ƏDV qeydiyyat limiti artırılır
“Vergi Məcəlləsinə dəyişiklik edilməsi haqqında” Qanun layihəsi Milli Məclisdə üçüncü oxunuşda qəbul edilib. Dəyişikliklər çərçivəsində nağdsız əməliyyatların stimullaşdırılması, şəffaflığın təmin edilməsi istiqamətində atılan növbəti addımlardan biri də “kölgə iqtisadiyyatı”nın xarakterik olduğu biznes – əhali münasibətlərində belə əməliyyatların təşviq edilməsidir. Belə ki, vergi qanunvericiliyinə görə, ardıcıl 12 aylıq dövr ərzində vergi tutulan əməliyyatlarının həcmi 200 min manatdan çox olan vergi ödəyiciləri məcburi qaydada ƏDV qeydiyyatına alınmalıdırlar. 2026-cı ildən etibarən pərakəndə ticarət və əhaliyə xidmət sahələrində ƏDV qeydiyyat limitinin POS-terminal vasitəsilə nağdsız qaydada aparılan əməliyyatlar nəzərə alınmaqla iki dəfə - 200 min manatdan 400 min manata qədər artırılması nəzərdə tutulur.
Nümunə 1.
Pərakəndə ticarət fəaliyyəti ilə məşğul olan fərdi sahibkarın ardıcıl 12 aylıq dövr ərzində POS-terminal vasitəsilə nağdsız qaydada aparılan əməliyyatlar üzrə 250 min manat, nağd qaydada aparılan əməliyyatlar üzrə isə 50 min manat məbləğində dövriyyəsi formalaşıb. Fərdi sahibkarın ardıcıl 12 ay üzrə ümumi dövriyyəsi 300 min manat olsa da, təklif edilən dəyişikliyə görə, POS-terminal vasitəsilə nağdsız qaydada aparılan əməliyyatlar 50% nisbətində nəzərə alındığı üçün ƏDV məqsədləri üçün hesablanan dövriyyə 175 min manat məbləğində müəyyən ediləcək. Bu halda, vergi tutulan dövriyyə məbləği məcburi ƏDV qeydiyyat həddi olan 200 min manatdan aşağı olduğu üçün fərdi sahibkarın ƏDV məqsədləri üçün qeydiyyata alınmaq öhdəliyi yaranmır.
Nümunə 2.
Vətəndaşlara hüquq xidməti göstərən şirkət ardıcıl 12 aylıq dövr ərzində yalnız POS-terminal vasitəsilə nağdsız satış əməliyyatları həyata keçirib və şirkətin həmin əməliyyatlar üzrə 400 min manat məbləğində dövriyyəsi formalaşıb. Fərdi sahibkarın ardıcıl 12 ay üzrə ümumi dövriyyəsi 400 min manat olsa da, Vergi Məcəlləsinə nəzərdə tutulan dəyişikliyə uyğun olaraq, POS-terminal vasitəsilə nağdsız qaydada aparılan əməliyyatlar nəticəsində ƏDV məqsədləri üçün hesablanan dövriyyə 200 min manat məbləğində müəyyən ediləcək. Bu halda, vergi tutulan dövriyyə məbləği məcburi ƏDV qeydiyyat həddi olan 200.000 manatı keçmədiyi üçün fərdi sahibkarın ƏDV məqsədləri üçün qeydiyyata alınmaq öhdəliyi yaranmır.
Nümunə 3.
Vətəndaşlara tərcümə xidməti göstərən fərdi sahibkarın ardıcıl 12 aylıq dövr ərzində nağdsız qaydada POS-terminal vasitəsilə həyata keçirdiyi əməliyyatlar üzrə 250 min manat, nağd qaydada aparılan əməliyyatlar üzrə isə 100 min manat məbləğində dövriyyəsi formalaşıb. Fərdi sahibkarın ardıcıl 12 ay üzrə ümumi dövriyyəsi 350.000 manat olsa da, Vergi Məcəlləsinə təklif edilən dəyişikliyə əsasən, POS-terminal vasitəsilə nağdsız qaydada aparılan əməliyyatlar nəticəsində ƏDV məqsədləri üçün hesablanan dövriyyə 225.000 manat məbləğində müəyyən ediləcək. Bu halda vergi tutulan dövriyyə məbləği məcburi ƏDV qeydiyyat həddi olan 200.000 manatı keçdiyi üçün fərdi sahibkar məcburi qaydada ƏDV qeydiyyatına alınmalıdır.

Лимит по регистрации НДС повышается
Законопроект «О внесении изменений в Налоговый кодекс» принят в Милли Меджлисе в третьем чтении. В рамках изменений одним из очередных шагов в направлении стимулирования безналичных операций и обеспечения прозрачности является поощрение таких операций в отношениях бизнес–население, которые характерны для “теневой экономики”. Согласно налоговому законодательству, налогоплательщики, у которых объем облагаемых операций за последовательный 12-месячный период превышает 200 тысяч манатов, обязаны пройти регистрацию по НДС. Начиная с 2026 года, в сферах розничной торговли и услуг населению лимит регистрации по НДС будет увеличен в два раза – с 200 тысяч до 400 тысяч манатов с учетом безналичных операций, осуществленных через POS-терминал.
Пример 1.
У индивидуального предпринимателя, занимающегося розничной торговлей, за последовательный 12-месячный период сформировался оборот в размере 250 тысяч манатов по безналичным операциям через POS-терминал и 50 тысяч манатов по наличным операциям. Хотя общий оборот предпринимателя за 12 месяцев составляет 300 тысяч манатов, согласно предлагаемым изменениям, поскольку безналичные операции через POS-терминал учитываются в размере 50%, для целей НДС рассчитываемый оборот будет определен в сумме 175 тысяч манатов. В этом случае обязанность по регистрации в качестве плательщика НДС не возникает, так как сумма облагаемого оборота ниже обязательного порога регистрации по НДС — 200 тысяч манатов.
Пример 2.
Компания, оказывающая юридические услуги гражданам, в течение последовательного 12-месячного периода осуществляла только безналичные продажи через POS-терминал, и ее оборот по этим операциям составил 400 тысяч манатов. Хотя общий оборот за 12 месяцев составляет 400 тысяч манатов, в соответствии с предусмотренными изменениями в Налоговый кодекс, для целей НДС рассчитываемый оборот, сформированный за счет безналичных операций через POS-терминал, будет определен в сумме 200 тысяч манатов. В этом случае обязанность по обязательной регистрации в качестве плательщика НДС не возникает, так как сумма облагаемого оборота не превышает порог в 200 тысяч манатов.
Пример 3.
У индивидуального предпринимателя, оказывающего услуги перевода гражданам, в течение последовательного 12-месячного периода сформировался оборот в размере 250 тысяч манатов по безналичным операциям через POS-терминал и 100 тысяч манатов по наличным операциям. Хотя общий оборот предпринимателя за 12 месяцев составляет 350 тысяч манатов, в соответствии с предлагаемыми изменениями в Налоговый кодекс, оборот для целей НДС, рассчитанный на основе безналичных операций через POS-терминал, будет определен в сумме 225 тысяч манатов. В этом случае сумма облагаемого оборота превышает порог обязательной регистрации по НДС — 200 тысяч манатов, поэтому индивидуальный предприниматель обязан пройти регистрацию по НДС.