsi hazırlayır;
- hazırlanmış əmək müqaviləsi qeydiyyata alındıqdan sonra təsdiq üçün işə qəbul olunacaq şəxsə göndərilir;
- işə qəbul olunan şəxs ƏMAS altsisteminə daxil olub, elektron kabinetində işəgötürən tərəfindən göndərilən əmək müqaviləsini gücləndirilmiş elektron imza ilə imzalayır;
- işçi tərəfindən imzalanmış əmək müqaviləsi işəgötürən tərəfindən elektron imza ilə imzalandıqdan sonra əmək müqaviləsi hüquqi qüvvəyə minmiş hesab edilir.
Bir məlumatı da qeyd edək ki, ƏMAS altsistemində edilmiş son dəyişikliklər nəticəsində əmək müqaviləsinin bağlanma tarixi avtomatik olaraq müəyyən edilib. Bu zaman işəgötürən tərəfindən əmək müqaviləsinin bağlanması tarixinə hər hansı müdaxiləyə məhdudiyyət qoyulub.

Трудовой договор или его изменения вступают в законную силу в каком случае?
Согласно первой части статьи 49 Трудового кодекса, за исключением случаев, предусмотренных частями 2 и 3 этой статьи, трудовой договор или его изменения считаются заключенными и вступают в законную силу с даты их последнего подписания, если они подписаны усиленной электронной подписью обеих сторон. Анар Байрамов разъясняет ключевые моменты, на которые следует обратить внимание в связи с этой статьей.
Первый момент — наличие исключений при подписании электронного трудового договора. Части 2 и 3 статьи 49 Трудового кодекса регулируют, соответственно, случаи, предусмотренные Законом Азербайджанской Республики «О государственной регистрации юридических лиц и государственном реестре» и списком должностей (профессий), возникающих при заключении трудовых отношений в государственных органах на бумажном носителе, утвержденным Указом Президента Азербайджанской Республики № 206 от 8 июля 2014 года. В соответствии с указанным законодательством применяются различные подходы к вступлению трудовых договоров в законную силу.
Второй момент — требование подписания трудового договора или его изменений усиленной электронной подписью обеих сторон. До последнего изменения Трудового кодекса трудовой договор между работодателем и работником подписывался на бумажном носителе. После внесения необходимых данных работодателем в подсистему ƏMAS документ подписывался только работодателем электронной подписью. После этого государственный орган направлял уведомление о трудовом договоре, и договор вступал в законную силу.
После нового изменения порядок проведения процесса установлен следующим образом:
работодатель формирует электронный трудовой договор в подсистеме ƏMAS;
после регистрации подготовленный трудовой договор направляется лицу, принимаемому на работу, для подтверждения;
принимаемое на работу лицо входит в подсистему ƏMAS и подписывает трудовой договор, направленный работодателем, усиленной электронной подписью в своем электронном кабинете;
после того как трудовой договор подписан работником и работодателем электронной подписью, договор считается вступившим в законную силу.
Следует также отметить, что в результате последних изменений в подсистеме ƏMAS дата заключения трудового договора определяется автоматически. При этом установлены ограничения на любое вмешательство работодателя в дату заключения договора.