ƏDV qeydiyyat limiti artırılır
“Vergi Məcəlləsinə dəyişiklik edilməsi haqqında” Qanun layihəsi Milli Məclisdə üçüncü oxunuşda qəbul edilib. Dəyişikliklər çərçivəsində nağdsız əməliyyatların stimullaşdırılması, şəffaflığın təmin edilməsi istiqamətində atılan növbəti addımlardan biri də “kölgə iqtisadiyyatı”nın xarakterik olduğu biznes – əhali münasibətlərində belə əməliyyatların təşviq edilməsidir. Belə ki, vergi qanunvericiliyinə görə, ardıcıl 12 aylıq dövr ərzində vergi tutulan əməliyyatlarının həcmi 200 min manatdan çox olan vergi ödəyiciləri məcburi qaydada ƏDV qeydiyyatına alınmalıdırlar. 2026-cı ildən etibarən pərakəndə ticarət və əhaliyə xidmət sahələrində ƏDV qeydiyyat limitinin POS-terminal vasitəsilə nağdsız qaydada aparılan əməliyyatlar nəzərə alınmaqla iki dəfə - 200 min manatdan 400 min manata qədər artırılması nəzərdə tutulur.
Nümunə 1.
Pərakəndə ticarət fəaliyyəti ilə məşğul olan fərdi sahibkarın ardıcıl 12 aylıq dövr ərzində POS-terminal vasitəsilə nağdsız qaydada aparılan əməliyyatlar üzrə 250 min manat, nağd qaydada aparılan əməliyyatlar üzrə isə 50 min manat məbləğində dövriyyəsi formalaşıb. Fərdi sahibkarın ardıcıl 12 ay üzrə ümumi dövriyyəsi 300 min manat olsa da, təklif edilən dəyişikliyə görə, POS-terminal vasitəsilə nağdsız qaydada aparılan əməliyyatlar 50% nisbətində nəzərə alındığı üçün ƏDV məqsədləri üçün hesablanan dövriyyə 175 min manat məbləğində müəyyən ediləcək. Bu halda, vergi tutulan dövriyyə məbləği məcburi ƏDV qeydiyyat həddi olan 200 min manatdan aşağı olduğu üçün fərdi sahibkarın ƏDV məqsədləri üçün qeydiyyata alınmaq öhdəliyi yaranmır.
Nümunə 2.
Vətəndaşlara hüquq xidməti göstərən şirkət ardıcıl 12 aylıq dövr ərzində yalnız POS-terminal vasitəsilə nağdsız satış əməliyyatları həyata keçirib və şirkətin həmin əməliyyatlar üzrə 400 min manat məbləğində dövriyyəsi formalaşıb. Fərdi sahibkarın ardıcıl 12 ay üzrə ümumi dövriyyəsi 400 min manat olsa da, Vergi Məcəlləsinə nəzərdə tutulan dəyişikliyə uyğun olaraq, POS-terminal vasitəsilə nağdsız qaydada aparılan əməliyyatlar nəticəsində ƏDV məqsədləri üçün hesablanan dövriyyə 200 min manat məbləğində müəyyən ediləcək. Bu halda, vergi tutulan dövriyyə məbləği məcburi ƏDV qeydiyyat həddi olan 200.000 manatı keçmədiyi üçün fərdi sahibkarın ƏDV məqsədləri üçün qeydiyyata alınmaq öhdəliyi yaranmır.
Nümunə 3.
Vətəndaşlara tərcümə xidməti göstərən fərdi sahibkarın ardıcıl 12 aylıq dövr ərzində nağdsız qaydada POS-terminal vasitəsilə həyata keçirdiyi əməliyyatlar üzrə 250 min manat, nağd qaydada aparılan əməliyyatlar üzrə isə 100 min manat məbləğində dövriyyəsi formalaşıb. Fərdi sahibkarın ardıcıl 12 ay üzrə ümumi dövriyyəsi 350.000 manat olsa da, Vergi Məcəlləsinə təklif edilən dəyişikliyə əsasən, POS-terminal vasitəsilə nağdsız qaydada aparılan əməliyyatlar nəticəsində ƏDV məqsədləri üçün hesablanan dövriyyə 225.000 manat məbləğində müəyyən ediləcək. Bu halda vergi tutulan dövriyyə məbləği məcburi ƏDV qeydiyyat həddi olan 200.000 manatı keçdiyi üçün fərdi sahibkar məcburi qaydada ƏDV qeydiyyatına alınmalıdır.

The VAT registration threshold is being increased
The draft law “On Amendments to the Tax Code” has been adopted in the third reading by the Milli Majlis (Parliament). Within the framework of these amendments, one of the next steps aimed at promoting cashless transactions and ensuring transparency is to encourage such operations in business-to-population relations, which are characteristic of the “shadow economy.” According to the tax legislation, taxpayers whose taxable transactions exceed 200,000 manats within a consecutive 12-month period are required to register for VAT. Starting from 2026, it is proposed to double the VAT registration threshold in the retail trade and consumer service sectors—from 200,000 manats to 400,000 manats—taking into account cashless transactions carried out via POS terminals.
An individual entrepreneur engaged in retail trade has generated a turnover of 250,000 manats through cashless transactions via POS terminal and 50,000 manats through cash transactions over a consecutive 12-month period. Although the entrepreneur’s total turnover for 12 months is 300,000 manats, according to the proposed amendment, cashless transactions carried out via POS terminal are taken into account at a rate of 50%, resulting in a VAT-calculated turnover of 175,000 manats. In this case, since the taxable turnover amount is below the mandatory VAT registration threshold of 200,000 manats, the entrepreneur does not incur an obligation to register for VAT.
A company providing legal services to citizens has conducted only cashless sales through POS terminals during a consecutive 12-month period, generating a turnover of 400,000 manats. Although the company’s total turnover is 400,000 manats, in accordance with the proposed amendments to the Tax Code, the turnover calculated for VAT purposes—based on cashless transactions carried out via POS terminals—will be determined as 200,000 manats. In this case, since the taxable turnover does not exceed the mandatory VAT registration threshold of 200,000 manats, the company is not required to register for VAT.
An individual entrepreneur providing translation services has generated 250,000 manats in cashless transactions via POS terminal and 100,000 manats in cash transactions over a consecutive 12-month period. Although the total turnover is 350,000 manats, according to the proposed amendments to the Tax Code, the turnover calculated for VAT purposes—based on cashless POS-terminal transactions—will be determined as 225,000 manats. In this case, since the taxable turnover exceeds the mandatory VAT registration threshold of 200,000 manats, the entrepreneur is required to register for VAT.