Əmək müqaviləsi və ya ona dəyişikliklər hansı halda hüquqi qüvvəyə minir?
Əmək Məcəlləsinin 49-cü maddəsinin birinci hissəsinə əsasən, bu maddənin 2-ci və 3-cü hissələri ilə müəyyən edilmiş hallar istisna olmaqla, əmək müqaviləsi və ya ona dəyişiklik tərəflərin gücləndirilmiş elektron imzası ilə imzalandıqda, son imzalanma tarixindən əmək müqaviləsi bağlanılmış və ya ona dəyişiklik edilmiş hesab olunur və hüquqi qüvvəyə minir. Anar Bayramov bu maddə ilə bağlı diqqət yetirilməli olan məqamlara aydınlıq gətirir.
Birinci məqam elektron əmək müqaviləsinin imzalanmasında istisnaların olmasıdır. Əmək Məcəlləsinin 49-cu maddəsinin ikinci və üçünçü hissələri, müvafiq olaraq, “Hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı və dövlət reyestri haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanunu və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 8 iyul 2014-cü il tarixli 206 nömrəli fərmanı ilə təsdiq edilmiş "Dövlət orqanlarında əmək münasibətləri əmək müqaviləsi kağız üzərində yazılı formada bağlandıqda yaranan vəzifələrin (peşələrin) siyahısı" üzrə halları tənzimləyir. Qeyd edilən qanunvericiliyə uyğun olaraq, əmək müqavilələrinin hüquqi qüvvəyə minməsi ilə bağlı fərqli yanaşmalar tətbiq edilir.
İkinci məqam əmək müqaviləsi və ya ona dəyişikliklərin hər iki tərəfdən gücləndirilmiş elektron imza ilə imzalanması tələbinin olmasıdır. Əmək Məcəlləsində edilmiş son dəyişikliyədək işəgötürən və işçi arasında əmək müqaviləsi kağız formada imzalanırdı. İşəgötürən ƏMAS altsistemində tələb olunan məlumatları daxil etdikdən sonra sənədi yalnız özü elektron imza ilə imzalayırdı. Həmin prosesdən sonra dövlət qurumu tərəfindən əmək müqaviləsi bildirişi göndərilməsi ilə əmək müqaviləsi hüquqi qüvvəyə minirdi.
Yeni dəyişiklikdən sonra prosesin həyata keçirilməsi ardıcıllığı aşağıdakı kimi müəyyən edilib:
- işəgötürən ƏMAS altsistemində elektron əmək müqaviləsi hazırlayır;
- hazırlanmış əmək müqaviləsi qeydiyyata alındıqdan sonra təsdiq üçün işə qəbul olunacaq şəxsə göndərilir;
- işə qəbul olunan şəxs ƏMAS altsisteminə daxil olub, elektron kabinetində işəgötürən tərəfindən göndərilən əmək müqaviləsini gücləndirilmiş elektron imza ilə imzalayır;
- işçi tərəfindən imzalanmış əmək müqaviləsi işəgötürən tərəfindən elektron imza ilə imzalandıqdan sonra əmək müqaviləsi hüquqi qüvvəyə minmiş hesab edilir.
Bir məlumatı da qeyd edək ki, ƏMAS altsistemində edilmiş son dəyişikliklər nəticəsində əmək müqaviləsinin bağlanma tarixi avtomatik olaraq müəyyən edilib. Bu zaman işəgötürən tərəfindən əmək müqaviləsinin bağlanması tarixinə hər hansı müdaxiləyə məhdudiyyət qoyulub.

According to the first part of Article 49 of the Labor Code of Azerbaijan, except for the cases specified in parts 2 and 3 of this article, an employment contract or its amendments are considered concluded and come into legal force from the date of their last signing, provided they are signed with a reinforced electronic signature by both parties. Anar Bayramov clarifies the key points to pay attention to regarding this article.
The first point is the existence of exceptions in signing an electronic employment contract. Parts 2 and 3 of Article 49 of the Labor Code regulate, respectively, the cases defined by the Law of the Republic of Azerbaijan “On State Registration of Legal Entities and the State Register” and the list of positions (professions) arising from employment relationships in state bodies concluded in written form on paper, approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan No. 206 dated July 8, 2014. According to this legislation, different approaches are applied regarding the legal validity of employment contracts.
The second point is the requirement that an employment contract or its amendments be signed with a reinforced electronic signature by both parties. Until the latest amendment to the Labor Code, the employment contract between the employer and the employee was signed on paper. After entering the required information into the ƏMAS subsystem, the employer signed the document only with their electronic signature. After this process, the employment contract became legally effective upon receiving the notification from the state body.
After the new amendment, the procedure is established as follows:
The employer prepares the electronic employment contract in the ƏMAS subsystem;
After registration, the prepared contract is sent to the person to be hired for approval;
The hired person logs into the ƏMAS subsystem and signs the employment contract sent by the employer with a reinforced electronic signature in their electronic cabinet;
Once the employment contract is signed by the employee and then by the employer with an electronic signature, the contract is considered legally valid.
It should also be noted that, due to the latest changes in the ƏMAS subsystem, the date of conclusion of the employment contract is determined automatically. At this time, any intervention by the employer in the date of conclusion is restricted.